Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

OH2004: Futbalový turnaj odštartuje už dva dni pred otvorením OH

Sportnet|10. aug 2004 o 12:56

Atény 10. augusta (TASR) - Už dva dni pred slávnostným otváracím ceremoniálom Hier XXVIII. olympiády v Aténach odštartuje futbalový turnaj mužov aj žien.

Najpopulárnejšiu kolektívnu hru uvidia diváci v mestách Volos, Solún, Patras a Atény tentoraz bez slovenských futbalistov (na OH 2000 v Austrálii nepostúpili zo základnej skupiny), pričom podľa reglementu FIFA môžu na turnaji opäť štartovať v každom tíme len traja hráči s vekom nad 23 rokov.

V hlavnom meste Grécka sa 26. a 28. augusta uskutočnia finálové zápasy žien, respektíve mužov. Aj keď sa nekvalifikovali päťnásobní majstri sveta z Brazílie, vzhľadom na nečakaný triumf Grékov na EURO 2004 v Portugalsku sa očakáva veľký divácky záujem. V súťaži mužov sa predstaví 16 tímov rozdelených do 4 skupín, z každej z nich postúpia prvé dva tímy do štvrťfinále. Najstarším hráčom na turnaji bude 33-ročný paraguajský obranca Carlos Gamarra z Interu Miláno.

Na posledných dvoch olympijských turnajoch sa z víťazstva tešili africké tímy. V Atlante 1996 triumfovala Nigéria a pred štyrmi rokmi v Sydney zasa Kamerun. V Aténach by mohla zlatý africký hetrik zavŕšiť Ghana, ktorá má v nominácii až 14 legionárov Rovnaký počet legionárov má aj Argentína, ktorá je jedným z horúcich favoritov. V jej strede nechýbajú zvučné mená ako Roberto Ayala z FC Valencia, Gabriel Heinze z Manchestru United, Kily Gonzalez z Interu Miláno, či Javier Saviola z FC Barcelona. "Naším cieľom je získať na olympijskom turnaji zlato, to je dôvod, prečo sme sem prišli. Nepoznám ostatné družstvá v skupine - Srbsko a Čiernu Horu, Tunisko či Austráliu a ani som ich nikdy nevidel hrať. Viem, že bude na nás vyvíjaný enormný tlak, ale pokiaľ nás hlasivkami podporia domáci fanúšikovia, máme veľkú možnosť uspieť," sebavedome vyhlásil "Králik" Saviola.

Popri Argentíne odborníci favorizujú aj čerstvého majstra Európy do 21 rokov Taliansko. "Máme mužstvo, ktoré sa nemusí obávať žiadneho súpera. Z Atén sa nechceme vracať bez medaily," vyjadril sa kormidelník "squadry azzury" Claudio Gentile. Prekvapiť môže premožiteľ Brazílie Paraguaj, ktorý má zohrané mužstvo a nedávno sa s ním predstavil na Copa America.

Desať ženských tímov je rozdelených v troch základných skupinách. Favoritkami sú majsterky sveta z Nemecka. V jeho nominácii je až 14 hráčok zo svetového šampionátu 2003, vrátane najlepšej svetovej futbalistky za uplynulý rok Birgit Prinzovej. Na zlato si brúsia zuby aj vicemajsterky sveta Švédky a tradične silné USA, ktorých hviezda Mia Hammová sa predstaví na svojom poslednom veľkom turnaji.

Súpisky mužstiev:

A-skupina (Grécko, Kórejská republika, Mexiko, Mali):

GRÉCKO:

Brankári: Georgios Amparis (Iraklis Solún), Kleopas Giannou (Olympiakos Pireus), Michail Sifakis (OFI Kréta)

Obrancovia: Aristeidis Galanopoulos (Kalamata), Panagiotis Lagos (Iraklis Solún), Evangelos Moras (AEK Atény), Spyridon Vallas (Olympiakos Pireus), Konstantinos Nempegleras (Iraklis Solún), Christos Karypidis (PAOK Solún), Dimitrios Kontodimos (Xanthi), Stredopoliari: Ieroklis Stoltidis (Olympiakos Pireus), Fanourios Goundoulakis (Panionios), Georgios Fotakis (Egaleo), Miltiadis Sapanis (Panathinaikos), Loukas Vyntra (Panathinaikos), Ioannis Taralidis (Olympiakos Pireus)

Útočníci: Anastasios Agritis (Egaleo), Dimitros Salpingidis (PAOK Solún), Dimitrios Papadopoulos (Panathinaikos), Nikolaos Mitrou (Panionios), Dimosthenis Manousakis (Egaleo).

KÓREJSKÁ REPUBLIKA:

Brankári: Kim Young-kwang (Chunnam Dragons), Kim Jee-hyuk (Pusan Icons), Park Dong-suk (FC Soul)

Obrancovia: Kim Chi-gon (FC Soul), Park Yong-ho (FC Soul), Cho Byung-kuk (Suwon Bluewings), Yoo Sang-chul (Jokohama Marinos), Lee Jung-youl (FC Soul), Lim You-hwan (Chonbuk Hyundai)

Stredopoliari: Choi Won-kwon (FC Seoul), Kim Do-heon (Suwon Bluewings), Kim Nam-il (Chunnam Dragons), Park Kyu-seon (Chonbuk Hyundai), Kim Dong-jin (FC Soul), Kim Jung-woo (Ulsan Hyundai), Chun Jae-woon (Ulsan Hyundai)

Útočníci: Lee Chun-soo (Real Sociedad), Choi Sung-kuk (Ulsan Hyundai), Choi Tae-uk (Incheon), Namkung Do (Chonbuk Hyundai), Cho Jae-jin (Suwon Bluewings), Kim Dong-hun (Suwon Bluewings).

MEXIKO:

Brankári: Jose Corona (Tecos UAG), Guillermo Ochoa (America), Cirilio Saucedo (Dorados de Culiacan)

Obrancovia: Francisco Rodriguez (Guadalajara), Mario Perez (Necaxa), Ismael Rodriguez (Monterrey), Aaron Galindo (Cruz Azul), Diego Martinez (Necaxa), Hugo Sanchez (Tigres), Jaime Duran (Atlas), Joel Huiqui (Cruz Azul)

Stredopliari: Israel Lopez (Toluca), Zinha (Toluca), Luis Perez (Monterrey), Ismael Iniguez (Pumas UNAM), Gerardo Espinoza (Atlante)

Útočníci: Omar Bravo (Guadalajara), Rafael Marquez (Atletico Morelia), Gonzalo Pineda (Pumas UNAM), Amaury Ponce (Toluca), Juan Pablo Garcia (Atlas), Alberto Medina (Guadalajara).

MALI:

Brankári: Fousseni Tangara (FC Nantes), Cheick Bathily (Djoliba), Soumaila Diakite (Stade Malien)

Obrancovia: Adama Tamboura (Djoliba), Boubacar Kone (ASB), Boucader Diallo (Stade Malien), Abdou Traore (Djoliba), Drissa Diakite (Djoliba), Moussa Coulibaly (ASB)

Stredopoliari: Mamadi Berthe (FC Sedan), Abdoulaye Diawara (Paris St. Germain), Momo Sissoko (FC Valencia), Oumar Traore (Nianan), Mouhamed Fall (ASB)

Útočníci: Tenema Ndiaye (CS Sfaxien), Rafan Sidibe (Stade Malien), Mintou Doucoure (Centre Salif Keita), Sedonoude Abouta (Djoliba), Dramane Traore (Ismaily), Jimmy Kebe (Lens), Mamadou Diallo (USMA), Alain Claude Traore (Stade Malien).

B-skupina (Ghana, Taliansko, Japonsko, Paraguaj):

GHANA:

Brankári: George Owu (Asante Kotoko), Mohammed Alhassan (Asante Kotoko)

Obrancovia. Emmanuel Osei (Akcaabat Sebatspor), John Mensah (Hellas Verona), Emmanuel Pappoe (FC Ašdod), John Pantsil (Maccabi Tel Aviv), Daniel Coleman (Hearts of Oak), Patrick Villars (Asante Kotoko)

Stredopoliari: Nasir Lamine (Ashanti Gold), Abubakari Yahuza (King Faisal), Charles Asampong Taylor (Asante Kotoko), Yussif Chibsah (Asante Kotoko), Ibrahim Abdul Razak (FC Empoli)

Útočníci: Baffour Gyan (Dynamo Moskva), Kwadwo Poku (Midtjylland), Stephan Appiah (Juventus Turín), Sulley Muntari (Udinese Calcio), Asamoah Gyan (Udinese Calcio), Isaac Boakye (Arminia Bielefeld), William Tiero (Asante Kotoko), Razak Pimpong (Midtjylland), Derick Boateng (AIK Solna)

TALIANSKO:

Brankári: Marco Amelia (AS Livorno), Ivan Pelizzoli (AS Rím), Frederico Agliardi (Brescia Calcio)

Obrancovia: Giorgio Chiellini (Juventus Turín), Emiliano Moretti (AC Parma), Matteo Ferrari (AC Parma), Daniele Bonera (AC Parma), Andrea Barzagli (Palermo Calcio), Cesare Bovo (AS Rím), Alessandro Potenza (AC Parma)

Stredopoliari: Daniele De Rossi (AS Rím), Giampiero Pinzi (Udinese Calcio), Angelo Palombo (Sampdoria Janov), Andrea Pirlo (AC Miláno), Andrea Gasbarroni (Palermo), Marco Donadel (Sampdoria Janov), Giandomenico Mesto (Reggina), Alberto Aquilani (AS Rím).

Útočníci: Alberto Gilardino (AC Parma), Giuseppe Sculi (Brescia), Simone Del Nero (Brescia), Roland Bianchi (Cagliari Calcio).

JAPONSKO:

Brankári: Hitoši Soghata (Kašima Antlers), Takaja Kurokawa (Šimizu S-Pulse), Takuto Hajaši (Sanfrecce Hirošima)

Obrancovia: Marcus Tulio Tanaka (Urawa Reds), Terujuki Moniwa (FC Tokio), Daisuke Nasu (Jokohama Marinos), Naoja Kikuči (Jubilo Iwata), Juhei Tokunaga (Waseda University)

Stredopoliari: Juki Abe (JEF United Ičihara), Jasujuki Konno (FC Tokio), Koji Morisaki (Sanfrecce Hirošima), Šinji Ono (Feyenoord Rotterdam), Daisuke Macui (Kjotó Purple Sanga), Juiči Komano (Sanfrecce Hirošima), Naohiro Išikawa (FC Tokio), Rjoiči Maeda (Jubilo Iwata)

Útočníci: Daiki Takamacu (Orita Trinita), Tacuja Tanaka (Urawa Reds), Jošito Okubo (Cerezo Osaka), Sota Hirajama (Cukuba University), Daisuke Sakata (Jokohama Marinos), Kunie Kitamoto (Vissel Kobe)

PARAGUAJ:

Brankári: Rodrigo Romero (Nacional), Diego Barreto (Cerro Porteňo), Ever Caballero (Olimpia Asunción)

Obrancovia: Emilio Martinez (Libertad), Julio Manzur (Guarani), Carlos Gamarra (Inter Miláno), Jose Devaca (Cerro Porteňo), Celso Esquivel (San Lorenzo), Aureliano Torres (Guarani), Pedro Benitez (Cerro Porteňo), Ernesto Cristaldo (Cerro Porteňo), Victor Mareco (Brescia)

Stredopoliari: Edgar Barreto (NEC Nijmegen), Diego Figueredo (Real Valladolid), Carlos Paredes (Reggina), Osvaldo Diaz (Guarani)

Útočníci: Pablo Gimenez (Guarani), Fredy Bareiro (Libertad), Julio Gonzalez (Nacional), Jose Cardozo (Toluca), Roque Santa Cruz (Bayern Mníchov), Nelson Haedo Valdez (Werder Brémy).

C-skupina (Argentína, Austrália, Srbsko a Čierna Hora, Tunisko):

ARGENTÍNA:

Brankári: Wilfredo Caballero (Boca Juniors), German Lux (River Plate), Oscar Ustari (Independiente)

Obrancovia: Roberto Ayala (FC Valencia), Nicolas Burdisso (Inter Miláno), Fabricio Coloccini (AC Miláno), Gabriel Heinze (Manchester United), Clemente Rodriguez (CSKA Moskva), Gonzalo Rodriguez (FC Villarreal), Leandro Fernandez (Newells Old Boys)

Stredopoliari: Javier Mascherano (River Plate), Kily Gonzales (Inter Miláno), Nicolas Medina (AFC Sunderland), Andres DďAlessandro (VfL Wolfsburg), Luis Gonzalez (River Plate)

Útočníci: Javier Saviola (FC Barcelona), Cesar Delgado (Cruz Azul), Luciano Figueroa (Cruz Azul), Carlos Tevez (Boca Juniors), Mauro Rosales (Newells Old Boys), Mariano Gonzalez (Palermo Calcio), Maximiliano Rodriguez (Espaňol Barcelona)

AUSTRÁLIA:

Brankári: Brad Jones (FC Middlesbrough), Eugen Galekovic (South Melbourne), Michael Turnbull (Marconi Stallions)

Obrancovia: Jade North (Perth Glory), Shane Cansdell-Sherriff (Aarhus GF), Craid Moore (Glasgow Rangers), Jon McKain (Nacional Bukurešť), Adrian Madaschi (Partick Thistle), David Tarka (Nottingham Forest), Michael Thwaite (Marconi Stallions)

Stredopoliari: Ahmad Elrich (Parramatta Power), Luke Wilkshire (Bristol City), Tim Cahill (FC Millwall), Carl Valeri (Inter Miláno), Anthony Danze (Perth Glory), Spase Dilevski (Rot-Weiss Essen), Ryan Griffiths (Newcastle United), Nick Carle (Marconi Stallions), Wayne Srhoj (Perth Glory)

Útočníci: John Aloisi (Atletico Osasuna), Alex Brosque (Marconi Stallions), Brett Holman (Excelsior Rotterdam)

SRBSKO A ČIERNA HORA:

Brankári: Nikola Milojevič (Hajduk Rodič Kula), Aleksandar Canovič (Vojvodina Novi Sad), Vladimir Disljenkovič (ČH Belehrad)

Obrancovia: Marko Lomič (Železnik), Bojan Neziri (Metalurg Doneck), Branko Lazarevič (Vojvodina), Milan Biševac (ČH Belehrad) Djordje Jokič (OFK Belehrad), Marko Baša (OFK Belehrad), Milan Stepanov (Vojvodina), Nikola Jožič (Železnik)

Stredopoliari: Dejan Milovanovič (ČH Belehrad), Simon Vukčevič (Partizán Belehrad), Branimír Petrovič (Partizán Belehrad), Miloš Krasič (CSKA Moskva), Igor Matič (OFK Belehrad), Goran Lovre (RSC Anderlech), Dragan Stančič (ČH Belehrad), Marko Perovič (ČH Belehrad)

Útočníci: Andrija Delibašič (Real Mallorca), Nikola Nikežič (Sutjeska), Srdan Radonjič (Partizán Belehrad)

TUNISKO:

Brankári: Khaled Fadhel (CS Sfaxien), Jassem Khaloufi (Marsa), Hamdi Kasraoui (Esperance)

Obrancovia: Anis Boussaidi (Stade Tunisko), Karim Hagui (RC Štrasburg), Alaeddine (EA Guingamp), Amir Hadj Massaoued (CS Sfaxien), Zied Bhairi (Esperance), Anis Ayari (Stade Tunisko), Clayton (Esperance), Issam Merdassi (CS Sfaxien)

Stredopoliari: Houcine Ragued (Paríž St.Germain), Khaled Mouelhi (Club Africain), Wissem Ben Yahia (Club Africain), Madji Traoui (ES Sahel), Fethi Mechergui (CA Bizertin)

Útočníci: Sabeur Trabelsi (ES Sahel), Ali Zitouni (Esperance), Amine Ltaief (US Creteil), Mohamed Jedidi (ES Sahel), Issam Jomaa (Esperance), Haykel Guemamdia (CS Sfaxien).

D-skupina: Kostarika, Maroko, Irak, Portugalsko

KOSTARIKA:

Brankári: Victor Bolivar (Libera), Neighel Drummond (Alajuelense), Patrick Pemberton (Alajuelense)

Obrancovia: Michael Rodriguez (Alajuelense), Pablo Salazar (Cartagines), Michael Umana (Heredia), Roy Myre (Alajuelense), Jose Villalobos (Cartagines), Carlos Hernandez (Alajuelense)

Stredopoliari: Jose Luis Lopez (Saprissa), Pablo Brenes (NJ MetroStars), Warren Granados (Alajuelense), Leonardo Araya (FC Santos), Daniel Vallejos (Heredia), Junior Diaz (Heredia), Erick Marin (Heredia)

Útočníci: Whayne Wilson (Cartagines), Eric Scott (Columbus Crew), Alvaro Saborio (Saprissa), Jairo Arrieta (Brujas), Christian Blanco (Santos)

IRAK:

Brankári: Uday Talib (Al Zawra), Nour Sabri (Al Quwa Al Jawija), Ahmed Ali (Al Zawra)

Obrancovia: Saad Attiya (Al Zawra), Basim Abbas (Al Talaba), Haidar Jabar (Al-Ittihad), Haidar Abdul Razzaq (Al Talaba), Haidar Abdul Amir (Al Zawra), Yassir Raad (Al Zawra)

Stredopoliari: Salih Sadir (Zamalek), Hawar Mulla Mohammed (Al Quwa Al Jawiya), Haidar Sabah (Al Zawra), Hassan Turki (Al Talaba), Mahdi Karim (Al Talaba), Nashat Akram (Al Nassr), Abdul Wahab Abu Al Hail (Esteghial Ahvaz), Qusai Munir (Al Quwa Al Jawiya)

Útočníci: Emad Mohammed (Al Itihad), Razzaq Farhan (Nadi Qatar), Younis Mahmoud (Al Talaba), Ahmed Manajid (Al Zawra), Ahmed Salah (Zamalek)

MAROKO:

Brankári: Omar Charef (Mouloudia Club Oujda), Nadir Lamyaghri (WAC Casablanca), Youssef Boutarbouch (Raja Casablanca).

Obrancovia: Moncef Zerka (FC Nancy), Jamal Alioui (AC Perugia), Badr El Kaddouri (Dynamo Kijev), Tajeddine Sami (Raja Casablanca), Elamine Erbate (Raja Casablanca), Abdelouahad Abdessamad (Raja Casablanca)

Stredopoliari: Salaheddine Aqqal (OCK), Merouane Zemmama (Raja Casablanca), Yazid Kaissi (RC Lens), Oussama Souaidy (Real Mallorca), Azzeddine Ourahou (FC Istres), Otmane El Assas (Al Itihad), Younes Zarouk (WAC Casablanca)

Útočníci: Farid Talhaoui (AE Guingamp), Mustapha Allaoui (MAS Fes), Bouabid Bouden (RC Lens), Mehdi Taouil (1.FC Norimberg), Bouchaib El Moubarki (Al Wasi), Jawad Akadar (OCK)

PORTUGALSKO:

Brankári: Jose Moreira (Benfica Lisabon), Bruno Vale (FC Porto), Roberto Beto (Sporting Lisabon)

Obrancovia: Mario Sergio (Sporting Lisabon), Bruno Alves (FC Porto), Ricardo Costa (FC Porto), Fernando Meira (VfB Stuttgart), Jorge Ribeiro (Gil Vicente), Nuňo Frechaut (Boavista Porto), Joao Paulo (Uniao de Leiria)

Stredopoliari: Raul Meireles (FC Porto), Hugo Viana (Newcastle United), Carlos Martins (Sporting Lisabon), Jose Bosingwa (FC Porto), Tiago Mendes (Benfica Lisabon), Custodio Castro (Sporting Lisabon)

Útočníci: Cristiano Ronaldo (Manchester United), Helder Postiga (FC Porto), Luis Boa Morte (FC Fulham), Lourenco (OS Belenenses), Danny Gomes (Sporting Lisabon), Hugo Almeida (FC Porto).

Súvisiace články