Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

OH2004: Akvabely Feriancová s Havlíkovou chcú v Aténach skončiť do 20. miesta

TASR|10. aug 2004 o 08:39

Bratislava 10. augusta (TASR) - Slovenské reprezentantky v synchronizovanom plávaní Veronika Feriancová s Katarínou Havlíkovou odleteli v utorok do dejiska ...

Bratislava 10. augusta (TASR) - Slovenské reprezentantky v synchronizovanom plávaní Veronika Feriancová s Katarínou Havlíkovou odleteli v utorok do dejiska OH 2004 v Aténach s cieľom obhájiť 20. pozíciu z aprílovej olympijskej kvalifikácie. Zverenky trénerky Nory Bobokovej sa v bazéne v Aquatic Centre pri svojom premiérovom štarte na olympiáde predstavia s úplne novým technickým programom na dramatickú hudbu z amerického thrileru Čeľuste.

"Pokiaľ ide o ambície v Aténach, chcem, aby dievčatá obhájili dvadsiate miesto z kvalifikácie. Viem, že nie je jednoduché sa v nabitej konkurencii posunúť čo len o jednu priečku vyššie. Na olympijskej kvalifikácii sme predbehli Bielorusky, na májových majstrovstvách Európy v Madride zasa Angličanky a očakávam, že akvabely z týchto dvoch krajín budú aj v Aténach našimi najvážnejšími konkurentkami. Tajne však verím, že z tohto mikrosúboja napokon štastne vyjdeme my a budeme nakoniec devätnáste," povedala trénerka úradujúcich majsteriek Slovenska v súťaži párov Nora Boboková.

Feriancová s Havlíkovou v júli absolvovali desatdňové predolympijské kondičné sústredenie v areáli hotela FIS na Štrbskom Plese. Posledné dva týždne pred olympiádou dolaďovali formu v bazéne v Malackách, kde sa venovali hlavne synchronizácii a snažili sa dotiahnúť posledné detaily v technickom i voľnom programe. "Pôvodne sme plánovali ešte absolvovať predolympijské sústredenie v niektorej z prímorských krajín, kde sú k dispozícii bazény pod holým nebom, aby si dievčatá zvykli na podmienky, ktoré ich budú čakať počas zápolení pod Akropolou. Od tohto zámeru sme napokon upustili aj vzhľadom na to, že Veronika s Katkou budú mať priamo v Aténach dostatok času vyskúšať si olympijský bazén a patrične sa aklimatizovať. Súťaž dvojíc je totiž na programe až 23. - 24. augusta," dodala trénerka slovenských olympioničiek.

Akvabely Iuventy Bratislava sa v Aténach po prvý raz na významnej súťaží predstavia s novou technickou zostavou, ktorú začali nacvičovať po ME v španielskom Madride, kde sa 12. miestom a účasťou vo finále súťaže dvojíc postarali o historický úspech slovenského synchra na vrcholnom podujatí. Čeľuste nebudú mať odpozorované rozhodkyne ani súperky, čo môže byť pre slovenské reprezentantky v konečnom dôsledku výhodou. "S technickým programom na hudbu z Lúčnice sme chodili na preteky dva roky, boli sme s ním na dvoch ME, taktiež na MS i na olympijskej kvalifikácii. Tú zostavu už poznali rozhodcovia i krajiny, ktoré s nami súperia o pozície na rozhraní 20. miesta. Do Atén prídeme s niečim novým a dúfam, že zaujmeme rozhodcov aj divákov. Spolu s trénerkou sme sa navyše zhodli, že nová zostava nám viac sedí, pretože má väčší náboj dramatičnosti s prvkami gradácie a práve tento trend je momentálne vo svetovom synchronizovanom plávaní v kurze," povedala 26-ročná Feriancová, ktorá sa v mladosti venovala ľudovým tancom.

Mladšia z dua 23-ročná Havlíková považuje štart na olympiáde sa splnenie športového sna. "Zatiaľ som väčšinu života venovala športu a účasť na olympiáde je určite pre mňa zadosťučinením. Verím, atmosféra v Aténach bude nabitá snažením športovcov a veľmi sa na to teším. Ak nám to dovolí čas, radi by sme si v Grécku pozreli aj nejaké iné súťaže a chceli by sme ísť povzbudiť našu plavkyňu a medailovú nádej Martinu Moravcovú," povedala Havlíková, ktorá v detstve koketovala so športovou gymnastikou. Na predchádzajúcej olympiáde v Sydney reprezentovali Slovensko v súťaží párov sestry Lívia a Lucia Allárové, ktoré obsadili poslednú 24. priečku.

Súvisiace články