Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

OH2004-4dni: Či budú mať Slováci po 2 odbery, nezáleží iba od ADV, tvrdí Motyčík

TASR|9. aug 2004 o 14:05

Bratislava 9. augusta (TASR) - Približne 100 hodín pred štartom OH 2004 ešte nemajú všetci slovenskí športovci absolvované dve dopingové kontroly, ktoré ...

Bratislava 9. augusta (TASR) - Približne 100 hodín pred štartom OH 2004 ešte nemajú všetci slovenskí športovci absolvované dve dopingové kontroly, ktoré Slovenský olympijský výbor (SOV) vytýčil ako jednu z podmienok účasti v Aténach.

Hoci Slováci do dejiska hier cestujú postupne a poslední tam dorazia len päť dní pred ich záverom, generálny sekretár Antidopingového výboru SR (ADV SR) Miroslav Motyčík nemohol zaručiť, že všetci prejdú povinnými testami. "Je snahou nášho výboru už viac ako jeden a pol roka, aby sa to stihlo, či sa však takýto cieľ aj podarí naplniť, je vo hviezdach," vyhlásil Motyčík a pokračoval: "Zo športovcov, ktorí sú už v Aténach, majú všetci za sebou dve kontroly. Celkovo však spolupráca s niektorými z nich vôbec nebola ľahká. Všade v zahraničí športovci nahlasujú miesto svojho pobytu svojej federácii i antidopingovej organizácii, len u nás sa to nerešpektuje. Športovci často nedodržiavajú nahlásené miesta a stal sa nám aj prípad, že náš komisár čakal na športovca 5-6 hodín a nakoniec vysvitlo, že ten zmenil plány a bol niekde úplne inde. Z výpravy našich olympionikov sme zaznamenali až tri podobné extrémne prípady. Menovať ich však nemôžem."

V prípade rigorózneho postupu by sa takéto situácie mohli považovať za vyhýbanie dopingovej kontrole a môžu vyústiť až do suspendácie športovca. Na základe negatívnych skúseností však Motyčík upozornil, že v tomto smere bude ADV SR v budúcnosti zaujímať oveľa prísnejšie stanovisko. Vedenie ADV SR neprejavilo príliš veľa spokojnosti ani z predolympijskej spolupráce so športovými federáciami a Slovenským olympijským výborom. "Do koncepcie štábu sme sa dostali až na naše naliehanie a na jeho zasadnutia nás iba prizývali. Navyše bežnou praxou v zahraničí je, že člen antidopingu je legitímnou súčasťou národných výprav do dejiska olympiády s vlastnými, prevažne konzultačnými úlohami. ADV SR však zo SOV nikto doteraz neoslovil ani nepozval. Za tento kalendárny rok sme pre našich olympionikov uskutočnili do 150 testov, pričom jeden odber stojí ADV SR približne 12-13 tisíc korún." Z aktuálnych vzoriek olympionikov, ktoré ADV SR odoslal do zahraničia na analýzu je už väčšina vyhodnotená. "Výsledky máme už z 85 percent testov. Zo slovenských športovcov, ktorých čaká olympiáda, boli zatiaľ všetky negatívne," informoval Motyčík.

V Čechách nedávno v médiách prebehla kauza, v ktorej otec kanoistu Martina Doktora nechcel vo večerných hodinách dovoliť komisárom zobudiť syna a uskutočniť test. "Z našej pozície sa to dá ťažko hodnotiť, lebo aj údaje o čase návštevy antidopingových pracovníkov sa rôznia. V každom prípade my pracujeme na takej báze, aby sme neporušovali pravidlá občianskej slušnosti," zdôraznil generálny sekeretár ADV SR.

Súvisiace články