Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

OH: Salt Lake City bolo odpočúvané, vtedajší starosta žaluje

SITA|Publikované 25. dec 2015 o 11:04

O tajnom bezpečnostnom programe informoval až v roku 2013 Wall Street Journal.

SALT LAKE CITY. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Národná bezpečnostná agentúra (NSA) požiadali americký federálny súd o zamietnutie žaloby bývalého starostu Salt Lake City Rockyho Andersona týkajúcej sa masívneho odpočúvania či sledovania emailov, textových správ a telefonátov počas zimných olympijských hier 2002.

Žiadosť sa odvoláva na nedostatok dôkazov o tom, že spomenuté inštitúcie zachytávali informácie vo všetkých komunikačných prostriedkoch. Žalujúca strana tiež údajne nemôže dokázať, že sledovaním utrpela ujmu. Sudca v štáte Utah sa zatiaľ k žiadosti nevyjadril.

Žalobu podal advokát Ross Carl Anderson, ktorý bol v rokoch 2000 až 2008 starostom Salt Lake City a tvrdí, že federálna vláda musí niesť zodpovednosť za odpočúvanie, na ktorý nemala povolenie od súdu, čím sa dopustila porušenia práv na ochranu súkromia.

O tajnom bezpečnostnom programe sa vraj dozvedel až v roku 2013 zo správy zverejnenej vo Wall Street Journal. Informácie mu potvrdil nemenovaný zdroj z NSA. ZOH 2002 sa konali iba šesť mesiacov po útoku teroristov z 11. septembra 2001.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.