Vstupná brána do NHL čaká aj na viacerých Slovákov. Základné fakty o drafte (otázky a odpovede)

Juraj Slafkovský na drafte NHL.

Vstupná brána do NHL čaká aj na viacerých Slovákov. Základné fakty o drafte (otázky a odpovede)

Juraj Slafkovský na drafte NHL. (Autor: Reuters)
Juraj Slafkovský na drafte NHL.
Juraj Slafkovský na drafte NHL. (Autor: Reuters)
Samuel Grega|21. jún 2023 o 09:00

Draftový výber má veľký vplyv na budúcnosť klubov, ale aj hráčov.

NASHVILLE. Draft je udalosť, na ktorú upiera pozornosť mnoho mladých hokejistov. Veria, že to bude pre nich vstupná brána do NHL. Dúfajú, že po nich siahne niektorý z klubov profiligy.

Prestížnej udalosti predchádza množstvo práce skautov, ktorí hráčov sledujú, analyzujú a zisťujú o nich čo najviac informácií. Stovky talentov sú pod dennodenným drobnohľadom. Každý tím si chce vybrať správne.

Stiahnite si unikátnu e-knihu Draft 2023

V tomto texte nájdete aj unikátnu e-knihu Draft 2023 a v nej vyše 100 analytických profilov talentov pred draftom, výnimočné príbehy Samuela Honzeka a Adama Gajana, profil Dalibora Dvorského, 18 rozhovorov, preddraftové rebríčky a mnoho ďalšieho. E-knihu majú k dispozícii všetci predplatitelia Sportnetu.

Draftový výber má veľký vplyv na budúcnosť klubov, ale aj samotných hráčov.

Rok 2023 je špeciálny aj pre mnohých Slovákov. Dalibor Dvorský, Samuel Honzek, Maxim Štrbák, Adam Gajan, Alex Čiernik a ďalší talentovaní slovenskí mladíci by mohli byť vo výbere klubov a posunúť sa tak bližšie k najlepšej hokejovej lige na svete.

Aj vďaka tomu táto udalosť púta na Slovensku azda najväčšiu pozornosť v histórii. Reportéri Oh my Hockey ponúkajú odpovede na základné otázky o vstupnom drafte NHL.

V článku sa dozviete

  • Čo je draft?
  • Ako sa určuje poradie klubov na drafte?
  • Akých hráčov si môžu kluby vybrať?
  • Čo znamená, že si klub vyberie hráča?
  • Prečo majú niektoré tímy viac a iné menej volieb?
  • Zaručuje vysoká pozícia na drafte úspech?
  • Môže sa hráč dostať do NHL aj keď neprešiel draftom?
  • Ktoré pozície sa vyberajú vysoko?

Čo je to draft NHL?

Draft NHL je každoročná udalosť, počas ktorej si všetky kluby Národnej hokejovej ligy vyberajú nových hráčov do svojej organizácie.

NHL a aj ďalšie športy v Severnej Amerike fungujú inak, ako tie v Európe. Profesionálne kluby v najvyšších ligách nemajú svoje akadémie alebo juniorské, dorastenecké či žiacke tímy. Draft slúži práve na to, aby získali mladých hráčov.

Draft trvá sedem kôl. V každom kole je (za normálnych okolností) toľko výberov, koľko je tímov v lige. V NHL je to teda 32. Keď je tím na rade, zvolí si jedného z dostupných hráčov.

Tento rok sa draft uskutoční 28. a 29. júna v Bridgestone aréne v Nashville.

Ako sa určuje poradie klubov na drafte?

Poradie klubov na drafte určuje draftová lotéria. Tá má možnosť zamiešať s poradím šestnástich tímov, ktoré počas sezóny nepostúpili do play off.

Lotéria určí len poradie prvého kola. Nepostupové tímy sú zoradené podľa poradia v základnej časti. Čím horšie tím dopadol, tým väčšiu šancu na skorú voľbu má.

Tento proces sa počas minulých rokov menil. Tento rok NHL vyžrebovala dve organizácie, ktoré sa mohli posunúť vyššie. Maximálny možný posun bol o desať pozícii nahor.

Vďaka lotérii získalo v roku 2023 prvú voľbu Chicago a Anaheim druhú.

Zástupcovia klubov NHL na drafte.
Zástupcovia klubov NHL na drafte. (Autor: Twitter / NHL)

V minulosti bola prvá voľba pridelená automaticky poslednému tímu. Systém lotérie funguje najmä preto, aby v závere sezóne kluby zámerne neprehrávali v snahe zaistiť si prvú voľbu.

Dá sa ale konštatovať, že "tanking" (schválne prehrávanie) sa v NHL stále vyskytuje.

Vzhľadom na to, že draft 2023 patrí k najlepším za posledné desaťročia a k dispozícii sú skvelí hráči, viaceré kluby sa nesnažili vyhrávať za každú cenu. Zisk niektorého z talentovaných mladíkov im stojí za jeden rok prehier.

Poradie zvyšných šestnástich tímov určí úspech v play-off v kombinácii so základnou časťou.

V druhom až siedmom kole už výsledky lotérie neplatia a poradie je určené podľa umiestnenia. Najhoršie tímy vyberajú najskôr.

Akých hráčov si kluby môžu vybrať?

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Draft»Vstupná brána do NHL čaká aj na viacerých Slovákov. Základné fakty o drafte (otázky a odpovede)