Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

NHL: Antrax na Floride - Pitlickovci o sťahovaní, Švehlovci nepodliehajú panike

TASR|12. okt 2001 o 10:03

Boca Raton 11. októbra (TASR) - Prípady nakazenia antraxom vo floridskom meste Boca Raton vyvolali paniku v rodine hráča tamojšieho klubu NHL Lanca ...

Boca Raton 11. októbra (TASR) - Prípady nakazenia antraxom vo floridskom meste Boca Raton vyvolali paniku v rodine hráča tamojšieho klubu NHL Lanca Pitlicka, podľa manželky slovenského hokejistu Panthers Róberta Švehlu sa však v tíme o tejto epidémii nehovorí.  "Moja manželka Lisa má strach. Rozprávali sme sa o antraxe a rozhodli sme sa, že ak sa to rozšíri, tak zoberie naše dve deti a pôjde späť do štátu Minnesota. Veď sme priamo v epicentre tejto nákazy," povedal Pitlick pre Ottawu Sun.

Ľudmila Švehlová tvrdí, že panika sa zatiaľ medzi hokejistami nerozšírila: "Samozrejme, že všetci tieto informácie zachytili, veď prípady nakazenia antraxom sa vyskytli práve u nás. Najnovšie vraj toto zistili u nejakej 35-ročnej ženy. Zatiaľ sa však o tom hokejisti nebavia a ani my, manželky. Včera sme sedeli na tribúne zápasu proti Ottawe a vôbec sme sa o tom nebavili."
Prípady nákazy antraxom, baktérie spôsobujúcej sneť slezinnú, však všeobecne medzi Američanmi a najmä na Floride vyvolávajú paniku. Lekári sú v pohotovosti, učia sa rýchlo identifikovať biologické a chemické látky používané ako zbrane, nasadzovať adekvátnu liečbu, vyhľadávať symptómy spojené s bioterorizmom a okamžite informovať o každom podozrivom prípade, uvádza webová stránka New York Times.

Federálne úrady vo Washingtone síce tvrdia, že zatiaľ nenašli žiadne dôkazy o tom, že by išlo o zločin či teroristický akt, avšak zároveň vylučujú nákazu antraxom prirodzeným spôsobom.
Zdravotníci stále očakávajú výsledky všetkých testov spolupracovníkov prvej obete - 63-ročného Boba Stevensa z fotoredakcie bulvárneho denníka Sun spoločnosti American Media v Boca Raton, ktorý chorobe podľahol 5. októbra. Testom sa podrobilo vyše 800 zamestnancov American Media, kde sa prípady vyskytli, a väčšina z nich dostáva antibiotiká. U mnohých z nich sa strach z nákazy mení na paranoju: federálnym úradom hlásia aj prach, ktorý v kanceláriách našli po rekonštrukčných prácach. Upchatý nos a žalúdočné ťažkosti hneď pokladajú za nákazu antraxom a ich "príkladom" sa riadia aj ostatní Američania, ktorí vyrabovali zásoby antibiotík v lekárňach.

Viac o hokeji sa dozviete na stranke www.hokej.sme.sk.

Súvisiace články