Utorok, 26. októbra, 2021Meniny má Demeter

Najväčšia hviezda KHL: Do Bratislavy sa vždy veľmi teším

Iľja Kovaľčuk je najlepšie zarábajúcim hráčom KHL. Ako kapitán chce Petrohrad doviesť k premiérovému titulu v KHL. (Autor: Profimedia)
Tomáš Prokop|3. dec 2013 o 17:51

Hviezdny Petrohrad dáva na platy sedemkrát viac peňazí ako Slovan. Dosahuje to však aj výsledkami, keď má raz toľko bodov ako náš klub a v KHL je suverénne prvý.

BRATISLAVA. Minulý rok sa v KHL hviezdy predháňali. Do Bratislavy sa chodilo na Ovečkina, Daciuka či Malkina. Po skončení výluky sa však Rusi vrátili späť do svojich klubov NHL.

Ostal len Iľja Kovaľčuk, keď šokoval hokejový svet zrušením vyše stomiliónovej zmluvy s New Jersey. Ruský kanonier však neodišiel za horším, keď sa vrátil do bohatého Petrohradu, v ktorom zarába viac ako sedem a pol milióna eur. Jeho zárobok ide mimo platového rozpočtu klubu, ktorý je na úrovni 28,8 milióna eur. Slovan dáva na platy 4,2 milióna.

V pondelok ruský strelec rozhodol gólom zápas proti Levu Praha.

Prišli potichu

Hviezdy najbohatšieho ruského klubu prileteli do Bratislavy potichu, v pondelok v noci. Ich jedinou požiadavkou bolo, že sa ubytovali v luxusnejšom hoteli Kempinski, aby mali pokoj.

Už na prvom tréningu tímu v Slovnaft aréne bolo cítiť, kto prišiel. Skvelý pohyb, dokonalý útok a ľahké korčuľovanie sú hlavnými zbraňami mužstva, ktoré suverénne vedie KHL. Má raz toľko bodov ako slovenský klub.

Tréningu najviac dominoval Kovaľčuk. V zostave je jasným lídrom, čo ukázal už pri prvom dotyku s pukom. Dvoma pohybmi si poľahky položil brankára Alexandra Saláka a dal mu gól.

Po tréningu len sklopil hlavu a na novinárske otázky neodpovedal. Na minútku sa pristavil až pred odchodom do hotela. „Cítim sa skvele. Som rád, že som sa vrátil z USA späť k rodine. KHL je výborná súťaž,“ hovoril tridsaťročný krídelník. Rád opakuje, že sa do Bratislavy rád vracia.

Tréner má na Bratislavu najlepšie spomienky

„Bratislava je krásne mesto. Ľudia tu milujú hokej, čo som zažil už na svetovom šampionáte. Vždy vytvoria skvelú atmosféru, na čo sa teším.“ Podobne na mesto spomína aj tréner tímu Jukka Jalonen, ktorý tu v roku 2011 oslavoval s Fínmi titul majstra sveta.

„Vždy sa do Bratislavy rád vraciam, tie spomienky mi ostanú do konca života,“ hovorí fínsky kouč. Má ťažkú úlohu priviesť bohatý klub k premiérovému titulu v KHL. „Tlak je tu na všetkých veľký, keďže sponzori dávajú klubu veľa peňazí. Preto musíme vyhrať v každom zápase.“

Skúsený kouč hovorí, že lídrom tímu je Kovaľčuk. „Keď máme problémy, vždy je hráčom, ktorý zoberie na seba zodpovednosť, čo veľa iných nedokáže,“ dodáva Jalonen.

„Iľja je úplne normálny, nevyvyšuje sa nad nikoho. Je prirodzeným lídrom a hviezdou. V Rusku ho ľudia milujú,“ doplnil ho Roman Červenka, ktorý sa vrátil do KHL po roku v Calgary a je v klube druhým najlepšie plateným hráčom.

Šatan ich netrápi

Skúsený český krídelník si myslí, že dnešný zápas nebude vôbec ľahký, aj keď je medzi súpermi 37 bodov. „Vôbec to nebude jednoduché. Bude to ťažký zápas. Myslím si, že Slovan nehrá tak zle, ako vyzerá tabuľka. Liga je vyrovnaná, proti nám hrá každý na stopäťdesiat percent.“

Hokejisti Petrohradu vedia o svojej sile, preto ich netrápi, kto proti nim nastúpi. „Viem, že možno bude hrať Miroslav Šatan. Pre Slovan je to posila. Ale my fakt neriešime, kto bude proti nám hrať,“ povedal Červenka.

„Samozrejme, Šatana poznám. Je to výborný hráč, ale nám je viac­menej jedno, kto proti nám hrá. Musíme sa sústrediť na seba,“ dodal Jalonen.

Súvisiace články