Pastor Maldonado.
Pastor Maldonado. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|13. máj 2012 o 16:08

Veľkú cenu Španielska senzačne vyhral Pastor Maldonado.

BRATISLAVA. „To je neuveriteľné. Príbeh pre Hollywood. Maldonado predviedol fantastickú jazdu,“ opísal výsledky Veľkej ceny Španielska bývalý pretekár a dnes komentátor BBC David Coulthard.

Odvčera má aj Venezuela svojho víťaza pretekov formuly 1. Pastor Maldonado je bývalým šampiónom série GP2, ktorá je akousi druhou ligou k F1. Dvadsaťsedemročný pretekár však vo formule 1 doteraz nedosiahol žiadny sľubný výsledok. Vlani získal jediný bod. Najlepšie vôbec bol na 8. mieste.

„Fantastický deň nielen pre mňa, ale pre celý tím. Preteky boli náročné a chvíľami som sa trápil s pneumatikami. Ale celé auto bolo od začiatku výborne nastavené,“ tešil sa Maldonado, ktorý štartoval z prvej priečky. Pre tím Williams vybojoval prvé víťazstvo od roku 2004.

Druhý skončil Fernando Alonso na Ferrari, tretí bol Kimi Räikkönen na Lotuse. Vlaňajší majster sveta Sebastian Vettel skončil šiesty.

Formula 1 je tento rok nepredvídateľná. Päť pretekov malo päť rôznych víťazov. Bodové rozdiely medzi najlepšími sú minimálne.

Nevyrovnané výsledky a prekvapenia spôsobuje kvalita pneumatík. „Žiadny z tímov nedokázal nájsť optimálne nastavenie. Chýba im stabilita. Až potom sa budú dať robiť konkrétnejšie predpovede. Dovtedy je všetko otvorené,“ vravel pri návšteve Bratislavy bývalý šampión Niki Lauda.

ico

Výsledky VC Španielska:

1. Pastor Maldonado (Venez./Williams) 1:39:09,145, 2. Fernando Alonso (Šp./Ferrari) +3,195 s, 3. Kimi Räikkönen (Fín./Lotus) +3,884, 4. Romain Grosjean (Fr./Lotus) +14,799, 5. Kamui Kobajaši (Jap./Sauber) +1:04,641 min, 6. Sebastian Vettel (Nem./Red Bull) +1:07,576, 7. Nico Rosberg (Nem./Mercedes) +1:17,919, 8. Lewis Hamilton (Angl./McLaren Mercedes) +1:18,140, 9. Jenson Button (Angl./McLaren Mercedes) +1:25,246, 10. Nico Hülkenberg (Nem./Force India) +1 kolo, 11. Mark Webber (Austr./Red Bull) +1 kolo, 12. Jean-Eric Vergne (Fr./Toro Rosso) +1 kolo, 13. Daniel Ricciardo (Austr./ Toro Rosso) +1 kolo, 14. Paul di Resta (Škót./Force India) +1 kolo, 15. Felipe Massa (Braz./Ferrari) +1 kolo, 16. Heikki Kovalainen (Fín./Caterham) +1 kolo, 17. Vitalij Petrov (Rus./Caterham) +1 kolo, 18. Timo Glock (Nem./Marussia) +2 kolá, 19. Pedro de la Rosa (Šp./HRT) +3 kolá

Nedokončili: Michael Schumacher (Nem./Mercedes, kolízia v 13. kole), Bruno Senna (Braz./Williams, kolízia v 13. kole), Narain Karthikeyan (India/HRT, defekt v 23. kole), Charles Pic (Fr./ Marussia, defekt v 36. kole), Sergio Perez (Mex./Sauber, defekt v (38. kole)

Poradie MS po 5 z 20 podujatí: 1. Vettel 61, 2. Alonso 61, 3. Hamilton 53, 4. Räikkönen 49, 5. Webber 48, 6. Button 45, 7. Rosberg 41, 8. Grosjean 35, 9. Maldonado 29, 10. Perez 22, 11. Kobajaši 19, 12. di Resta 15, 13. Senna 14, 14. Vergne 4, 15. Hülkenberg 3, 16. Ricciardo 2, 17. Massa 2, 18. Michael Schumacher 2

Pohár konštruktérov: 1. Red Bull 109, 2. McLaren Mercedes 98, 3. Lotus 84, 4. Ferrari 63, 5. Mercedes 43, 6. Williams 43, 7. Sauber 41, 8. Force India 18, 9. Toro Rosso 6