BERLÍN. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) odložil voľbu dejiska zimných olympijských hier v roku 2030.
Rozhodol sa tak vzhľadom na výzvy spojené s klimatickou zmenou a jej vplyv na snehové podmienky a zimné športy.
O ZOH 2030 sa uchádzajú tri mestá
MOV v utorok oznámil, že komisia zaoberajúca sa voľbou dejiska ZOH 2030 potrebuje viac času na zhodnotenie všetkých faktorov a organizátora preto ešte nevyberie na budúcoročnom zasadnutí MOV, ako bolo pôvodne naplánované. Uskutočniť sa malo v septembri, resp. októbri 2023.
"Správa komisie vedie k širšej diskusii ohľadom zmeny klímy, udržateľnosti zimného športu a budúcich príležitostí a výziev. Na základe jej žiadosti dala exekutíva MOV komisii viac času na zhodnotenie všetkých týchto faktorov, aby v budúcnosti urobila to najlepšie rozhodnutie pri výbere dejiska ZOH," uviedol MOV v stanovisku, z ktorého citovala agentúra DPA.
MOV už informoval o odklade aj všetkých troch uchádzačov - japonské Sapporo, kanadský Vancouver a Salt Lake City v USA. Podľa AP meno organizátora ZOH nebude známe skôr ako v roku 2024.
Komisia navrhuje viacero zmien, budúci usporiadateľ by napríklad musel dokladovať, že na vonkajších športoviskách boli v období konania ZOH počas uplynulých desiatich rokov priemerné teploty pod 0°C.
Naposledy sa ZOH konali vo februári 2022 v Pekingu, najbližšie sa uskutočnia v roku 2026 v Miláne a Cortine d'Ampezzo.
MOV varoval Afganistan
MOV v utorok tiež varoval, že môže ukončiť spoluprácu s Afganistanom pred ďalšími olympijskými hrami v roku 2024 v Paríži, ak pod vládou hnutia Taliban ženy nebudú môcť športovať.
Predstavitelia MOV vyjadrili vážne znepokojenie a dôrazne odsúdili najnovšie obmedzenia uvalené afganskými úradmi týkajúce sa žien a mladých dievčat v krajine, ktorým bránia v športovaní.
MOV uviedol, že jeho ďalšia podpora národnému olympijskému výboru v Afganistane bude závisieť od podmienok, vrátane toho, či sa ženy budú môcť venovať športu s „bezpečným a inkluzívnym prístupom“, ako aj podieľať sa na jeho správe.
MOV tvrdí, že v tímoch Afganistanu na medzinárodných podujatiach musia byť aj športovkyne, ktoré žijú v krajine, a nielen tie, ktoré trénujú v zahraničí.
Afganistan už zastavenú činnosť mal
Podľa MOV účasť Afganistanu a „zastúpenie alebo nezastúpenie krajiny“ na najbližších letných olympijských hrách v Paríži v roku 2024 „bude závisieť od pokroku dosiahnutého vo vzťahu k základnej otázke bezpečného prístupu žien a mladých dievčat k športu v krajine“.
Zatiaľ nie je známe, ako skoro by MOV mohol zaviesť opatrenia.
MOV uviedol, že bude pokračovať v priamej podpore jednotlivých športovcov z Afganistanu, ktorí chcú súťažiť na olympijských hrách. Afganistan mal na ostatných letných olympijských hrách v Tokiu výpravu športovcov zloženú zo štyroch mužov a jednej ženy.
Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch v utorok vyzvala MOV, aby okamžite pozastavil Afganistanu účasť na športových podujatiach a stopol financovanie tamojšieho národného olympijského výboru.
MOV pozastavil činnosť afganskému výboru v roku 1999 počas predchádzajúceho obdobia vlády Talibanu.