LAS VEGAS. Za takmer tridsať rokov existencie zmiešaných bojových umení sa nenašiel zápas, ktorý by tak silno upútal pozornosť celého sveta na tento mladý šport.
Duel dvoch nezmieriteľných rivalov, Conora McGregora a Chabiba Nurmagomedova, koncom roka 2018 sa zapísal do dejin MMA.
Lákal atraktivitou a kvalitou bojovníkov, sprevádzala ho aj veľká dávka kontroverzie.
Na turnaji UFC 229 sa písala história, ktorá ukončila, minimálne v športovej rovine, spor medzi fenomenálnymi zápasníkmi svojej éry.
Presne pred štyrmi rokmi, 7. októbra 2018, sa odohral do dnešného dňa najznámejší duel MMA.
Ikona bojových športov
Ak sa povie meno Conor McGregor, každému fanúšikovi je hneď jasné, že ide o nespochybniteľnú hviezdu MMA. Hviezdu takej veľkosti, že presiahla hranice svojho športu.
Podobne ako Michael Jordan v basketbale, Wayne Gretzky v hokeji, Muhammad Ali v boxe alebo Cristiano Ronaldo vo futbale.
Skrátka a dobre, meno McGregor pozná aj človek, ktorý sa o MMA nezaujíma.
Najznámejším zápasníkom sa však kontroverzný Ír nestal náhodou. Exkluzívne postavenie si vydobil historickými úspechmi v UFC a charizmou.
Aj keď už v časoch jeho príchodu do americkej organizácie sa na tlačových konferenciách zápasníci nezdržiavali poznámok k súperom, až McGregor povýšil trashtalk na taktiku boja, ako nahlodať protivníkove sebavedomie pred vzájomným duelom.
Snový debut v lige majstrov
Jeho cesta do UFC bola priama a rázna. Bývalý dvojnásobný šampión britskej Cage Warriors vstúpil do ligy majstrov expresnou výhrou nad Marcusom Brimageom.
Zdalo sa, ako by v jeho hlave zápas prebiehal v spomalenom režime. Intuitívne vedel, čo Brimage chystá a sám reagoval presnými údermi.
Trvalo mu len tridsať sekúnd, aby zistil, že na demoláciu protivníka mu bude stačiť úder zdvihákom. Tak sa aj stalo a do minúty od začiatku duelu bolo vymaľované.
V pozápasovom rozhovore si ešte McGregor vypýtal od prezidenta UFC bonus za knokaut večera a diváci prítomní v štokholmskej aréne vedeli, že sú svedkami nástupu novej hviezdy.
Po ďalšom víťazstve nad Maxom Hollowayom prišla pre McGregora vynútená pauza trvajúca desať mesiacov. Dôvod? Pretrhnutie predného krížneho väzu v kolene.
Návrat v júli 2014 bol v skutku neuveriteľný. V rodnom Dubline pred skoro desiatimi tisícmi fanúšikov zápasník s prezývkou "The Notorious" v hlavnom zápase večera vyprevadil Brazílčana Diega Brandaa z oktagonu v priebehu štyroch minút.
Aréna burácala. V pozápasovom rozhovore potom prišiel čas na jednu z najslávnejších hlášok spojených s írskou hviezdou.
„Neprišli sme sa len zúčasniť, sme tu na to, aby sme to celé ovládli,“ reagoval na svoju výhru a úspechy krajanov. Išlo o predzvesť toho, čo ešte McGregor v UFC dokáže.
Cesta na vrchol
Nasledovali dominantné víťazstvá nad Dustinom Poirierom a Denisom Siverom. Vedeniu ligy nezostávalo nič iné, než začať pripravovať súboj talentovaného mladíka proti legendárnemu kráľovi perovej váhy Josému Aldovi.
Brazílčan bol vtedy na absolútnom vrchole. Deväť rokov nepoznal porážku, vo váhe do 65 kilogramov zdolával jedného súpera za druhým.
Kvôli veľkému záujmu o súboj sa prezident UFC Dana White rozhodol zainvestovať do marketingu očakávaného duelu také peniaze, aké nikdy predtým.
Aldo s McGregorom sa v marci 2015 vydali na turné okolo sveta. Tlačové konferencie sa napokon odohrali v ôsmich zastávkach, Brazíliu a Írsko nevynímajúc.
Všetko vyzeralo dokonale až do bodu, kedy sa dva týždne pred duelom Aldo na tréningu nezranil. Vyšetrenie na RTG prístroji potvrdilo, že išlo o nalomené rebro.
Katastrofický scenár na poslednú chvíľu zachránil Chad Mendes, ktorý súhlasil, že do súboja naskočí ako nahradník. Dekorovaný americký zápasník pritom štylisticky pre McGregora predstavoval veľkú hrozbu.
Mendes vynikal vo wrestlingu, tzn., že svojich súperov dostával na zem, kde ich dokázal držať a zasypávať tvrdými údermi (ground and pound).
Išlo o veľa. V hre bol dočasný titul perovej váhy a možnosť o pár mesiacov na to vyzvať Josého Alda.
Mendes sa podľa očakávaní už od úvodu súboja snažil McGregora dostať na zem, čo sa mu však sprvu nedarilo. Američan v postoji utŕžil zopár dobrých úderov a kopov na telo, ktoré mu mali postupne uberať na fyzickej kondícii.
Dôležitá chvíľa prišla začiatkom druhého kola. Mendesovi sa nielen, že podarilo dostať McGregora na zem, jeho údery krátkymi lakťami priniesli výsledok. McGregor krvácal.
Conor McGregor. (Autor: TASR/AP)
S írskym bojovníkom to nevyzeralo vôbec dobre, keď sa však na prekvapenie mnohých divákov dokázal ubrániť pokusu o škrtenie a dokonca sa postavil na nohy.
Dvadsať sekúnd pred koncom druhého dejstva sa Conor McGregor nadýchol k veľkolepému návratu. Mendesa knokautoval a stal sa dočasným kráľom perovej váhy UFC.
O päť mesiacov na to v ostro sledovanom dueli s Aldom sa Conor blysol ešte viac. Súboj s vtedy najlepším bojovníkom americkej ligy trval len trinásť sekúnd.
Aldov útok bol potrestaný ľavým hákom z ústupu. Technikou, ktorú si McGregor pripravoval ešte v šatni pred zápasom.
Nasledovali duely s Nateom Diazom, než sa 12. novembra 2016 na turnaji UFC 205 McGregor nezmazateľne zapísal do histórie.
Dokonalé predstavenie s Eddiem Alvarezom zavŕšil knokautom, čím sa stal historicky prvým zápasníkom v UFC, ktorý kedy držal v jednej chvíli tituly v dvoch rôznych váhových kategóriách.
K opasku v perovej váhe pridal aj ten v ľahkej divízii. Zhodou okolností rovnako, ako to urobil pred rokmi v britskej lige Cage Warriors.
Bez toho, aby to vtedy 26–ročný bojovník tušil, v deň jeho veľkého úspechu sa začala tvoriť rivalita, ktorá presiahla hranice bojových športov.
Neporazený vyzývateľ
Na premiérovom turnaji UFC v New Yorku vtedy nechýbal ani druhý muž rebríčka ľahkej váhy, neporazený Dagestanec Chabib Nurmagomedov.
Na podujatí UFC 205 čelil Michaelovi Johnsonovi, hoci to mal byť pôvodne on, kto mal bojovať o titul divízie do 70 kilogramov s Eddiem Alvarézom.
Na profesionálnom okruhu zaknihoval orol, ako ho prezývali, 23 výhier a v americkej organizácii mal fenomenálnu bilanciu 7–0.
Nešlo len o dokonalý rekord, rodák z Machačkaly bol niečím špeciálnym. Snúbil v sebe roky tréningu a techniky kombat samba, džuda, zápasenia a brazílskeho jiu–jitsu.
Protivníkov hádzal na zem ako handrové bábiky. Na zemi ich potom trápil a nedával im vydýchnuť.
Prezident UFC Dana White sa však rozhodol inak a na konci leta 2016 oznámil, že vyzývateľom o titul bude McGregor.
Napriek všetkému Chabib neostal nič dlžný svojej povesti a Johnsona v klietke porazil jednoznačne. Kontroval celý duel a nakoniec ho v treťom kole utiahol na submisiu.
VIDEO: Chabib hovorí v oktagone po zápase
„Chcem zostať pokorný, no musím niečo povedať. Váš chlapec (McGregor) si nezavrie ústa. Viete, čo je zaujímavé? Je neuveriteľné, akou veľkou reklamnou agentúrou sa stalo UFC.
Iba začiatkom roka (McGregor) prehral na submisiu ako zbabelec a teraz bojuje o titul. Viete, že to nie je trashtalk. Chcem bojovať s tým kurčaťom, je to najľahší súboj v ľahkej váhe,“ hromžil Chabib po súboji.
Neaktívny McGregor, dočasný šampión a definitívna bodka
Po výhre Conora McGregora nad Eddiem Alvarézom upadla ľahká divízia do spánkového režimu. Právoplatný šampión už na tlačovej konferencii po turnaji oznámil, že si plánuje dať v roku 2017 prestávku.
Chcel sa venovať rodine a čo viac, s partnerkou Dee Devlin boli v očakávaní prvorodeného potomka.
Na vrchole slávy sa Conor rozhodol, že by si pre zmenu rád vyskúšal súboj v boxe. A to nie hocijaký, vyzýval legendárneho Floyda Mayweathera ml., jedného z najlepších boxerov histórie.
O zápase sa hovorilo už dlhšie, ale až v máji 2017 oficiálne McGregor podpísal kontrakt. To znamenalo návrat zo športového dôchodku pre Mayweathera, ktorý okrem poriadne tučného šeku za duel očakával okrúhle päťdesiate víťazstvo v profi ringu.
Conor McGregor (vpravo) a Floyd Mayweather. (Autor: TASR/AP)
Historický súboj medzi šampiónom MMA a boxu sa odohral v auguste. Z marketingového hľadiska išlo o absolútne terno. Divácky záujem bol tak obrovský, že predaj exkluzívneho prenosu pay–per view si na zápas zakúpilo 4,3 milióna divákov.
Iba boxerský stret medzi Mayweatherom ml. a Mannym Pacquiaom vygeneroval väčšie výnosy. Napriek faktu, že si McGregor zarobil za zápas fantastických 130 miliónov, zápas prehral na technické KO v desiatom kole.
Medzitým sa vedenie UFC rozhodlo, že sa situácia v ľahkej váhe musí rozhýbať. Šancu zabojovať o dočasný titul tak dostal Chabib a Američan Tony Ferguson.
Ako naschvál však mladý Dagestanec prišiel opäť o svoju šancu. Počas zhadzovania váhy u neho nastali zdravotné problémy, pre ktoré musel byť okamžite prevezený do nemocnice.
Zaujímavosťou bol fakt, že to bolo už po tretíkrát, čo sa duel Chabiba a Fergusona musel na poslednú chvíľu zrušiť.
Ferguson ale aj tak získal dočasný titul. V októbri 2017 porazil v hlavnom zápase večera krajana Kevina Leeho. Odpoveď pre McGregora bola zo strany UFC jasná. Ani na bojovníka takého rangu, akým bezpochy on je, sa nečaká večne.
Čím viac, tým ďalej sa zdalo, že sa už McGregor nemusí vrátiť k MMA. Koniec roka priniesol definitívnu bodku v podobe jasného víťazstva Chabiba Nurmagomedova nad Brazílčanom Edsonom Barbozom.
Chabib nedal elitnému postojárovi žiadnu šancu. Neexistovalo iné riešenie, než to, že sa pri neaktivite Conora McGregora stretne o právoplatný titul ľahkej váhy proti inému dlhoročnému rivalovi, Tonymu Fergusonovi.
Prekliatie UFC 223
Tony Ferguson verzus Chabib Nurmagomedov. Zápas o titul, ktorý nepotreboval žiadne predstavovanie. Obaja bojovníci držali úctyhodné série výhier a patrili medzi špičku divízie do 70 kilogramov.
Zo všetkých možných scenárov by však ten pred turnajom UFC 223 nevymyslel ani ten najlepší hollywoodský scénarista.