Piatok, 23. apríla, 2021Meniny má Vojtech
Mikaela Shiffrinová v Jasnej v roku 2016. (Autor: Ján Krošlák)
Juraj Berzedi|2. mar 2021 o 17:20

Dostať sa k Shiffrinovej? Nemožné. Ale čo ak?

JASNÁ. Bolo to pred piatimi rokmi. Na Slovensku sa po dlhých rokoch predstavili najlepšie svetové lyžiarky na čele s Američankou Mikaelou Shiffrinovou.

A môj cieľ bol jasný. Urobiť s ňou exkluzívny rozhovor. Priznávam, vtedy to bol skôr sen. Ale za vyskúšanie nič nedám.

Napísal som e-mail hovorkyni amerického lyžiarskeho tímu Megan Harrodovej so žiadosťou o rozhovor.

Bolo dva dni pred prvými pretekmi v Jasnej v obrovskom slalome.

„Ďakujem za vašu žiadosť, ale už je príliš neskoro. Deň pred súťažou si Mikaela vyhradzuje na sústredenie a prípravu,“ odpísala Harrodová.

Dodala, že Shiffrinová bude k dispozícii po pretekoch v mixzóne, kde si ju môžem odchytiť. Lenže to majú v pláne aj desiatky iných novinárov a výsledok je vždy nejasný.

Individuálny rozhovor nie je možný

Navyše, keď Shiffrinová skončí na pódiu, rozprávať bude len na tlačovej konferencii. Aj preto ešte skúšam, či by som nemohol prísť za ňou na recepciu hotela aspoň na päť minút.

„Som na ceste na Slovensko, skúste sa obrátiť na jej mediálneho poradcu Kiliana Albrechta. Možno vám pomôže,“ uviedla Harrodová.

Ešte sme si vymenili pár zdvorilostných fráz a rozlúčili sa. Človek nikdy nevie, možno to v budúcnosti pomôže.

Napísal som teda Albrechtovi, bývalému rakúskemu lyžiarovi.

„Skúste sa ozvať Wolfgangovi Eichingerovi z rádia Ö3, možno vám poskytne krátku nahrávku. Individuálny rozhovor už nie je možný,“ odpísal Albrecht.

Rakúšan vtedy zastupoval aj Veroniku Velez-Zuzulovú. To som ešte netušil, že o tri týždne s ním urobím rozhovor na finále Svetového pohára v St. Moritzi.

Pomohol zrušený obrovský slalom

Tušil som, že dostať sa k najlepšej lyžiarke na svete je už zrejme nemožné. Deň pred pretekmi sa mi podarilo urobiť rozhovor s Češkou Šárkou Strachovou.

A hovorím si, že v ďalšie dni sa sústredím na Slovenky – Veroniku Velez-Zuzulovú a vtedy vychádzajúcu hviezdu Petru Vlhovú.

Hlavou mi však stále vŕtala aj Shiffrinová.

V sobotu pre vrtochy počasia zrušili obrovský slalom. Moja robota sa tak rýchlo skončila. Pýtam sa však člena organizačného výboru, či netuší, kde je ubytovaná Shiffrinová.

Chvíľu váha. Potom mi prezradí názov hotela s tým, aby som si ho nechal pre seba. Možno si myslel, že mi tá informácia aj tak nepomôže.

A úprimne, myslel som si to tiež. Nemal som tušenie, kde sa hotel nachádza a ďalej som to už neriešil.

Zrazu bum. Tu býva Shiffrinová

Na súťažnú zjazdovku v Jasnej sa dalo dostať dvoma spôsobmi – buď si to vyšliapať na snehu popri trati, alebo ísť úzkou betónovou cestou, kde chodia autá.

Hore som zvolil prvú možnosť. Bola náročnejšia, ale kratšia.

Dole som chcel ísť rovnako, až kým mi fotograf Ján Krošlák nenavrhol, či nepôjdem s ním po asfaltke. Prikývol som. Veď sa už aj tak nemám kam ponáhľať.

Počas cesty som mu spomenul, že som sa snažil o rozhovor so Shiffrinovou. „To by bola bomba,“ vyhlásil.

Touto trasou som šiel prvýkrát, tak som sa kochal o trochu viac, ako keď chodím vyšliapanými chodníčkami.

A zrazu bum.

Zbadal som názov hotela, ktorý som pred pár desiatkami minút počul z úst človeka v tlačovom stredisku. „Tu býva Shiffrinová,“ ukazujem.

Strážia ju ako amerického prezidenta

Váham. Pôjdem tam? A načo? Čo poviem na recepcii? Nech príde Mikaela dole, že ju tam čaká neohlásený novinár?

Veď mi jej mediálni poradcovia jasne napísali, že exkluzívny rozhovor nedostanem. Chvíľu som sa snažil sám seba presvedčiť, že je to zbytočné.

Ale čo ak nie?

Tak sme to vyskúšali a vstúpili do hotela. „Mám informácie, že tu býva Mikaela Shiffrinová. Je to pravda?“ spýtal som sa na recepcii.

Mikaela Shiffrinová s redaktorom Jurajom Berzedim. (Autor: Ján Krošlák)

Dvaja muži sa na seba prekvapene pozreli, akoby chvíľu nevedeli, ako zareagovať. Ale zrejme im bolo zdôraznené, že americká hviezda chce mať súkromie.

„Shiffrinová je práve v jedálni na obede. Tam ju čakajú ľudia z americkej ambasády,“ ukázal recepčný prstom na trojicu chlapíkov.

„Strážia ju ako amerického prezidenta. Ak však chcete počkať, sadnite si,“ dodal druhý.

Našla by si päť minút?

A opäť sa začína vnútorný boj. Čo urobím, keď ju uvidím? Bude sama, či s niekým? Po piatich minútach vchádza na recepciu. Má na sebe károvanú čierno-bielu košeľu. 

Keď sa zvíta s hosťami, usmieva sa.

Vedľa nej stojí ďalšia žena. Po chvíli jej recepčný niečo hovorí a ukazuje mojím smerom. Príde za mnou. „Ahoj, som Megan Harrod, tlačová hovorkyňa tímu USA,“ predstaví sa.

„Tak to sa už poznáme,“ odvetím.

A vysvetľujem, že som ju pred dvoma dňami žiadal o rozhovor so Shiffrinovou. Zjavne si ma pamätala.

Prehodíme zopár slov a skúšam to opäť. „Keď už som tu, tak by si možno Mikaela našla päť minút na rozhovor,“ vravím.

Shiffrinová sa usmeje a kývne hlavou

Odpoveď je rovnaká. „Prepáčte, ale Mikaela je smutná, že sa zrušil obrovský slalom a chce sa sústrediť na zajtrajší slalom,“ tvrdí hovorkyňa.

Pri debate s jej americkými krajanmi však Shiffrinová nevyzerala vôbec zronená. A tak to skúšam opäť. Už naposledy: „Tak sa jej len skúste spýtať,“ hovorím opatrne.

Desaťminútová návšteva sa končí. Hovorkyňa pristupuje k lyžiarke, niečo jej povie a ukáže na mňa prstom.

Mikaela Shiffrinová s redaktorom Jurajom Berzedim. (Autor: Ján Krošlák)

Shiffrinová si ma premeria. Dve sekundy je ticho, ale pripadá mi to ako večnosť. Napokon sa usmeje a kývne hlavou. Podáme si ruky.

„Máte rovných päť minút,“ upozorňuje Harrodová.

Z ruksaku si vyťahujem papier s otázkami i diktafón. Hovorkyňa si sadá vedľa Shiffrinovej a spúšťa svoj diktafón.

Uvoľnená a usmiata

Hoci sa mi trochu trasie hlas, začínam sa pýtať. Shiffrinová rozpráva rýchlo a pohotovo. Frázy sa snaží nahrádzať zmysluplnými odpoveďami.

Vôbec z nej nie je cítiť, že chce mať rozhovor čo najrýchlejšie za sebou. Je uvoľnená a usmiata.

„Petra môže ešte veľakrát zvíťaziť v pretekoch Svetového pohára a ďalších desať rokov to môže byť jedna z mojich najväčších súperiek,“ hovorí o Vlhovej.

Rozhovor končíme tesne po prekročení piatich minút. Hovorkyňa je spokojná, že sme dodržali časový limit.

Nasleduje ešte krátke fotenie. 

Do novín či na web, ale aj do môjho osobného archívu ako spomienka na jedinečný rozhovor, ku ktorému sa dopracovať nebolo vôbec jednoduché. 

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články