26.05.2022
19:20
Nokia Arena
4 - 2
(1:2, 1:0, 2:0)
Ukončené

Tatar negatívnu bilanciu s Fínmi nerieši. Podobné to bolo aj s Čechmi pred rokmi

Tomáš Tatar. (Autor: TASR)
TASR|25. máj 2022 o 18:19

Musíme sa sústrediť na seba, hovorí.

TAMPERE. Slovenskí hokejisti sa v stredu popoludní presunuli z Helsínk do Tampere.

V dejisku štvrťfinále MS proti domácim Fínom netrénovali, s ľadom sa zoznámia až vo štvrtok v deň zápasu na dopoludňajšom rozkorčuľovaní.

V kabíne Slovákov panuje po utorkovom zápase s Dánskom, v ktorom si slovenskí hokejisti vybojovali účasť vo vyraďovačke, dobrá atmosféra.

Nepozerá sa na minulosť

"Naše výsledky gradovali počas turnaja. Už v zápase s Talianskom sme robili málo chýb, ak vôbec nejakú. Začalo nám to padať. Fíni na turnaji dávajú súperom minimum šancí, pre nás je to najsilnejší súper.

Bude to náročný zápas. Chceme sa sústrediť na seba, na to, čo robíme dobre a opakovať to dokola," povedal pre TASR kapitán mužstva Tomáš Tatar.

Fíni tesne pred príchodom hráčov Slovenska absolvovali tréning. "Myslím si, že robia perfektnú prácu v obrannej a strednej zóne. Takže jedna z hlavných vecí bude posielať puk hlboko do pásma a bojovať.

Tak isto ako dávajú oni príležitosť súperom, tak to isté musíme robiť aj my. Myslím si, že v tomto zápase veľa gólov nepadne. Budeme musieť byť trpezliví," uviedol Tatar.

Líder mužstva bude mať pred zápasom aj predslov v kabíne: "Poviem nejaké veci, ktoré by sme mali robiť. Nie je to len o mne, je tam Jánošík, Čerešňák, Fehérváry, každý ktorý niečo vidí, tak to povie. Takto vyzerá dobré mužstvo."

Tatarov spoluhráč Juraj Slafkovský bol na svete iba jeden mesiac, keď Slováci naposledy zdolali Fínov na vrcholnom turnaji. Stalo sa tak na MS v Ostrave v roku 2004, keď zvíťazili 5:2. "Ja sa osobne nepozerám na minulosť.

Mne hovorili ako dlho sme nezdolali Čechov a pred desiatimi rokmi sme ich zdolali v semifinále. Takže každý zápas je špecifický a každý sa láme v inej činnosti. Bude to len na nás. Ale Fíni sú favoriti, majú výborné mužstvo.

My sa musíme odosobniť a hrať si svoje veci od minúty k minúte," vyhlásil kapitán Slovákov.

Nová Nokia Aréna bude na štvrtkový zápas plná, slovenskí hokejisti sa budú musieť okrem vyspelého súpera popasovať aj s jeho mohutnou podporou z tribún. "Bol som pri ľade, hala vyzerá nádherne.

Je to ťažké porovnať s halami v Amerike, ale ide skôr o to, aká kulisa sa vytvorí. Verím, že bude perfektná tak, ako bola u nás na MS v Košiciach. Ja sa na to teším, mňa to motivuje a takéto zápasy si užívam," dodal pre TASR Tatar.

Výkony rastú

Hokejisti Fínska nedostali gól na domácich MS v Tampere už v troch zápasoch po sebe. Podľa obrancu Martina Fehérváryho bude dôležité vyvarovať sa chýb a pokiaľ možno hrať podobným štýlom ako "Suomi".

Pre slovenského obrancu pôjde vo štvrtok o premiéru vo štvrťfinále MS: "Bude to náročné, Fíni hrajú doma v peknej aréne. Ja sa na to veľmi teším."

"Sú po taktickej stránke skvelí, ale sú aj rýchli a zruční. Ak chceme uspieť, musíme hrať tak ako oni, nerobiť chyby a hrať jednoducho," dodal.

Lídra slovenskej obrany teším, že mužstvo v uplynulých dvoch zápasoch podalo zlepšené výkony: "Boli to slabší súperi, ale naše výkony rástli. Určite si niečo povieme, povzbudíme sa pôjdeme na to. Každý sa teší a odovzdá na ľade všetko. Musíme sa tlačiť do bránky, byť nepríjemní a znepríjemniť im hru."

Fehérváry sa teší aj na atmosféru v hale, ktorá patrí medzi najkrajšie v Európe. Je predpoklad, že v zápase ho tréneri vyťažia na maximum.

"Bodaj by. Ja som na ľade najradšej, bol by som tam stále. Čím viac hrám, tým sa cítim lepšie. Hala je naozaj krásna, nová. Vždy sa v takých dobre hrá," dodal 22-ročný zadák.

Majstrovstvá sveta v hokeji

Súvisiaci obsah