Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Bol žoviálny, sebavedomý a precízny s loptami. Až prišiel šibalský Hamšík

Marek Mintál je späť v slovenskej reprezentácii. Ako asistent hlavného trénera. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|9. nov 2020 o 14:45

Weissovi oznámil koniec cez esemesku.

SENEC. Nad ihriskom sa vznášala hmla. Bolo sychravo a chladno, keď slovenskí futbaloví reprezentanti vybehli na pondelňajší doobedňajší tréning.

Pripomínalo to typické ostrovné počasie, aké môže byť vo štvrtok v Belfaste, kde Slováci o 20.45 h nastúpia v rozhodujúcom zápase o postup na majstrovstvá Európy proti Severnému Írsku.

Väčšina hráčov mala na sebe viaceré vrstvy oblečenia. Len Juraj Kucka prišiel v trenírkach a tričku.

Futbalisti mali dobrú náladu. Sebavedome pôsobili aj Samuel Slovák a Marek Mintál, ktorí v minulosti hrávali za reprezentáciu a teraz sa do nej vrátili ako asistenti hlavného trénera Štefana Tarkoviča.

"Robíme servis hlavnému trénerovi aj hráčom, ktorí sú najdôležitejší. Je jedno, akú máme funkciu. Sme tu pre mužstvo a snažíme sa pomôcť," poznamenal Mintál.

V Nemecku ho prezývali Fantóm

Ako hráč patril v reprezentácii dlhé roky k lídrom. Posledný zápas v nej odohral v roku 2009 vo Wembley proti Anglicku. Slováci vtedy v prípravnom zápase prehrali 0:4.

O pár týždňov neskôr oznámil trénerovi Vladimírovi Weissovi, že v národnom tíme končí. Bolo to možno unáhlené rozhodnutie.

Mal len 31 rokov.

"Napísal som trénerovi esemesku, v ktorej som ho poprosil, aby ma už nevolal na reprezentačné zrazy," hovoril vtedy Mintál pre SME.

Odchovanec Žiliny odohral za reprezentáciu 45 zápasov, v ktorých strelil štrnásť gólov. V rokoch 2004 a 2005 sa stal aj najlepším futbalistom Slovenska.

Najviac sa preslávil v Norimbergu. Dvakrát bol najlepším strelcom druhej nemeckej ligy a v roku 2006 sa s 25 gólmi stal aj najlepším strelcom elitnej Bundesligy.

Nikdy nebol obzvlášť rýchly, nevyhľadával súboje, ale vždy sa objavil tam, kde bolo treba. Aj preto ho v Nemecku prezývali Fantóm.

"Je to troška umenie, veľká drina, veľká túžba. Musíte veľa trénovať a veriť si. A musíte mať aj trošku šťastia," vravel Mintál.

S reprezentantmi sa stretával

Od ukončenia kariéry v roku 2013 pôsobí v štruktúrach Norimbergu. Od mládežníckych kategórií prešiel až k seniorom.

Chvíľu viedol aj prvý tím a momentálne je trénerom rezervy.

Posledné týždne spájal klubové povinnosti s reprezentačnými, keďže si ho tréner Tarkovič vybral za asistenta.

Hoci v Nemecku pôsobí už dlhšie, dianie v slovenskom tíme pozorne sledoval. Posledné dva roky sa s viacerými reprezentantmi dokonca aj stretával.

"Na Slovensku som študoval trénerskú UEFA Pro licenciu a ako študenti sme absolvovali aj zopár reprezentačných zrazov," prezradil 43-ročný Mintál.

V reprezentácii si v minulosti zahral s Marekom Hamšíkom, Jurajom Kuckom i Petrom Pekaríkom.

Pozná aj hráčov z úspešnej dvadsaťjednotky, ktorá si v roku 2017 zahrala na majstrovstvách Európy. V Poľsku totiž pôsobil ako ambasádor slovenského tímu.

"Slovensko malo, má a bude mať veľa kvalitných futbalistov. Nehrá rolu, či sú mladí, alebo starší. Ak máte kvalitu a trochu šťastia, môžete už v osemnástich či devätnástich byť v reprezentácii," tvrdí Mintál.

Futbal je preňho droga

V reprezentácii už zažil zápas, v ktorom išlo o všetko. Bolo to v roku 2005, keď hral baráž o postup na majstrovstvá sveta proti Španielsku.

Proti favoritovi vtedy Slováci neuspeli.

"Sú to špecifické a zaujímavé zápasy. Napínavé a náročné. Viete, že už nemáte ďalšiu možnosť," približuje Mintál.

Medzi novinármi bol žoviálny. Rozprával suverénne a sebavedome.

"Futbal je pre mňa droga. Je to môj život. Veľmi rád si ho ešte zahrám, ak môžem. Je výhoda, že mi zdravie slúži," doplnil.

Keď zišiel na ihrisko, bola na ňom vidieť aj nemecká precíznosť - všetky lopty upratal do dvoch radov, aby žiadna nevyčnievala.

Jeho umelecké dielo sa páčilo aj kameramanovi. Až do okamihu, keď k nim pribehol Marek Hamšík a šibalsky ich rozkopol.

Hral proti Messimu i Ronaldovi

V Norimbergu si Mintál zahral aj s druhým Tarkovičovým asistentom Samuelom Slovákom. A ešte s jedným aktívnym reprezentantom.

"Hrali sme spolu asi štyri roky. Poznáme sa výborne. Obaja sú osobnosti slovenského futbalu a sú prínosom pre trénerský štáb," načrtol Róbert Mak.

V súčasnosti hráva za Ferencváros Budapešť. V posledných týždňoch si zahral v Lige majstrov proti Cristianovi Ronaldovi a Lionelovi Messimu.

"Hrať proti Juventusu Turín a FC Barcelona je sen každého futbalistu. Hrať za svoju krajinu je však čosi špeciálne. Emócie sú na inej úrovni," priznal 29-ročný krídelník.

Pred mesiacom prišiel na reprezentačný zraz bez dlhšej zápasovej praxe. V zápase Ligy národov proti Izraelu odohral hodinu. Hoci nebol v ideálnom fyzickom stave, strelil gól a ukázal aj ďalšie zaujímavé momenty.

"Som pripravený na dvadsať i deväťdesiat minút. Záleží to na trénerovi. Som tu, aby som plnil jeho príkazy," doplnil Mak.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články