Košičania na maratóne v Miláne

Sportnet|16. apr 2013 o 00:00

Členovia Maratónskeho klubu Košice už za svojimi behmi na 42 195 m dlhej trati absolvovali cesty na všetky svetové strany.

KOŠICE. V minulých dňoch sa dvadsiati z nich predstavili v Miláne.

Výpravu Maratónskeho klubu Košice prevažne tvorili vytrvalci, ktorí svoj výkonnostný zenit majú za sebou, ale napriek tomu sa medzi tisícami bežcov nestratili. Eva Seidlová dokonca vyhrala kategóriu žien nad 65 rokov časom 3:46:22 a celkove medzi ženami skončila na 94. mieste. Na druhej strane iba 33-ročný Rudolf Verba prebehol trať za 3:01:32 hod., čo predstavuje najlepší čas zo všetkých slovenských účastníkov. Celkovo obsadil 223. miesto.
Dobre si počínali aj ďalší seniori: Jozef Sciranko medzi mužmi nad 50 rokov časom 3:14:39 hod., v celkovom poradí 464., Jaroslav Horný v kategórii nad 65 rokov časom 3:28:33 hod. štvrtý, celkovo 926., Jana Sedláková-Knotková medzi ženami celkovo 264., v kategórii 73., Eva Kissová časom 4:30:39 medzi ženami 287., v kat. nad 50 rokov dvadsiata ôsma...

V Miláne cieľom prebehlo 3 113 mužov a 400 žien.

Alpská atmosféra

V porovnaní MMM s milánskym maratónom jednoznačne víťazí ten náš. I keď taliansky bol dokonale technicky pripravený, chýbalo mu to, čo okrem iného robí slávu košickému maratónu: obrovský záujem zo strany obyvateľov mesta, plné ulice divákov, ktorí svojím potleskom i svojimi hlasivkami odmenia aj tých posledných.
Milan Furín, 63-ročný vytrvalec vie o maratónoch i ešte dlhších behoch svoje. Svoj prvý maratón zabehol v Košiciach pred 32. rokmi, odvtedy ich odbehol ešte 153. Od Košíc cez Lisabon, New York, Los Angeles až po Honolulu na Havajských ostrovoch. V Miláne sa musel uspokojiť s celkovým 2469-tym miestom (64. v kategórii nad 60 rokov) a časom 4:26:54 hod. „Keď som bol mladý, tak už časy nad tri hodiny sa mi zdali nepochopiteľne dlhé. Dnes musím byť spokojný s výkonmi nad štyri hodiny. V Miláne ma na celej čiare sklamala atmosféra v uliciach, mala veľmi, veľmi ďaleko k tej našej košickej. Tu bola studená ako vzduch v neďalekých Alpách. Z organizačnej stránky Milánu nemožno nič vyčítať, ale MMM sa nemá za čo hanbiť, nie je o nič horší. Dokonca v mnohom aj lepší,“ povedal atlét, ktorý úspešne absolvoval aj beh na 246 km v Grécku.