Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Kaliňák: Celý hokejový turnaj hier by mal byť u nás

(Autor: TASR)
TASR|7. feb 2013 o 14:47

Pomer našich nákladov k poľským by mal byť podľa ministra vnútra 2:8 alebo 3:7.

BRATISLAVA. Poliaci Slovensku ponúkajú organizovať celý hokejový turnaj mužov aj žien na ZOH 2022, a to vrátane semifinále aj finále. Počas dnešnej parlamentnej Hodiny otázok to vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer), ktorý odpovedal namiesto neprítomného predsedu vlády Roberta Fica (Smer).

Premiérovi položil otázku poslanec Marián Kéry (Smer), ktorý chcel od šéfa exekutívy vedieť, aký je jeho názor na kandidatúru SR spolu s Poľskom v súvislosti so ZOH v roku 2022 a za akých podmienok je podľa neho reálna.

Hokejový turnaj by sa podľa Kaliňáka mal predbežne hrať v Poprade a Liptovskom Mikuláši. "Treba ale zásadne modernizovať tamojšie štadióny alebo postaviť nové," upozornil.

K samotnej kandidatúre sa podľa svojich slov stavia pozitívne. "V tomto prípade by mohlo ísť o heslo ´za málo peňazí málo muziky´," podotkol na margo skutočnosti, že SR by ťahala za menej nákladový koniec na úkor Poľska.

Kaliňák informoval, že oficiálnym sídlom hier by bol poľský Krakov a u nás by bolo okrem hokeja aj alpské či akrobatické lyžovanie a časť olympijskej dediny pre 1700 až 1800 športovcov.

Celkové náklady na tieto hry sa odhadujú na dve miliardy dolárov, pričom ťažisko má znášať poľská strana. "Vo februári bude na vládu predložený materiál s kompletnými ekonomickými a infraštrukturálnymi východiskami. Prihlášky sa musia podať do októbra 2013, do novembra treba zložiť zálohu 150.000 dolárov, ktoré uhradí poľská strana. O dejisku ZOH 2022 sa rozhodne v roku 2015," avizoval Kaliňák.

Spoluprácu s Poľskom označil ako reálnu, aj keď sme zatiaľ len na začiatku. "V prípade úspešnej kandidatúry by bola organizácia ZOH pre Slovensko veľkým prínosom," dodal.

Súvisiace články