Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Mária Mračnová jubiluje

PhDr. Mária Mračnová (za slobodna Faithová) sa narodila 24. septembra 1946 v Košiciach. Patrila do slávnej garnitúry atlétok bratislvskej Slávie SVŠT spolu so šprintérkou Evou Gleskovou, diaľkarkou Evou Šuranovou a bežkyňou na 400 metrov Annou Chmelkovou.
Vladimír Mezencev|Publikované 17. aug 2016 o 22:00

Legendárna skokanka do výšky oslavuje sedemdesiatku.

KOŠICE. Košickú rodáčku Máriu Mračnovú-Faithovú našej verejnosti netreba bližšie predstavovať.

Z jej najvýznamnejších športových úspechov stačí spomenúť 4. miesto v skoku do výšky na OH 1976 v Montreale, šieste na OH 1968 v Mexiku, zisk bronzovej medaily na ME 1969 v Aténach, 4. priečky na ME 1966 v Budapešti.

Výborná bývalá atlétka si však už celé desaťročia úspešne počína v rôznych funkcionárskych funkciách.

Už v roku 1987 sa stala členkou výkonného výboru Čs. olympijského výboru a túto funkciu vykonávala až do skončenia jeho existencie v roku 1992.

Stala sa prvou predsedníčkou Olympijskej spoločnosti Slovenska a to v roku 1990, keď ešte nemohol existovať samostatný Slovenský olympijský výbor (SOV), stála však na čele jeho prípravného výboru.

Kandidatúry na predsednícky post SOV sa však vzdala v prospech Vladimíra Černušáka. Vo funkcii podpredsedníčky SOV pôsobila celé tri volebné obdobia a až štyri stála na čele slovenskej atletiky!

Ešte aj dnes má tých funkcií dosť, je napríklad predsedníčkou Olympijského klubu Bratislava.

Naša slávna rodáčka v septembri oslávi významné životné jubileum – sedemdesiate narodeniny.

Pri tejto príležitosti už 25. augusta v Technickom múzeu na Hlavnej ulici otvoria výstavu, pripravenú spoločne so Slovenským olympijským múzeom k jej životnému jubileu.

Mária Mračnová – Faithová túto výstavu, ktorá zachytáva celú jej úspešnú športovú i funkcionársku kariéru, venuje rodným Košiciam.

Výstava potrvá do 2. októbra, aby si ju mohli prezrieť aj účastníci a hostia tohtoročného Medzinárodného maratónu mieru.

Autor: Vladimír Mezencev

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.