Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Je skôr náhoda, že z Levu odišli Slováci. Platy sú tam deviate v KHL

Pražskí levi sa radujú z gólu proti Magnitogorsku. (Autor: Michal Šula, MAFRA)
Tomáš Prokop|Publikované 24. apr 2014 o 13:20

Pražský klub sa vypracoval do špičky KHL a má reálnu šancu na Gagarinov pohár. Postupne sa vedeniu darí presvedčiť aj divákov, ktorí spočiatku tím veľmi nepodporovali.

PRAHA. Z dlhov v Poprade za tri roky do finále KHL. Tak by sa dala v krátkosti popísať cesta Levu Praha, ktorý sa vypracovali medzi špičku kontinentálnej ligy.

„Bola to dlhá cesta, museli sme obmeniť káder. Praha bola od počiatku iná ako Poprad. Vôbec sa to nedá porovnávať. Tu sa buduje top klub s výborným zázemím. Bol to cieľ oboch majiteľov,“ povedal PR manažér Jan Rachota, ktorý je v Leve skoro od začiatku.

S odstupom času priznal, že odchod z Popradu nebol najlepšie odkomunikovaný. „Prišiel partner, ktorý chcel ísť vlastnou cestou, preto bola Praha jasnou voľbou.“

Dva roky stabilizovali káder

Pražskému klubu trvalo dva roky, kým stabilizoval káder, v ktorom momentálne pôsobí zmes hráčov zo Švédska, Fínska, Česka, Kanady či Slovenska. „Na začiatku nie všetko fungovalo tak, ako sme si predstavovali. Preto dochádzalo k výmenám hráčov,“ vravel šéf komunikácie v tíme.

Lev sa najprv prezentoval ako tím, ktorý je zložený z českých a slovenských hráčov. Dnes to už tak nie je. Čechov je v zostave stále najviac. Pravidelne ich nastupuje deväť, Slováci však takmer vymizli. Obranca Juraj Mikuš hráva sporadicky a mladý Lukáš Cingel nastupuje vo štvrtom útoku.

„Je pravda, že slovenská časť odišla, ale nie je to preto, lebo sú to Slováci. Skôr to je preto, že slovenskí hokejisti neboli dostupní. Je to skôr náhoda. S ničím iným to nesúvisí,“ dodáva Rachota.

Postup do finále a reálnou šancou na Gagarinov pohár vzbudili väčšiu pozornosť aj v Rusku. „Po finále konferencie proti Jaroslavľu to neriešili, ale teraz spozorneli a pýtajú sa nás, ako sa nám to podarilo. Je to výsledok tímového ducha a skvelých výkonov brankára Petri Vehanena,“ dodáva manažér.

Skvelé spomienky na Cháru

Lev má v Prahe ťažkú úlohu pritiahnuť fanúšikov, keďže v meste sú Sparta a Slavia. „Lev nie je len pražský klub. Je to tím, s ktorým sa stotožňuje celá republika. Chodia sem fanúšikovia z Pardubíc, Brna, Ostravy. Takisto sem chodí veľa cudzincov, ktorých KHL láka. Je to postupné budovanie. Na začiatku sezóny sme mali na menej atraktívnych zápasoch dve, tri tisíc ľudí a vo finále prišlo už vyše šestnásťtisíc.“

Budovaniu klubu pomáha rivalita so Slovanom Bratislava. Tá sa prejavila aj na zápasoch Levu proti Donbassu Doneck, z ktorých sa hrali tri v Bratislave.

„Na prvom zápase to bolo vyhrotené. Po tom to bolo korektné. Chápem, že ľudia podporovali Doneck s Jánom Lacom, ktorý je na Slovensku hrdinom a Peter Podhradský je zas Bratislavčan. Trúfnem si však povedať, že v zápase, ktorý sme tam hrali ako domáci, sme ukázali fanúšikom, že sa to dá robiť inak. Slovan má skvelé možnosti, skvelú halu, kvalitných ľudí a dá sa to využiť viac. Nie je všetko len o peniazoch.“

Klub je finančne zabezpečený, ale nemôže sa rovnať s najbohatšími klubmi ako Petrohrad, Omsk či Ufa. „Sme na deviatom mieste, čo sa týka platov. Tomu odpovedá aj káder.“

Výborné pocity zanechal v klube Zdeno Chára, ktorý pôsobil v Prahe počas výluky. „Zdeno je perfektný človek do kabíny. Pomohol statusu klubu správaním a profesionalizmom. Je to pravý kapitán,“ dodal Rachota.

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.