Pondelok, 19. apríla, 2021Meniny má Jela

Jaroslav Obšut - skúsenosti využíva smerom dozadu aj dopredu

Jaroslav Obšut (Autor: luleahockey.se)
Peter Klimko|20. apr 2009 o 00:00

Za morom vystriedal niekoľko klubov, aby ho až výluka prinútila k návratu do Európy. Švédska Elitserien tomuto obrancovi, ktorý to vie aj smerom dopredu, zjavne sadla.

JAROSLAV OBŠUT
  • narodený: 9. marca 1976
  • súčasný klub: Luleå HF
  • hrával za: North Battleford North Stars, Swift Current Broncos, Edmonton Ice, Medicine Ice Tigers, Toledo Storm, Syracuse Crunch, Raleigh Icecaps, Worcester IceCats, Augusta Lynx, Manitoba Moose, Peoria Rivermen, St. Louis Blues, Hershey Bears, Colorado Avalanche
  • účastník MS: 2005
  • úspechy: najproduktívnejší obranca základnej časti Elitserien 2008/09
  • číslo dresu: 43obsut1.jpg
Jaroslav Obšut

V mladom veku dlhé hľadanie sa

Rodák z Prešova začal s hokejom v rodnom meste.

V 1995 si ho v tradičnom drafte NHL vybral v ôsmom kole z celkového 188. miesta Winnipeg Jets (ten sa v 1996 presťahoval do Phoenixu, kde hráva pod značkou Coyoties). Hokejista zároveň veľmi dobre vie, aké je to hrať tak v obrane, ako aj v útoku.

To aj potvrdil za morom v tíme kanadskej súťaže Saskakatchevan Junior Hockey League (SJHL) North Battleford North Stars, kde nastúpil aj na pozícii pravého krídla a v tímovej produktivite obsadil 4. priečku.

V ďalšej sezóne je už vo Western Hockey League (WHL), konkrétne háji farby Swift Current Broncos. V zmene pôsobísk pokračuje aj v ročníku 1996/97, kedy sa predstavuje dokonca v troch tímoch, za Edmonton Ice odohral 13, v Medicine Ice Tigers zasa rovných 50 a v Toledo Storm (účastník East Coast Hockey League) tri zápasy.

O rok na to pokračuje v nastolenom trende a opäť sa sťahuje z miesta na miesto. Väčšiu časť strávil v Raleigh Icecaps, za Syracuse Crunch nastúpil v štyroch zápasoch, stretol sa tu však s krajanom Ľubomírom Vaicom.

1998/99 a takmer navlas rovnaká podoba s predošlým ročníkom. Vo Worcestri IceCats stretáva slovenské trio Podkonický, Bartečko, Nagy. Účastník ECHL Augusta Lynx je pre neho bodovo úspešnou zastávkou (dosiahol ich 35), najkratšou (2 zápasy) zase tá v Manitobe Moose.

Prelomová sezóna medzi jedným druhým tisícročím ho opäť zaviala do Worcestru, kde k spomínaným Slovákom Bartečkovi, Podkonickému a Nagyovi pribudol ešte Smrek. Prichádza ale ťažké zranenie kolena a vyhliadky na niečo lepšie sa musia oddialiť.

Šanca v NHL

V ročníku 200/01 sa zdalo, že to zase bude len o neustálom sťahovaní sa bez výraznejšej možnosti naplniť svoje ambície, ktoré samozrejme mierili do profiligy.

Obšut sa predstavil v troch tímoch. Krátko v Peoria Rivermen a konečne aj v NHL, kde za St. Louis Blues odohral štyri stretnutia. Väčšiu časť sezóny ale strávil v starom známom Worcestri IceCats, kde bol dokonca najproduktívnejším Slovákom.

2001/02 a 58-zápasové pôsobenie v AHL, konkrétne v Hershey Bears. A práve z tohto mužstva sa dostal do prvého tímu Colorada Avalanche, kde sa mu napokon dostalo príležitosti len v troch stretnutiach, jeho bodová štatistika z NHL teda vykazuje 7 zápasov a 2 trestné minúty.

Výluka rozhodla o návrate do Európy

V lete 2002 podpisuje kontrakt s Vancouverom, napokon ale hráva len AHL v Manitobe. Tieto dve roky tak dali bodku za Obšutovým zámorským angažmánom. A tak aj v prípade rodáka z Prešova platilo to, čo pri množstve iných hráčov - "lockout" v sezóne 2004/05 ho definitívne primäl k tomu, aby si to namieril na starý kontinent.

Na podmienkach kontraktu sa dohodol s účastníkom švédskej Elitserien Luleå HF. Tu sa hneď v prvom ročníku zaradil medzi najproduktívnejších hráčov a zároveň najtrestanejších. Za štyri roky sa v tíme švédskeho majstra z roku 1996 stretol s krajanmi Bartečkom, Radivojevičom, Országhom a Surovým, v mužstve sa stal jedným z najrešpektovanejších.

Reprezentačná kariéra

Skúsený obranca sa v drese Slovenska zúčastnil MS 2005 a pred svetovým šampionátom 2009 sa ocitol vo výbere Jána Filca, s ktorým aj odcestoval do Švajčiarska.

V posledných rokoch pravidelný účastník sezónnych reprezentačných akcií sa zúčastnil aj olympijských hier 2002.

Čo o Obšutovi píšu médiá

Keď je treba, zhodí rukavice

Fotogaléria

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg