Pondelok, 25. októbra, 2021Meniny má Aurel

Japonský premiér chce priniesť olympiádu do Tokia ako jeho dedo

Šinzo Abe. (Autor: SITA/AP)
SITA|8. jan 2013 o 12:17

Starý otec japonského premiéra viedol kandidatúru Tokia na usporiadanie olympijských hier 1964.

TOKIO. Na vládnej podpore kandidatúre Tokia na usporiadanie olympijských hier 2020 sa nič nezmenilo ani nástupom nového premiéra.

Šinzo Abe jej v utorok dodal osobný rozmer, keď prisľúbil, že nadviaže na misiu svojho starého otca, ktorý sa zaslúžil o olympijské hry v Tokiu v roku 1964.

Ministerský predseda sa s predstaviteľmi kandidatúry stretol v utorok, čiže deň po tom, ako v sídle Medzinárodného olympijského výboru (MOV) v Lausanne odovzdali kandidačný spis.

Projekt je postavený na kompaktnosti a dynamike dejiska, opiera sa o ekonomickú silu krajiny a skúsenosti s organizovaním významných podujatí.

Japonská kampaň má navyše emotívny náboj vychádzajúci z koncepcie obnovy krajiny postihnutej zemetrasením a vlnou cunami z roku 2011.

"Pre vládu je mimoriadne dôležité pokračovať v kandidatúre a prezentovať Japonsko ako národ športu. Keby som mal byť osobný, môj starý otec Nobusuke Kiši viedol úspešnú kandidatúru Tokia na usporiadanie olympijských hier 1964," povedal bývalý šermiar a prezident národnej šermiarskej federácie Abe, ktorý sa do kresla premiéra vrátil po päť a pol roku.

V utorok sa zároveň stal hlavným poradcom kandidatúry. Nobusuke Kiši bol predsedom vlády v rokoch 1957 - 1960.

Tokio zápasí o právo usporiadať OH 2020 s Istanbulom a Madridom, víťaza vyberú hlasovaním delegáti zasadnutia MOV 7. septembra 2013 v Buenos Aires.

Súvisiace články