NEW YORK. Zmluvy v Národnej hokejovej lige sú pre nezainteresovaných veľkou záhadou. Zvlášť teraz, keď do NHL nastúpili Slafkovský či Regenda, sa viac fanúšikov na Slovensku zaujíma o to, ako vlastne fungujú.
Pravidlá podpisovania kontraktov sú spísané v takzvanej kolektívnej zmluve medzi ligou a hráčskou asociáciou (NHLPA). Za ich porušenie platia kluby rôzne sankcie.
Pravidlá poznajú tri druhy zmlúv – nováčikovské, štandardné a zmluvy pre hráčov nad 35 rokov. Medzi Slovákmi aktuálne pôsobiacimi v NHL nájdeme všetky tri druhy.
Aké sú ich špecifiká? Čo znamená jednocestný a dvojcestný kontrakt?
Prečo niektorí hráči prechádzajú waiver listinou a iní nie? Ako fungujú bonusy? A čo skrývajú skratky UFA a RFA?
Vysvetlíme to v tomto článku.
Hráčske platy
V textoch – predovšetkým v anglickom jazyku – sa často stretnete s pojmom „cap hit“. Je to čiastka, ktorú kontrakt daného hráča odoberá z platového stropu.
Zvyčajne ide o priemerný zárobok daného hráča v NHL. Súčet všetkých cap hitov v zostave mužstva nesmie prekročiť platový strop (aktuálne 82,5 mil. dolárov), ani byť nižší, ako je platová podlaha (aktuálne 61 mil. dolárov).
Ani cap hit, ani AAV (priemerná ročná mzda) však nehovoria úplnú pravdu o tom, koľko si hráč v tej-ktorej sezóne zarobí.
Platy sa totiž môžu líšiť. Napríklad Tomáš Tatar zarobí počas dvoch rokov trvania kontraktu s New Jersey deväť miliónov dolárov. Jeho priemerná mzda aj cap hit teda sú na hodnote 4 500 000 dolárov.
Do reálneho ročného zárobku však vstupuje tzv. štruktúra kontraktu. Hráč má presne určené, koľko dostane v ktorej sezóne.
Kým v ročníku 2021/22 zinkasoval Tatar pred zdanením plat 2,75 mil. dolárov plus podpisový bonus jeden milión, v aktuálnej sezóne si zarobí 3 250 000 dolárov v hrubom plate a ďalšie dva milióny ako podpisový bonus.
Za ročník 2022/23 teda dostane o 3,5 mil. viac ako za prvý rok.
Jednocestné a dvojcestné zmluvy
K platom je dôležité dodať, že nie každý hráč má istotu, že dostane to, čo má prisľúbené podľa zmluvy.
Existujú totiž jednocestné a dvojcestné kontrakty. Spomedzi Slovákov majú jednocestnú zmluvu len Tomáš Tatar, Jaroslav Halák, Erik Černák a Richard Pánik. Znamená to, že dostanú rovnaký plat bez ohľadu na to, či sú v NHL alebo v AHL.
Zvyšok slovenského osadenstva však tvoria zväčša mladí hráči a hokejisti, ktorí sa zatiaľ nedokázali usadiť v NHL. Tí majú okrem hokejovej aj finančnú motiváciu dostať sa do prvého mužstva.