Černák ukončil bodové suchoty, Rus vyrovnal 96-ročný rekord

Erik Černák sa raduje so spoluhráčmi.
Erik Černák sa raduje so spoluhráčmi. (Autor: SITA/AP)
Sportnet, TASR|2. apr 2022 o 06:56 (aktualizované 2. apr 2022 o 10:15)

Slovenský obranca si pripísal asistenciu.

NEW YORK. V noci z piatka na sobotu sa v zámorskej NHL odohralo sedem zápasov a nastúpili v nich aj dvaja Slováci.

Erik Černák bodoval po osemnástich zápasoch. Naposledy sa mu to podarilo 13. januára proti Vancouveru. V dueli proti Chicagu si pripísal asistenciu.

Celkovo odohral viac ako 24 minút a bol najvyťažovanejším hráčom svojho tímu. Stihol aj dvakrát vystreliť na bránku a rozdať štyri "hity".

Rodák z Košíc asistoval na víťazný gól, ktorý strelil Ross Colton. V prebiehajúcej sezóne má Černák na konte osem bodov za gól a sedem prihrávok.

Colton prispel tromi bodmi (2+1) k posunu obhajcu Stanleyho pohára na druhé miesto v Atlantickej divízii, ktorú vedie s prehľadom Florida. Pre domácich to bol štvrtý úspech za sebou, pre hostí štvrtá prehra.

"V našej hre som našiel mnoho pozitív. Boli sme na puku a väčšinu času sme dodržiavali disciplínu," uviedol pre web NHL kouč domácich Jon Cooper.

Historický zápis ruského brankára

V derby medzi New Yorkom Rangers a Islanders (0:3) nastúpil aj obranca Zdeno Chára. Najstarší hráč NHL odohral 20 minút a 43 sekúnd, no nebodoval. Pripísal si jeden plusový bod, zblokovanú strelu a dva "hity".

Mathew Barzal dosiahol gól a asistenciu, vďaka čomu si pripísal 300. bod v NHL.

"Nemáme sa navzájom radi. Vyťažili sme z našich šancí a obmedzili sme tie ich. Podržal nás brankár Semjon Varlamov, ktorému to v tejto hale v uplynulých rokoch ide," povedal tréner hostí Barry Trotz.

Ruský brankár, ktorý chytal namiesto zraneného krajana Iľju Sorokina, si pripísal druhý shutout v sezóne a štvrtý za sebou v Madison Square Garden.

Stal sa len druhým brankárom v histórii, ktorý vychytal proti jednému súperovi štyri čisté kontá za sebou. Predtým sa to podarilo Alecovi Connellovi za Ottawu proti New Yorku Americans v roku 1926.

Premiérový hetrik Josepha

Úspešný zápas odohral Kanaďan Mathieu Joseph. Dvadsaťpäťročný hokejista Ottawy Senators proti Detroitu strelil tri góly a pripísal si asistenciu. Svoj tím doviedol k víťazstvu 5:2. Bol to prvý hetrik v jeho kariére.

"Nie je to niečo, čo dokážete v tejto lige každý deň, takže je to dobrý pocit," opisoval svoj úspech 25-ročný útočník.

Joseph bol počas uzávierky prestupov vymenený z Tampy. Na druhú stranu putoval Nick Paul. Ten dosiahol v zápase proti Chicagu tri asistencie.

Dán Mads Sogaard si v bránke Senators odkrútil víťazný debut v profilige.

"Cez deň som sa snažil príliš nerozmýšľať nad zápasom, čo bolo náročné. Potom som si však uvedomil, že aj v tejto lige je to stále len hokej," uviedol 21-ročný Sogaard, ktorý 27 zákrokmi prispel k piatej prehre Red Wings za sebou.

Anaheim ukončil nelichotivú sériu

Do nočného zápasu proti Arizone vstupovali hráči Anaheimu s nelichotivou bilanciou. Prehrali jedenásť zápasov v rade. Naposledy sa z víťazstva tešili 6. marca proti San Jose.

Túto negatívnu sériu zvládli ukončiť. Už po desiatich minútach zápasu viedli 3:0 a vyhnali českého brankára Vejmelku z bránky. Postaral sa o to Američan Trevor Zegras nádherným lakrosovým gólom.

Tím podržal v bráne Anthony Stolarz, ktorý si pripísal 22 zákrokov. Tri body si pripísal útočník Isac Lundestrom. Strelil dva góly a na jeden asistoval. Ducks nakoniec Arizonu porazili jasne 5:0.

Edmonton zdolal St. Louis 6:5 po predĺžení, hoci už v 14. minúte viedol 4:1. O víťazný gól sa postaral Connor McDavid. Pre kapitána "Olejárov" to bol druhý presný zásah v stretnutí, pričom bodoval v dvanástom dueli za sebou.

Dva góly si pripísal aj jeho spoluhráč Zach Hyman. Mužstvo natiahlo šnúru domácich výhier na deväť a vyrovnalo klubový rekord.

NHL - základná časť - 2. apríl:

Buffalo - Nashville 4:3 (3:3, 1:0, 0:0)

Góly: 3. Krebs (Cozens, V. Olofsson), 7. Tage Thompson (J. Skinner, Tuch), 14. Tage Thompson (Tuch), 35. V. Olofsson (Cozens, Krebs) – 5. F. Forsberg (Duchene, Johansen), 18. McCarron (Benning, Tolvanen), 20. Lauzon (Duchene, Johansen)

Brankári: Anderson - Saros, strely na bránku: 35:25, 19 070 divákov

New York Rangers - New York Islanders 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Góly: 3. Cizikas (Pulock), 25. M. Martin (Barzal, Ross Johnston), 43. Barzal (Wahlstrom)

/Zdeno Chára (New York Islanders) odohral 20 minút a 43 sekúnd, pripísal si jeden plusový bod, dva hity a jednu zblokovanú strelu/

Brankári: Šesterkin - Varlamov, strely na bránku: 27:18, 17 325 divákov

Tampa Bay - Chicago 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)

Góly: 7. Stamkos (B. Point, Kučerov), 11. B. Point (Kučerov, Stamkos), 27. Colton (Černák, N. Paul), 33. Colton (N. Paul, C. Foote), 60. Hagel (Colton, Hedman) – 13. de Haan (Dach), 18. DeBrincat (S. Jones, D. Strome)

/Erik Černák (Tampa) odohral 24 minút a 9 sekúnd, pripísal si asistenciu, dva plusové body, dve strely na bránu, štyri hity a jednu zblokovanú strelu/

Brankári: Vasilevskij - Lnkinen, strely na bránku: 43:23, 19 092 divákov

Detroit - Ottawa 2:5 (0:1, 1:0, 1:4)

Góly: 23. L. Raymond (Walman), 54. L. Raymond (Hronek, Dylan Larkin) – 6. Watson (M. Joseph), 43. Norris (Brännström, Batherson), 44. M. Joseph (Ennis, Colin White), 54. M. Joseph (Stützle), 57. M. Joseph

Brankári: Nedeljkovic - Sogaard, strely na bránku: 29:32, 17 563 divákov

Edmonton - St. Louis 6:5 pp (4:1, 1:2, 0:2 - 1:0)

Góly: 2. Hyman (Yamamoto, Draisaitl), 5. Hyman, 11. E. Kane (Yamamoto, Ceci), 14. McDavid (E. Kane, Barrie), 38. Nurse (E. Kane, Ceci), 62. McDavid (Draisaitl, Nurse) – 5. Bučnevič, 22. R. Thomas (Saad, Parayko), 36. B. Schenn (I. Barbašev, Faulk), 43. Bučnevič (Parayko, R. Thomas), 49. I. Barbašev (Saad, Bortuzzo)

Brankári: Smith - Binnington (14. Husso), strely na bránku: 40:36, 16 310 divákov

Seattle - Vegas 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Góly: 51. Wennberg (McCann, Borgen), 59. Lind (Donato, D. Pouliot) – 11. Eichel (Martinez, Stephenson), 22. Eichel (Dadonov), 28. Theodore (Dadonov, Stephenson), 58. Marchessault, 60. W. Karlsson (McNabb, Pietrangelo)

Brankári: Grubauer - Thompson, strely na bránku: 28:26, 17 151 divákov

Arizona - Anaheim 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Góly: 4. Lundeström (T. Terry, Šustr), 8. Mayhew (Comtois, Henrique), 10. Zegras (T. Terry, Fowler), 26. Fowler (Lundeström, Drysdale), 48. Lundeström (Aston-Reese, D. Grant)

Brankári: Vejmelka (10. Kořenář) - Stolarz, strely na bránku: 22:37, 13 587 divákov