Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Bol to škaredý a zbytočný faul. Trocha ma vyplo, vravel Sýkora

Častý obrázok, najmä v druhej tretine. Spišiaci strieľajú gól Prešovu. (Autor: Jozef Petruška)
Daniel Dedina|27. sep 2021 o 06:40

Spišiaci v domácej extraligovej premiére excelovali.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. O výsledku už bolo v tej chvíli prakticky rozhodnuté. Hokejisti Spišskej Novej Vsi viedli trinásť minút pred koncom tretej tretiny nad Prešovom 4:0 a smerovali k víťaznej domácej premiére po jedenásťročnej odmlke v najvyššej slovenskej súťaži.

Prišiel však moment, po ktorom tribúny na chvíľu stíchli.

Domáci obranca Boris Česánek nešetrne atakoval pri striedačkách hosťujúceho Jána Sýkoru, ktorý sa nekontrolovane zvalil na zem.

Po príchode zdravotníkov mu nasadili fixačný golier a v stabilizovanej polohe naložili na nosidlá. 

VIDEO: Zákrok na Jána Sýkoru v čase od 4:45 min

Má silno narazený krk i chrbticu

„Odviezli ho do nemocnice. Zatiaľ ešte nemám žiadne informácie,“ vravel bezprostredne po skončení zápasu tréner Prešova Ernest Bokroš.

„Nebol to z mojej strany úmyselný likvidačný zákrok. Bol som ho pozrieť a ospravedlnil sa mu. Vravel mi, že sa udrel o roh mantinelu. Dúfam, že bude čo najskôr v poriadku,“ hovoril previnilec Česánek.

Sýkora absolvoval kontrolné CT-vyšetrenie, ktoré nepreukázalo vážnejšie zranenie.

„Trochu ma 'vyplo'. Mám silno narazený krk i hrudnú chrbticu,“ napísal nám večer. O tom, či bude môcť nastúpiť už v najbližších dueloch, rozhodnú lekári.  

Keď hrali naposledy, mal sedem rokov

Súboj dvoch extraligových nováčikov sa niesol v réžii Spišiakov. Po bezgólovej úvodnej tretine sa v prostrednej časti hry presadili štyrikrát.

Úvodné dva góly strelil aktívny kanadský obranca Matt Petgrave, ktorý by sa mohol stať miláčikom spišskonovoveských tribún.

„Máme za sebou dobrý zápas, špeciálne pred vlastnými priaznivcami. Atmosféra bola skvelá, veľmi sa mi to páčilo. Bola to ohromná zábava,“ pochvaľoval si usmievavý hokejista.

Obranca Matt Petgrave strelil Prešovu dva góly. (Autor: TASR)

Krátko pred dovŕšením tridsiatky zažíva prvé pôsobisko mimo Severnej Ameriky.

„Snažím sa byť mentorom pre mladých chlapcov a ísť im príkladom. Slovenská liga je kvalitná a rýchla,“ poznamenal Petgrave.

K mladíkom, ktorých úlohou je zbierať skúsenosti, patrí Timotej Tomala. Proti Prešovu si pripísal dve asistencie. Pri štvrtom góle ukážkovo našiel Vartovníka, ktorý zakončoval do odkrytej bránky.

V čase, keď hrala Spišská Nová Ves naposledy v extralige (sezóna 2009/2010), mal Tomala sedem rokov.

„Mám pocit, že som bol na pár zápasoch, ale veľa ich nebolo,“ pousmial sa hráč s ročníkom narodenia 2003.

Melicherčík skúsi vybaviť zľavu

Spišiaci si návrat do extraligy užívajú. V súboji proti Prešovu strelili ešte jeden gól, v závere ním Ščurko pečatil skóre na konečných 5:0. Krátko nato sa štadiónom spustila mexická vlna.

Po skončení duelu nasledovala mohutná ďakovačka hráčov s divákmi, ktorí si opätovne vyžiadali brankára Marcela Melicherčíka. Ten si pripísal prvú nulu v sezóne.

„Bol som milo prekvapený návštevou, atmosféra bola výborná. Domáce prostredie vždy pomôže, ale chceme si to preniesť aj do zápasov u súperov. Verím, že nebudeme do počtu,“ skonštatoval Melicherčík.

Spišiaci suverénnym spôsobom zvládli východniarske derby. (Autor: Jozef Petruška)

„Sme veľmi radi, že diváci mohli konečne prísť na štadión v hojnom počte. To sa potom hrá úplne inak než pred prázdnym hľadiskom. Dúfam, že ľudia budú môcť chodiť na hokej aj naďalej,“ zaželal si kapitán Spišiakov Lukáš Vartovník.

Po odpykaní si disciplinárneho trestu zo záveru minulej sezóny by sa mal tohto postu ujať navrátilec Branislav Rapáč.

„Je jedno, či som kapitánom ja alebo Braňo. Každý má v kabíne svoju úlohu a nikto sa nepovyšuje nad druhého,“ zdôraznil Vartovník.

Za vychytané čisté konto čaká Melicherčíka príspevok do klubovej kasy. „Máme na to cenník, takže určite ma to neminie. Snažím sa ešte vyjednať zľavu,“ vtipkoval.

Rozdielov medzi extraligou a prvou ligou, v ktorej bol jedným z hlavných strojcov postupu Spišakov, našiel hneď niekoľko.

„Ide o kvalitu v práci s pukom i rýchlejšie rozhodnutia. Celkový level je o stupeň vyššie. Máme chlapcov, ktorí sa potrebujú oťukať, ale myslím si, že si zvykajú,“ doplnil Melicherčík. 

„Fanúšikovia boli super. V porovnaní s predchádzajúcim zápasom vo Zvolene sme chceli zjednodušiť hru. Mali sme viac šancí i striel,“ bilancoval tréner HK Spišská Nová Ves Miroslav Mosnár.

Bude slovenská liga ako česká?

Prešovčania neoslnili. Vytvorili si minimum šancí a v závere rezignovali na vývoj stretnutia.

„Ani za môjho pôsobenia v Detve si nepamätám, žeby sme odohrali taký zlý zápas. Na jednej ruke by som spočítal hráčov, s ktorými môžeme byť spokojní. Niektorých som nepoznával. Zlyhali sme ako mužstvo, vrátane mňa, pretože som zodpovedný za výsledky,“ nešetril Bokroš kritikou do vlastných radov.

„Zaslúžene sme prehrali. Je to len druhé kolo, ale pre nás veľké poučenie. Ako tréner si z toho vyvodím dôsledky,“ pokračoval.

„Podali sme hrozný výkon, súper nás vyškolil. Nefungovali nám nohy a všade sme boli neskoro. V utorok nás čaká ďalší zápas, musíme ukázať to, čo nás zdobilo,“ uvedomoval si center prvého útoku Viliam Čacho.

V tabuľke sa na najvyšších priečkach nachádza stopercentné duo Slovan Bratislava a Nitra. Za nimi je zoradených až osem trojbodových tímov. Črtá sa extrémne zamotaný ročník.

„Predpokladám, že slovenská liga bude tohto roku taká vyrovnaná ako česká. To znamená, že každý tím porazí každého,“ prognózuje Bokroš.

Tabuľka

Daniel Dedina
Daniel Dedina sa venuje širokej škále športov, najčastejšie píše o slovenskom a svetovom futbale. V roku 2019 reportérsky pôsobil na majstrovstách sveta v hokeji i hokejbale, informoval o dianí na štyroch Medzinárodných maratónoch mieru.

Súvisiace články