Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Grugger do domácej liečby, osud svojej kariéry nepozná

SITA|Publikované 18. mar 2011 o 13:30

Smutný hrdina tohtoročného zjazdu Svetového pohára alpských lyžiarov v Kitzbüheli Hans Grugger sám nevie, či sa ešte niekedy bude môcť vrátiť na súťažné svahy.

HOCHZIRL. V piatok rakúsky lyžiar prvý raz od svojho pádu v tréningu a následnej akútnej neurochirurgickej operácie mozgu z 20. januára vystúpil pred zástupcami médií.

"Ešte je skoro povedať, čo bude. Nedokážem teraz nájsť odpoveď. V prvom rade sa musím zotaviť do maximálnej možnej miery," povedal 29-ročný Grugger, ktorého v piatok prepustili z rehabilitačného centra do domácej liečby.

Grugger počas tréningu na zjazd SP v Kitzbüheli nezvládol obávaný skok Mausefalle, keď v rýchlosti vyletel príliš vysoko. V takmer vzpriamenej polohe sa vo vzduchu pokúsil chybu korigovať a manévrom nájsť správny smer nájazdu do nasledujúcej ostrej ľavotočivej zákruty, ale bez úspechu.

Po páde z nebezpečnej výšky stratil vedomie. Z miesta nehody ho vrtuľníkom prepravili na kliniku v Innsbrucku s vážnymi zraneniami hlavy. K tomu bolo treba vtedy prirátať aj zlomené rebrá, početné pomliaždeniny a poranenie hrudného koša a pľúc, tiež krčnej tepny a s tým spojené riziko mozgovej príhody.

Jeho stav bol veľmi vážny, ale lekárom v Innsbrucku sa náročnými operačnými zákrokmi podarilo dostať pacienta z najhoršieho. Jedenásť dní ho udržiavali v umelom spánku.

"Darí sa celkom dobre. Stále mám trochu problémy s ľavým chodidlom a s udržaním pozornosti. Ale verím, že všetko sa znova vráti do normálnych koľají," priblížil Grugger a prezradil, že záznam nešťastného pádu si ešte nepozrel. "Možno sa k tomu dostanem, keď budem skutočne fit. Ale tuším, že som mal veľké šťastie," uzavrel Rakúšan.

Súvisiace články