Futbalu v Banskej Bystrici by mala pomôcť fúzia s Podbrezovou

Hráči Podbrezovej (Ilustračný snímok).
Hráči Podbrezovej (Ilustračný snímok). (Autor: TASR)
TASR|4. júl 2017 o 15:30

Reálne teraz rokujeme o spojení oboch subjektov, aby sa vytvoril veľký, konkurencieschopný klub, uviedol Martin Adamec.

BANSKÁ BYSTRICA. Futbalový lesk banskobystrickej Dukly by mala už čoskoro prinavrátiť fúzia s FK Železiarne Podbrezová.

V prvom kroku sa podľa predstaviteľov mesta na čele s primátorom Jánom Noskom zachraňovala mládež, ktorú si pod ochranné krídla zobral nový klub MFK Dukla Banská Bystrica.

Krízovú situáciu vyvolal úpadok Dukly, ktorá po vypadnutí áčka z druhej ligy už neprihlásila svoje mužstvá do súťaží SFZ a v podstate činnosť ukončila.

Nechcel, aby deti zostali na ulici

Za jedného zo záchrancov so získaním mládežníckych licencií od FK Dukla sa považuje mestský poslanec Milan Smädo, ktorý obetoval domovský ŠK Kremnička a zaslúžil sa o prerod názvu na MFK Dukla Banská Bystrica. Primárny dôvod bol podľa neho jednoduchý.

"Obával som sa jednej veci, že nám štyristo detí v meste zostane na ulici. Náš amatérsky klub sme pochovali, no teraz sa už neobávam ničoho. Keby sme však na dražbu mládežníckych licencií nešli, bol by to úplný koniec banskobystrickej Dukly," priznal.

Reálne teraz rokujeme o spojení oboch subjektov, aby sa vytvoril veľký, konkurencieschopný klub, ktorý by hral na najvyššej úrovni.


Martin Adamec, prednosta MsÚ

"To bol pre nás najväčší motív, prečo sme preddchádzajúci klub ŠK Kremnička položili, zároveň ho vzkriesili a zachránili tak mládež banskobystrickej Dukly."

Milan Smädo projektu, ktorý v regóne klíči, verí a nepovažuje ho za príliš odvážny: "Keď všetko stabilizujeme, bude to aj o vrcholovom futbale. Podľa mňa patrí do veľkého mesta, Podbrezová uznala jednu vec a veľmi sa mi to páči, že veľký futbal na dedine ťažko robiť, príkladov máme dosť."

"V našom projekte sa prepojí mládež s mužmi. Vznikne jeden klub s prioritou Železiarní Podbrezová, pretože budú asi najväčší investor, no v Banskej Bystrici by sa malo sústrediť všetko veľké."

Projekt chcú spustiť budúcu sezónu

Primátor Ján Nosko poznamenal, že všetko zlé je na niečo dobré, aj keď pre niekoho môže situácia vyzerať tragicky.

"Pri čistom stole sme si rozobrali situáciu aj s FK Železiarne Podbrezová. Ambíciou je vytvoriť taký projekt, aby sme poskytli priestor mládeži, s previazaním na vrcholový futbal, so silným subjektom, trvalo udržateľným."

Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice.
Ján Nosko, primátor Banskej Bystrice. (Autor: TASR)

Banskobystrický futbal budúcnosti by mal poskytnúť dôveryhodný obraz. "Rokovaní bolo niekoľko, teraz už prechádzame ku konkrétnym dohodám. Finalizovať by sme ich mali v priebehu roka, aby sme budúcu sezónu projekt spustili," priznal Nosko.

"Urobíme všetko preto, aby diváci mohli chodiť na Fortuna ligu už o rok, od jesene 2018. Hlavný hráč v podobe investora je zatiaľ FK Železiarne Podbrezová, z jeho strany prišla ponuka a my sa ju vynasnažíme ďalej rozvíjať."

Chcú vytvoriť veľký konkurencieschopný klub

Prednosta MsÚ Martin Adamec upresnil základné východiská celej futbalovej premeny v Banskej Bystrici. "Podľa verejne dostupných informácií FK Dukla Banská Bystrica a.s. s licenciou pre A-mužstvo, ktoré z 2. ligy vypadlo do 3. regionálnej, ho už neprihlásil do súťaže," začal.

"Dražba na exekútorskom úrade skončila tak, že občianske združenie ŠK Kremnička získalo mládežnícke licencie, od 19-ročných až po prípravky. Od nového ročníka teda budú pôsobiť v súťažiach pod novým názvom MFK Dukla Banská Bystrica."

Ambície mesta Banská Bystrica a s najväčšou pravdepodobnosťou i FK Železiarne Podbrezová sú zrejmé. "Reálne teraz rokujeme o spojení oboch subjektov, aby sa vytvoril veľký, konkurencieschopný klub, ktorý by hral na najvyššej úrovni," vysvetľoval Martin Adamec.

"Futbalová legislatíva je nastavená tak, že mládežnícky futbal na najvyššej úrovni nemôžete rozvíjať bez A-mužstva pôsobiaceho buď v prvej, alebo druhej najvyššej lige. My sa pousilujeme, aby sme takto o rok predstavili klub pod novým názvom, v ktorom, pevne verím, nebude chýbať názov Dukla. Po rekonštrukcii štadióna na Štiavničkách, kde by sa čoskoro mala napĺňať vízia národného atletického stánku, dúfam, že práve tam sa bude hrať najvyššia súťaž."

Greško: Železiarne urobili ústretový krok

Viceprezident FK Železiarne Podbrezová Vratislav Greško ešte konečnú podobu spoločného projektu detailnejšie neupresnil. "Stále sme vo vývoji, čo nedávno nebolo možné, odrazu sa stalo realitou," uviedol.

"Potrebujeme čas i podporu, aby na konci tunela svietilo intenzívne svetlo. Do jedného roka už by mala fungovať infraštruktúra. Hlavným cieľom je vytvoriť jeden silný klub, so symbiózou mládežníkov a mužov."

Vratislav Greško.
Vratislav Greško. (Autor: TASR)

"Aj môj syn hrá za Duklu medzi 11-ročnými s nejakou víziou a treba ju zreálniť s tým, že každý bude vedieť za koho hrá, na koho je hrdý, kde žije, za koho bojuje. Železiarne urobili ústretový krok, idú do tohto projektu s presvedčením, že bude fungovať dlhé roky. Zatiaľ sa stretávame s pozitívnymi reakciami a všetko by malo postupovať veľmi rýchlo," priznal.

Počas mesiaca odišlo 26 hráčov

Bývalý reprezentant, dnes tréner Štefan Rusnák verí v obrodu klubu. "Dosť nás to zasiahlo a dúfam, že niečo nové začne fungovať. S mládežou sa tu vždy dobre pracovalo, treba všetko odznovu naštartovať s novými pravidlami, aby sa na Banskú Bystricu vždy dobre spomínalo, tak ako staršia generácia, ktorá zažila federálnu ligu."

Premrhal sa čas, aby sa šlo iným smerom, plytvalo sa peniazmi na zahraničných hráčov, a pritom sme mali talenty v mládeži, ktoré od nás odchádzali.


Štefan Rusnák, bývalý reprezentant

Veľká postava banskobystrickej Dukly Rusnák sa zamýšľal nad krízou a jej dôsledkami. "Mali sme obrovský problémy so zložením mužstiev. Pred rokom počas jedného mesiaca po odstúpení mesta od futbalu nám odišlo 26 hráčov zo všetkých kategórií. Vypadnutím áčka do 3. ligy sme nespĺňali podmienku mať profesionálny futbal v prvej, či druhej. Mali sme však šikovných hráčov, ktorí ešte rok môžu nastupovať za mládež, aj talentov smerujúcich do mužského futbalu."

Hľadať jediného vinníka úpadku nie je podľa Štefana Rusnáka jednoduché. "Nebol len jeden, zo šesť rokov sme sa borili s problémami, so staršími, novšími dlhmi. Premrhal sa čas, aby sa šlo iným smerom, plytvalo sa peniazmi na zahraničných hráčov, a pritom sme mali talenty v mládeži, ktoré od nás odchádzali."

"Finančných tokov bolo málo a dlhy sa nabaľovali. Moja minulosť bola spojená s Duklou od roku 1984, k mestu mám vzťah, mám dve deti, manželku, žijem tu a keď bude treba, pomôžem. V MFK Dukla mi ponúkli trénerstvo v 19-ke a verím, že ak partia zostane pokope, môžeme postúpiť ďalej."

História klubu

História už nečinného FK Dukla sa spája s viacerými míľnikmi. V ročníku 1967/68 postúpil prvýkrát do 1. celoštátnej československej futbalovej ligy. V roku 1981 zvíťazil v Slovenskom pohári, v ročníku 1984/85 obsadil v ligovej súťaži 4. miesto a získal právo účasti v Pohári UEFA, v ktorom vypadol s Borussiou Mönchengladbach.

V sezóne 1998/99 si ako finalista Slovenského pohára Dukla opäť zahrala v Pohári UEFA a vypadla s Ajaxom Amsterdam. V historicky najúspešnejšej sezóne 2003/2004 skončila druhá, v Pohári UEFA postúpila cez dve predkolá do hlavnej súťaže, kde pod vedením Ladislava Molnára neuspela proti Benfike Lisabon.

V nasledujúcom ročníku 2004/2005 obsadila v tabuľke 3. miesto, druhýkrát získala aj Slovenský pohár a v 2. predkole Pohára UEFA vypadla s poľským celkom Groclin Grodzisk. Kríza v klube Dukly sa prehĺbila vypadnutím z najvyššej súťaže v sezóne 2014/2015.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbalnet»Futbalu v Banskej Bystrici by mala pomôcť fúzia s Podbrezovou