Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Comisso: V Čechách mládežnícky futbal viac napreduje

Sportnet|28. nov 2008 o 00:00

Trénerska osobnosť mládežníckeho futbalu z Popradu Alexander Comisso ml., ktorý v súčasnosti pôsobí ako tréner a metodik mladých adeptov v pražskom

veľkoklube Slavia Praha, patrí medzi jedného z tých koučov, ktorí sa v minulosti veľkou mierou podpísali na výchove skúsených hráčov v súčasnosti pôsobiacich už v seniorských tímoch.

POPRAD. Túto trénersku ikonu, ktorá má za sebou pestrý futbalový život, či už počas hráčskej, ale aj trénerskej kariéry, sme zastihli v rodnom Poprade, čo nás priviedlo k tomu, aby sme sa s ním v nasledujúcom rozhovore podelili o jeho názory na súčasný vývoj futbalu pod Tatrami a na Slovensku, ako aj osobné vyhliadky do budúcnosti.

Keďže ste rodákom z Popradu, určite by nemalo byť pre vás problémom porovnať terajší vývoj futbalu pod Tatrami s minulosťou. Nastali podľa vás v tomto smere nejaké zmeny?

"Musím poznamenať, že tak, ako v minulosti, aj naďalej ostane Poprad hokejovým mestom. Futbal je síce najpopulárnejším kolektívnym športom na svete, ktorý prináša potešenie, či už pre hráčov, ale aj divákov, no v Poprade si ho azda najviac môžu vychutnávať "starí páni" Old Boys tímu. Tí sa s ním nedokážu rozlúčiť a neustále sa stretávajú, čím dávajú jasne najavo, že tento šport dokáže každého futbalistu držať do neskorého veku. Čo sa týka súčasného futbalu v Poprade, veľmi obdivujem Stanislava Kocha, ktorý robí pre rozvoj futbalu v meste a regióne pod Tatrami kvantum užitočnej práce. Nemožno zabudnúť ani poctivú prácu mládežníckych trénerov, ktorú si veľmi vážim. Podľa môjho názoru by sa však mohla pozmeniť postupnosť pri výchove mládežníkov, vyplývajúca z rozvoja spolupráce medzi FAM Poprad a FK Poprad. Ak k tomu prípadne dôjde, určite bude kvalitnejšia aj pôsobnosť v športových triedach a celková práca pri výchove mladých talentov sa zjednoduší. V Poprade veľmi chýba aj stredná škola, v ktorej by sa zamerala pozornosť na tento kolektívny šport, čo znamená, že mnoho perspektívnych talentov po skončení žiackeho veku by zostala v materskom klube. Veľmi ma však mrzí, že Popradu chýba regulárna plocha s umelým trávnikom. Tento problém nie je len v tomto meste, ale aj v okolitých kluboch podtatranského regiónu."

Ako vnímate celkový trend futbalu na Slovensku a pod Tatrami v súčasnosti?

"Podľa môjho názoru na Slovensku udáva zatiaľ najväčší trend stredoslovenský región, ktorý sa vyznačuje predovšetkým v materiálnej kvalite umelých ihrísk. Som si plne vedomý, že táto kolektívna hra sa veľmi rýchlo rozvíja, no, čo sa týka regiónu pod Tatrami, ide o veľmi zdĺhavý proces rozvoja tohto kolektívneho športu. Už v minulosti sa plánovala výstavba futbalového centra s vyhrievaným trávnikom v Tatranskej Lomnici ako aj v Poprade, no doposiaľ sa nič nedeje, čo je veľmi smutné. Vzhľadom na náročné klimatické podmienky, ktoré sú hlavne v zimnom období dosť kruté, malo mať mesto Poprad na Slovensku podľa mňa ako jedno z prvých k dispozícii umelý trávnik, no opak je pravdou. Treba si uvedomiť, že hlavne v zime navštevuje v rámci prípravy a kondičných sústredení naše veľhory viacero FK, ktoré by určite veľmi radi odohrali svoje prípravné stretnutia na umelej hracej ploche, čo, žiaľ, ale nie je možné. Ruku k dielu by mal priložiť aj SFZ, pretože výstavbou týchto ihrísk môžeme v budúcnosti do Vysokých Tatier a Popradu pritiahnuť seniorské a mládežnícke družstvá nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia."

V čom sa podľa vás najviac líši mládežnícky futbal v Čechách a na Slovensku?

"Keďže v Čechách pôsobím už tretí rok, môžem otvorene povedať, že naši českí susedia majú vytvorené vynikajúce podmienky pre činnosť v mládežníckom futbale. Mnoho skúsených trénerov evidentne bazíruje na výchove kvalitných futbalistov pre mužskú kategóriu. Musím podotknúť, že na Slovensku ešte podstatne zaostávame, hlavne v materiálnych podmienkach a neuvedomujeme si, že výchova mladých futbalistov je celonárodným trendom. Keďže v dnešnej dobe je futbalových talentov čoraz menej, je nesmierne dôležité hľadať ich v čo najskoršom veku, pričom by mali byť vedení kvalifikovanými trénermi. Každý, kto futbalu dobre rozumie si určite všimol, že dnešný futbal veľmi rýchlo napreduje a ak nezachytíme jeho vývojové tendencie už v mládežníckych kategóriách a nevytvoríme adekvátne podmienky pre profesionalitu, iba ťažko potom môžeme dosiahnuť želateľné úspechy a dostať futbal na požadovanú úroveň."

Čo považujete za najdôležitejšie aspekty pri kvalitnom a úspešnom koučingu v jednotlivých vekových kategóriách?

"Treba si v prvom rade uvedomiť, že ide o veľmi dlhodobý proces. V súčasnom období je totiž kvalifikovaných trénerov s najvyššou licenciou málo a každý kouč, ktorý po nej túži, musí futbalu venovať množstvo času v rôznych oblastiach. Dôležitý význam má však aj manažment v každom FK, pretože chod tohto športu nemôžu predsa riadiť iba tréneri a pár zanietencov, ktorým na ňom záleží. Pri trénovaní mládežníckych celkov zohráva významnú úlohu aj psychologický aspekt. Preto je potrebné tomu venovať maximálnu pozornosť a pre každého trénera ide o zložitý prístup ku hráčom. Ak tréner dokáže správne odhaliť, čo sa skrýva v mysli hráča a usmerniť ho v jeho napredovaní, môže si byť istý, že postupom času sa jeho meno na futbalovej scéne dostane rýchlo do povedomia."

Akým smerom sa bude uberať vaša nastávajúca trénersko-metodická profesionálna kariéra?

"Keďže život rýchlo ubieha a na budúci rok oslavujem jubilejnú 50-ku, premýšľam neraz o tom, že sa vrátim pod Tatry, kde som vyrastal. Zatiaľ však nie je nič isté, pretože futbalový život trénera dokáže byť nevyspytateľný. V súčasnosti pôsobím ešte stále v Slavii Praha, ktorá v poslednom období chytila akoby druhý dych. Po niekoľkoročnom čakaní sa v Prahe vybudoval krásny futbalový stánok, čo privítali hlavne fanúšikovia Slavie. Svoje trénerske skúsenosti a poznatky by som doma predal určite veľmi rád, no mrzí ma, že na Slovensku a v niektorých jeho lokalitách sa futbal robí veľmi ťažko, pretože jeho komplexné zabezpečenie napreduje slimačím tempom. V Poprade mám množstvo priateľov, ktorí pracujú aj v rôznych vedúcich funkciách, no je na škodu veci popradskému futbalu, že srdcom ho robí iba pár jedincov. Pre FK s momentálnymi ambíciami to samozrejme nestačí a ak si zainteresovaní čím skôr uvedomia, v čom je hlavná podstata pre úspešný rozvoj populárneho športu aj v Poprade, dočkáme sa vytúženého rezultátu."

Súvisiace články