Pondelok, 2. augusta, 2021Meniny má Gustáv

Chára sa vo štvrtok dozvie, či získal Norris Trophy

SITA|9. jún 2004 o 11:36

TORONTO 9. júna (SITA) - V kanadskom Toronte rozdajú vo štvrtok individuálne ocenenia NHL za sezónu 2003/2004. Spomedzi slovenských hokejistov sa medzi kandidátov dostal Zdeno Chára. O Norris Trophy určenú ...

TORONTO 9. júna (SITA) - V kanadskom Toronte rozdajú vo štvrtok individuálne ocenenia NHL za sezónu 2003/2004. Spomedzi slovenských hokejistov sa medzi kandidátov dostal Zdeno Chára. O Norris Trophy určenú pre najlepšieho obrancu bude zadák Ottawa Senators súperiť s Chrisom Prongerom zo St. Louis Blues a Scottom Niedermayerom z New Jersey. Odchovanec trenčianskeho hokeja sa dozvie, či získal prestížne ocenenie po pol tretej v noci SELČ zo štvrtka na piatok, kedy je oficiálny začiatok galavečera. “Nominácia na ocenenie je pre mňa prekvapujúca. Byť v jednej línii s hráčmi ako sú Niedermayer a Pronger je pre mňa veľkým ocenením. Stalo sa niečo, o čom som nikdy v živote ani len nesníval. Veľa výborných obrancov malo dobrú sezónu, ale nedostali sa ani do nominácie,“ povedal Chára. Podľa zámorských odborníkov je najvážnejším kandidátom na zisk ceny druhý najproduktívnejší obranca sezóny a kapitán New Jersey Scott Niedermayer. V prospech odchovanca trenčianskeho hokeja Cháru hovorí celkovo tretie miesto v hodnotení plusových a mínusových bodov. “Myslím si, že Chára je najlepším obrancom v NHL. Je veľmi všestranný. Pre tím je dôležitý v presilových hrách i oslabeniach, vie dávať góly a rovnako sa aj pobiť, keď je to potrebné. Je lídrom nášho mužstva a verím, že uspeje,“ povedal kapitán Ottawy Daniel Alfredsson. Prvýkrát za posledných šesť rokov nefiguruje medzi nominovanými na Norris Trophy Niklas Lidström z Detroitu.

Meno brankára New Jersey Martina Brodeura sa už druhý rok po sebe objavilo v nomináciách na Hart Trophy určenú pre najužitočnejšieho hráča a Vezina Trophy pre najlepšieho brankára. V minulej sezóne zvíťazil 31-ročný rodák z Montrealu medzi gólmanmi, najužitočnejším hráčom sa stal Peter Forsberg z Colorada. Ďalšími finalistami tohtoročnej Hart Trophy sú najproduktívnejší hráč základnej časti Martin St. Louis z Tampy Bay, ktorý je najväčším favoritom na ocenenie, a Jarome Iginla z Calgary. St. Louis má šancu stať sa ôsmym hráčom v histórii NHL, ktorý môže získať v jednej sezóne ocenenie pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti, Stanleyho pohár a cenu pre najužitočnejšieho hokejistu sezóny. Zatiaľ posledným hokejistom, ktorý získal "triple", bol v roku 1987 Wayne Gretzky. "Great One" sa radoval z rovnakého úspechu aj v rokoch 1984 a 1985. Ďalšími legendami so ziskom všetkých troch ocenení v jednom roku sú Guy Lafleur (1977, 1978), Bobby Orr (1979), Jean Beliveau (1956), Gordie Howe (1952), Bill Cowley (1941) a Howie Morenz (1931).

O Vezina Trophy budú spolu s Brodeurom súperiť aj floridský gólman Robert Luongo a Miikka Kiprusoff z Calgary. Vážnym konkurentom Brodeura je najmä mladý Luongo. Najmenej práce mali odborníci s nomináciou na Calder Trophy udeľovanú najlepšiemu nováčikovi. Trojica Andrew Raycroft z Bostonu, útočník Montrealu Michael Ryder a útočník Trent Hunter z NY Islanders v aktuálnom ročníku skutočne vyčnievala. Podľa odhadov zámorských médií by mal uspieť bostonský brankár Raycroft. O Frank J. Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka sa uchádzajú John Madden z New Jersey, Kris Draper z Detroitu a Alyn McCauley zo San Jose. O post najlepšieho trénera (Jack Adams Trophy) si to medzi sebou "rozdajú" kouč víťaza Stanelyho pohára Tampy Bay John Tortorella, jeho finálový súper z Calgary Darryl Sutter a Ron Wilson zo San Jose. Z trojice vyrovnaných kandidátov má o niečo väčšie šance Darryl Sutter, ktorý priviedol mladý tím Calgary po ôsmich rokoch do play off. Pozíciu najslušnejšieho hráča a Lady Byng Trophy môžu získať Martin St. Louis, kapitán Ottawy Daniel Alfredsson a útočník Tampy Bay Brad Richards. Medzi všetkými nominovanými majú najviac hráčov (štyroch) New Jersey Devils a Tampa Bay Lightning. Z 21 nominovaných je 16 Kanaďanov.Nominácie na výročné ocenenia NHL:

 • Hart Memorial Trophy (najužitočnejší hráč, udeľuje Asociácia profesionálnych hokejových novinárov): Martin Brodeur (New Jersey), Jarome Iginla (Calgary), Martin St. Louis (Tampa Bay)


 • Norris Trophy (najlepší obranca, udeľuje Asociácia profesionálnych hokejových novinárov): Zdeno Chára (Ottawa), Scott Niedermayer (New Jersey), Chris Pronger (St. Louis)


 • Vezina Trophy (najlepší brankár, udeľujú generálni manažéri NHL): Martin Brodeur (New Jersey), Miikka Kiprusoff (Calgary), Robert Luongo (Florida)


 • Calder Memorial Trophy (najlepší nováčik, udeľuje Asociácia profesionálnych hokejových novinárov): Trent Hunter (NY Islanders), Andrew Raycroft (Boston), Michael Ryder (Montreal)


 • Frank J. Selke Trophy (najlepšie brániaci útočník, udeľuje Asociácia profesionálnych hokejových novinárov): Kris Draper (Detroit), John Madden (New Jersey), Alyn McCauley (San Jose)


 • Lady Byng Memorial Trophy (najslušnejší hráč, udeľuje Asociácia profesionálnych hokejových autorov): Daniel Alfredsson (Ottawa), Brad Richards (Tampa Bay), Martin St. Louis (Tampa Bay)


 • Jack Adams Award (najlepší tréner, udeľuje Asociácia vysielacích spoločností): Darryl Sutter (Calgary), John Tortorella (Tampa Bay), Ron Wilson (San Jose)

Udelené ceny za sezónu 2003/04:

 • Art Ross Trophy (najproduktívnejší hráč základnej časti NHL): Martin St. Louis (Tampa Bay Lightning) 94 bodov (38+56)


 • Maurice Richard Trophy (najlepší strelec základnej časti NHL): Rick Nash (Columbus), Iľja Kovaľčuk (Atlanta), Jarome Iginla (Calgary) všetci 41 gólov


 • William Jennings Trophy (brankár s najmenším počtom inkasovaných gólov): Martin Brodeur (New Jersey Devils) 164 gólov


 • Roger Crozier Award (brankár s najlepšou percentuálnou úspešnosťou zákrokov/brankár musel odchytať minimálny počet 25 zápasov): Mikka Kiprusoff (Calgary Flames) 93,27%


 • Bud Light Award (najlepší v hodnotení +/- bodov, hráč musel odohrať minimálne 60 zápasov): Martin St. Louis (Tampa Bay Lightning), Marek Malik (Vancouver Canucks) obaja +35

Súvisiace články