Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Chára dostal miesto dlhej postele podstavec pod nohy

Posteľ Andrej Sekeru na rozdiel od Chárovej (v článku) podstavec nemá. (Autor: SME - Tomáš Prokop)
Tomáš Prokop|Publikované 6. feb 2014 o 16:11

Hokejisti sa vyhrievajú pri mori. Bežci a biatlonisti bývajú v dedinke, ktorá je ako zo švajčiarskeho katalógu.

preweb_seda.jpg

„Pozeral som, či tu nemáme dvojitý záchod alebo radiátor na strope, ale žiadnu podobnú kuriozitu som nenašiel,“ vraví o olympijskej dedine obranca Ivan Baranka.

SOČI. To, že sú športovci pre organizátorov olympijských hier jasne najdôležitejší, je cítiť už po vstupe do olympijskej dediny. Rozsiahly areál je preplnený všetkým, čo potrebujú. Po troch vstupných kontrolách sa rozprestiera námestie s pódiom a miestom na vztyčovanie vlajok.

Lemuje ho obrovská jedáleň. Domácu kuchyňu tu nájdu Ázijci, i Európania. Výber je obrovský. Nechýba aj obľúbený fast food, jeden z hlavných sponzorov hier.

Podobne vybavená je tiež posilňovňa. „Tu nesmiete fotiť, ani keď máte oficiálny vstup,“ upozorňuje nás svalovec pri recepcii. Tréningové metódy olympionikov musia ostať uchránené.

Ak športovci nepracujú na svaloch a kondícii, môžu si oddýchnuť vo veľkej herni. Môžu sa zahrať na rozličných simulátoroch, konzolách, alebo si môžu len tak zapinkať stolný tenis či šťuchnúť biliard.

Na prepravu po dedine slúži oficiálny autobus, ktorý chodí každú pol hodinu. Komu sa nechce čakať, môžu využiť bicykle, ktoré sú pristavené pri viacerých budovách. Holanďania si dokonca priviezli vlastné - oranžové.

((gal))

Špeciálny podstavec pre Cháru

Aj ubytovacie priestory vyzerajú pekne. Rozsiahle apartmánové domy budú vyzerať exkluzívne obzvlášť cez leto, keď sa bude dať kúpať v mori. Slovenskí hokejisti, ktorých dopĺňajú v dedine pri olympijskom parku krasokorčuliarka Nicole Rajičová so šorttrekárkou Tatianou Bodóvou, dostali komplex hneď pri hale Boľšoj.

Od ich okien leží možno dvesto metrov. „Je to pekné, priestranné, trochu nefunguje wifina. Všetko je blízko k zimáku. Vybavenie máme pekné. Rýchlo som pozeral či tu nemáme dvojitý záchod alebo radiátor na strope, ale žiadnu podobnú kuriozitu som nenašiel,“ hovorí obranca Ivan Baranka, ktorý čaká v izbe na parťáka Andreja Meszároša.

Aj ostatní hokejisti budú bývať po dvoch. Nikto nemal špeciálne požiadavky, až na Zdena Cháru. Ten dostal dlhšiu posteľ, respektíve mu dali dlhšiu plachtu a posteľ predĺžili o podstavec na nohy.

Susedmi našich sú z jednej strany Kazachovia a z druhej Kanada. „Pekný sused, verím, že sa stretneme vo finále,“ dodáva s úsmevom Baranka.

Na konci chodby bývajú tréneri s manažérom Sýkorom. Hneď pri ich izbách je obývačka, kde budú mať hokejisti mítingy pred zápasmi.

Biatlonisti a bežci ako v Alpách

„Je cítiť, kde sa inšpirovali,“ vraví tréner biatlonistiek Josef Oberlacherer o ubytovaní biatlonistov a bežcov pri športovom areáli Laura. Sám pochádza z Obertiliachu v Tirolsku.

„Aj tu je tak alpsky. Je tu útulne. Veľmi príjemne. Výborné je, že je všetko na jednom mieste. Kratšiu vzdialenosť z izby na športovisko som hádam za tri predchádzajúce olympiády nezažil.“

Je slnečno a teplo. Pred apartmánom sa na stoličke opaľuje do polpása vyzlečený taliansky športovec. Slnko si môžu v dedine užívať športovci aj vo vonkajšom bazéne. Hoci je teplota nula stupňov, viacerí športovci si idú zaplávať. „Najlepšie na uvoľnenie svalov. Najskôr sauna a potom do bazéna. Voda je teplá,“ vraví tréner Juraj Sanitra.

V nadmorskej výške 1450 metrov je podľa mnohých olympijský raj. Medicínske centrum, spoločenské priestory, herňa, jedáleň ako na útulnej horskej chate i veľké wellness centrum. A do toho svetové počasie.

Slováci bývajú v dedine za hlavnou budovou v prvom dome po ľavej strane. Patrí im celé piate poschodie a časť štvrtého. Jana Gereková sa práve vrátila z dopoludňajšieho tréningu.

„Dedinu máme najkrajšiu z predchádzajúcich olympiád. Aj ľudia z ďalších dvoch dedín, čo nás boli pozrieť, vravia, že závidia. Veľkorysé priestory, pritom máme súkromie i pohodu.“ Gereková je na tretej olympiáde.

Hoci sú športovci v dejisku už týždeň, stále pracujú na detailoch pred svojimi súťažami. Voľného času je málo.

„Tréningy mávame aj večer v čase našich súťaži, čo je o siedmej. Keď prídem na izbu je deväť hodín. To už môžem ísť spať.“

Stolný futbal i hokej v herni si vyskúšal Pavol Hurajt. „Ale keď mám voľnú chvíľu skôr sa spojím s rodinou. Celý deň sa točí okolo športu – tréningy, porady, masáže.“

Prekvapujú ho správy, ktoré sú na internete, že hostia hlásia nedostatky s hotelmi. „Ani sa mi to nechce veriť. Tu je všetko špičkové. Jediný problém bol, keď nechceli žiadnej výprave povoliť doviezť do dediny výživové doplnky, minerály, nápoje. Vôbec nič. Neviem si predstaviť, že by to tak skončilo.“ Po tlaku všetkých výprav, organizátori od toho ustúpili.

Slováci už v Soči trénujú

((fotogaleria2))

Ruska bude fandiť Slovensku

O komfort slovenskej výpravy sa starajú štyria dobrovoľníci. Veselá Ruska Ľudmila Popovová má okolo krku slovenský šál. „Vybavujem detaily, ktoré sú pre športovcov potrebné,“ vraví.

Hoci sa narodila v Samare, už vyše roka žije v Bratislave. „Veľmi všetkým slovenským športovcom držím palce, aby získali medailu. Najviac hádam Nasti Kuzminovej, veľmi milý človek. A teším sa aj na hokejistov. Naživo uvidím zápas s Američanmi a budem povzbudzovať Slovákov.“ So smiechom však prizná, že v zápase s Ruskom má iného favorita.

Autor: Tomáš Prokop

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.