Bývalý ligista pôsobí v piatej lige. Mohol ši hrac indze, vravia mu na dedine

Juraj Hovančík v plnom nasadení, ešte v drese Košíc.
Juraj Hovančík v plnom nasadení, ešte v drese Košíc. (Autor: TASR)
Jakub Bobovič|13. okt 2021 o 16:30

Bol na skúške u Southgatea. Musíte mať aj šťastie na manažérov či agentov, tvrdí.

ŠARIŠSKÉ DRAVCE. Futbalisti Šarišských Draviec počas víkendu vďaka dvom gólom v poslednej desaťminútovke porážajú Fintice na ich ihrisku tesne 2:1.

Na záver zápasu ako z ríše snov sa z pozície trénera hostí prizerá Juraj Hovančík, niekdajší bývalý ligový futbalista, známy najmä z pôsobenia z Košíc.

Hrajúcim trénerom mužstva v obci, kde sa spolu s manželkou a troma deťmi usídlil, je od leta tohto roku.

Futbal vymenil za strihanie

„Futbal hrám už iba pre zábavu,” vraví 30-ročný defenzívny stredopoliar, ktorý profesionálnu kariéru ukončil práve počas tohto leta, prestupom z treťoligových Lipian do piatoligových Šarišských Draviec.

„Na plný úväzok som barberom, mám svoj vlastný barber shop v Lipanoch. Dostal som sa k tomu približne rok a pol, dva dozadu. Uvažoval som nad tým už skôr. Paradoxne, nakopol ma Covid a obmedzenia s ním súvisiace, kedy sa presne nevedelo či vôbec a kedy sa bude hrať,” prezrádza ďalej Juraj Hovančík.

Podľa vlastných slov sa radil o tom, čo robiť po futbale s viacerými kamarátmi, okrem iného aj Kamilom Karašom, aktuálne hráčom Prešova.

„Najprv som si urobil kurz, prax a klientelu som získaval prácou doma. Následne som sa už pustil do podnikania ako takého.”

Hráč, ktorý si okrem Košíc obliekol aj dresy Podbrezovej, Prešova či Lokomotívy súhlasí aj s faktom, že viacero hráčov to má po skončení profesionálnej kariéry náročné, najmä čo sa týka uplatnenia.

„Mám svoju rodinu, tri deti, aj preto som rád, že som sa dokázal v tomto odbore uplatniť a zároveň robím, čo ma baví. Futbalová cesta je dnes plná prekážok, nielen čo sa týka obmedzení, ale aj zranení,” dodáva ďalej hráč, ktorý už v mladom veku mal niekoľko nepríjemných zranení a absolvoval aj operáciu.

Ešte pred štyrmi rokmi hrával Hovančík (vpravo) najvyššiu súťaž za Prešov.
Ešte pred štyrmi rokmi hrával Hovančík (vpravo) najvyššiu súťaž za Prešov. (Autor: TASR)

Bratranec im nosí hurky a klobásy

Svoj vôbec posledný zápas v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži odohral Juraj Hovančík na sklonku októbra 2017.

Aktuálne, ako sme už spomenuli, zarezáva v piatoligových Šarišských Dravcoch.

Okrem pozície hráča prvýkrát vykonáva aj pozíciu hlavného trénera. Je vlastníkom UEFA C licencie, aktuálne je študentom na kurze potrebnom pre získanie B licencie.

„K získaniu béčka potrebujem urobiť ešte jednu skúšku, verím, že to zvládnem. Čo sa týka pôsobenia pri mužstve Draviec, stiahol ma sem môj bratranec Matej, ktorý je našou najväčšou hviezdou.

Tvoríme super kolektív, som tu spolu aj s kamarátmi z detstva. Postupne sa posúvame dopredu. Trénujeme dvakrát do týždňa, niekedy raz. Každý si však v závislosti od potreby a kondície pridáva aj individuálne tréningy, či už beh alebo fitko.”

„Čo sa týka nejakých cieľov, tie máme pomerne vysoké. V lete sme posilnili mužstvo o viacerých kvalitných hráčov, vrátane mňa... Aktuálne nás nakoplo víťazstvo vo Finticiach, kde sme vyhrali po dvoch góloch v závere,” dodáva Hovančík na margo stretnutia, ktoré rozhodli dve štandardné situácie v závere, pričom pekná bola najmä tá druhá, ktorú zahrával jeho bratranec Matej.

„Na neho ešte prezradím, že nám nosí hurky a klobásy, ktoré konzumujeme po víťazných stretnutiach. Možno si raz otvorí aj mäsiareň, ktovie (úsmev)”.

Keď Kozákovi ostala noha v koši

Hovančík, ktorý dnes hrá iba v piatej lige, bol ako mladý, nádejný futbalista svojho času na skúškach v anglických kluboch Middlesbrough a Blackburn. Rovnako tak bol na skúške aj v talianskom Udinese.

V Middlesbrough sa stretol aj s aktuálnym trénerom anglickej reprezentácie Garethom Southgatom.

„Na dedine mi dnes vravia “mohol ši bic indze.” Ja to však beriem s úsmevom. Už to nezmením. V mladom veku potrebujete mať aj šťastie na manažérov a agentov. Rodičia, ktorí sa vo futbalovom prostredí nevyznajú, vám v tomto veľmi nepomôžu, hoci by aj chceli.”

Skúsený futbalista sa kvôli rodine rozhodol pre návrat domov.
Skúsený futbalista sa kvôli rodine rozhodol pre návrat domov. (Autor: facebook FC Lokomotíva Košice)

Hráč, ktorý je známy svojou tvrdosťou, začínal v Košiciach pod vedením trénera Kozáka.

„Boli sme super partia, chalani z dedín, malých miest. Dostal som sa do mládežníckych reprezentácii, našiel si mnoho kamarátov. Čo sa týka trénera Kozáka, bol prísny, ale férový.

Dnes už s úsmevom spomínam na niektoré situácie, napríklad keď počas derby zápasu s Lokomotívou cez polčasovú prestávku kopol do koša a ostala mu tam noha. Samozrejme, vtedy sme boli všetci ticho. Po zápase, ktorý sme napokon vyhrali, sme sa však na tom spolu zabavili.”

Figuruje v projekte Škola futbalu

Okrem pracovnej náplne barbera a trénera i hráča v Šarišských Dravcoch pôsobí aktuálne Juraj Hovančík aj v projekte Škola futbalu.

„Je to projekt pre deti, aby nesedeli doma, za počítačom, ale hýbali sa. Zapojil ma do neho môj bratranec, ktorý pôsobí vo Východoslovenskom futbalovom zväze. Venujem sa deťom v škole v obci, kde žijem. Je to zaujímavý projekt a pre mňa nová skúsenosť,” dodáva na záver Juraj Hovančík. 

Nachádzate sa tu: