Usyk údajne prerušil rokovanie o zápase s Furym, Brit vraj kladie prekážky

Tyson Fury
Tyson Fury (Autor: TASR/AP)
SITA|22. mar 2023 o 16:49

Pôvodný termín zápasu bol 29. apríla.

LONDÝN. Ešte nedávno v prvej polovici marca sa zdalo, že v závere apríla sa uskutoční duel o šampióna ťažkej váhy verzií WBA, WBO a IBF medzi Ukrajincom Oleksandrom Usykom a britským vyzývateľom Tysonom Furym.

Po necelých dvoch týždňoch je však všetko inak a zdá sa, že z uvedeného zápasu nebude nič.

Ako v stredu informoval promotér 36-ročného rodáka z krymského Simferopoľa, tím Ukrajinca ukončil rokovania o súboji, pretože Fury "kládol mnoho prekážok pred uzavretím dohody".

Fury zatiaľ situáciu nekomentoval

V úvode minulého týždňa sa na sociálnych sieťach objavila správa, že obhajca titulov WBA, WBO a IBF Usyk prijal výzvu Furyho na duel, ktorý by sa mal konať 29. apríla v Londýne. Dovedna 70 percent výťažku by bral Brit a zvyšok by pripadol Ukrajincovi.

Podmienkou organizácie WBA bolo, aby k podpisu dohody prišlo do soboty 1. apríla, v opačnom prípade Usyk dostane pokyn na povinnú obhajobu titulu.

"Bol tu pocit, že keď Usyk akceptoval pomer odmien 70 ku 30, no potom si Tyson Fury začal myslieť, že môže nasadiť sedlo na krk a začať jazdiť na Usykovi, ako sa len dá.

Nie je to správne," povedal Ukrajincov promotér Alexander Krasjuk pre britskú televíziu talkSPORT a pokračoval: "Usyk akceptoval uvedené rozdelenie prostriedkov, bol tak lojálny a ochotný ustúpiť, len aby sa tento tento zápas konal. Tento duel však nie je o Tysonovi Furym.

Ide o opasok organizácie WBC, aby si Usyk mohol rozšíriť svoju zbierku." Brit Fury zatiaľ nekomentoval, či dohoda naozaj stroskotala.

Zatiaľ naposledy vlastnil všetky štyri opasky v ťažkej váha Lennox Lewis ešte v rokoch 1999-2000. Podľa Krasjuka, ak zlyhá dohoda s Furym, bude superšampión Usyk bojovať s iným Britom Danielom Duboisom, ktorý je regulárnym majstrom WBA a je pre Ukrajinca povinným vyzývateľom.

Usyk vyzval Furyho aby podporil Ukrajinu

Fury skôr odmietol ponuku Usykovho tábora, podľa ktorej by víťaz dostal 60-percentný podiel z celkovej dotácie duelu. V prvej polovici marca si stanovil podmienku, že sa sa s Ukrajincom stretne len vtedy, ak získa 70 percent z dotácie.

"Počúvam reči o tom, že boxeri chcú polovicu z dotácie zápasov, ale Tyson je chamtivý. Usyk, ty a tvoj tím ste hodní 30 percent. Ber alebo nechaj tak," hovoril Fury vo videu na svojom instagrame.

Doplnil tiež, že za každý deň, počas ktorého Usyk nepríjme ponuku, zníži jeho podiel z dotácie o jedno percento. Ukrajinský pästiar prijal ponuku na súboj, ale dal si jednu podmienku.

"Hej, chamtivec. Prijímam tvoju ponuku na rozdelenie dotácie v pomere 70-30 z nášho aprílového súboja vo Wembley, ale sľúbiš, že hneď po zápase venuješ 1 milión libier Ukrajine a za každý deň omeškania sa suma zvýši o jedno percento. Platí?" uviedol vo videu na svojom twitteri.

Tyson Fury drží majstrovský opasok organizácie WBC nepretržite od roku 2020. Prvýkrát ho získal, keď zdolal Deontaya Wildera a odvtedy ho nikomu nedal.

Ak by mu ho Usyk zobral, stal by sa prvým držiteľom všetkých štyroch opaskov v ťažkej váhe po 23 rokoch. Lennox Lewis bol neohrozený šampión v rokoch 1999 a 2000.

Oleksandr Usyk je v profiringu zatiaľ nezdolaný, na jeho konte je zatiaľ 20 triumfov. V ostatných dvoch dueloch si dvakrát poradil s Britom Anthonym Joshuom, zdolal ho v septembri 2021 aj auguste 2022.

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Box»Usyk údajne prerušil rokovanie o zápase s Furym, Brit vraj kladie prekážky