Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Box: Iracký vlajkonosič v Aténach skončil, teší sa na Peking

TASR|22. aug 2004 o 11:34

Atény 22. augusta (TASR) - Olympijskú púť irackého boxera Najaha Aliho ukončil v 2. kole hmotnostnej kategórie do 48 kg Armén Aleksan Nalbandyan víťazstvom ...

Atény 22. augusta (TASR) - Olympijskú púť irackého boxera Najaha Aliho ukončil v 2. kole hmotnostnej kategórie do 48 kg Armén Aleksan Nalbandyan víťazstvom 24:11 na body.

Dvadsaťštyriročný iracký vlajkonosič, ktorý ešte pred desiatimi mesiacmi pracoval v bagdadskom obchode s nábytkom, v úvodných dvoch kolách na vyššieho súpera nestačil. V závere tretieho kola však trafil ústa Arménca, no v poslednom dejstve sa už neúspešne snažil zväčšiť jeho ranu tak, aby súpera diskvalifikovali. "Chýbal mi iba jeden úder, jediná rana," smútil Ali, ktorého vo štvrtom kole povzbudzovala celá hala. "Všetci ľudia stáli za mnou."

V stredu Ali v 1. kole šokoval všetkých divákov v boxerskej hale Peristeri jednoznačným víťazstvom 21:7 nad reprezentantom KĽDR Kwakom Hyok Ju. Po zápase sa Ali označil za "symbol slobody".

Aliho výkon na olympiáde ocenil i jeho americký kouč Maurice Watkins z Texasu. "Bojoval fantasticky. Pracovali sme spolu iba desať mesiacov, pričom ostatní sa pripravovali štyri roky. Mám ho rád ako vlastného syna," povedal dojatý tréner.

MOV opätovne uznal Iracký olympijský výbor vo februári, po tom, čo jeho čelo opustil Udaj Husajn, ktorý tvrdo trestal neúspešných športovcov. "Politika ma nezaujíma. Som boxer a venujem sa tomuto športu," skonštatoval Ali. "Bolo však veľmi ťažké zabudnúť na všetko okolo, najmä na to, čo sa deje v Iraku."

Iracký boxer sa chce na olympiáde predstaviť i o štyri roky v Pekingu. "Najprv si však pôjdeme dať zmrzlinu. Jediná časť tela, ktorá dnes večer trpela, je jeho žalúdok. Doteraz som mu nedovoľoval veľa jesť. Som tvrdý tréner, aj keď nie až taký ako Udaj, ale z jeho jedálnička som vylúčil zmrzlinu," smial sa Watkins.

Súvisiace články