Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Blatterov súper odmietol špinavé praktiky. Mohol získať 47 hlasov

Ali bin al-Husejn. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 26. máj 2015 o 07:32

Volebný boj o post prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie vrcholí.

ZÜRICH. Jordánsky princ Ali bin al-Husejn odmietol ponuku využiť vo svojej kampani pred voľbami prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) pravdepodobne nelegálnym spôsobom získané informácie o financiách svojho súpera Seppa Blattera.

Súčasťou návrhu nemenovanej osoby bolo aj zabezpečenie 47 hlasov na piatkovom volebnom kongrese FIFA. Princov volebný tím o záležitosti informoval políciu, nie však etickú komisiu FIFA, ktorej vyšetrovacia komora sa mieni prípadom zaoberať.

Došlo k porušeniu zákona

"Nechceli sme podniknúť čokoľvek, čo by ohrozilo policajné vyšetrovanie. Tiež sme nemali v úmysle spraviť zo záležitosti hlavnú tému kampane. Zjavne nastalo porušenie zákona a my sme sa usilovali správne na to zareagovať," vysvetlil svoj postup Al-Husejnov volebný tím.

Syn jordánskeho kráľa Abdalláha II. zostal po odstúpení Holanďana Michaela van Praaga a Portugalčana Luísa Figa jediným vyzývateľom doterajšieho šéfa FIFA.

Voľby sprevádzal škandál aj naposledy

Škandálu sa nevyhli ani predchádzajúce voľby prezidenta. Pár dní pred nimi vysvitlo, že Blatterov vtedajší súper Mohamed bin Hammam si úplatkami chcel získať podporu hlasujúcich. Katarčan odstúpil a Švajčiara bez problémov zvolili štvrtý raz.

Zdá sa, že po štyroch rokoch sa situácia mohla zopakovať. Princ Ali sa však nenechal zatiahnuť do nečestnej hry.

"V apríli princov volebný tím kontaktovala istá osoba s tým, že je v jej moci získať 47 hlasov a poskytnúť zrejme protizákonným spôsobom nadobudnuté informácie týkajúce sa finančných aktivít pána Seppa Blattera. Tím o veci informoval agentúru Quest a dal jej pokyn, aby ponuku odmietla a referovala o nej príslušným orgánom. Tvrdenia predmetnej osoby vyšetruje polícia," uviedla spravodajská agentúra Quest, ktorú si Al-Husejnov tím najal na riešenie podobných prípadov.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.