Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Blatter si najal renomovaného amerického právnika

Joseph Blatter. (Autor: TASR/AP)
TASR|18. jún 2015 o 09:34

Richard Cullen bol v minulosti v Spojených štátoch amerických prokurátorom.

New YORK. Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Sepp Blatter si najal renomovaného amerického právnika Richarda Cullena, aby pri eventuálnom vyšetrovaní korupčného škandálu zastupoval jeho osobu. Informovala agentúra Reuters.

Bol vyšetrovateľom

Cullen je predsedom advokátskej spoločnosti McGuireWoods, v minulosti pôsobil ako štátny prokurátorom.

Sedemdesiatdeväťročný Blatter v májových voľbách opätovne dostal dôveru delegátov členských krajín FIFA, ktorí ho zvolili za prezidenta strešnej futbalovej organizácie. Druhého júna však oznámil, že sa funkcie vzdáva.

Americkí vyšetrovatelia sa v týchto dňoch intenzívne zaoberajú kauzou korupcie, do ktorej sú zapletení deviati súčasní či bývalí funkcionári FIFA. Tí za uplynulých 24 rokov "preprali" 150 miliónov dolárov. Nekalé praktiky sa údajne diali aj pri voľbách dejísk MS 2018 s MS 2022.

Podozrivé transakcie v bankách

Podľa najnovších zistení švajčiarskych bánk neboli transakcie na účtoch FIFA v súlade so zákonom. Federálny vyšetrovateľ Michael Lauber informoval, že zaznamenali až 53 podozrivých aktivít, ktoré sa môžu týkať prania špinavých peňazí.

"Vyšetrovanie si vyžiada veľa času. Ide o celosvetovú kauzu, preto musia byť všetci trpezliví. Nebude to záležitosť 90-tich minút, ako trvá jeden futbalový zápas," uviedol Lauber, ktorý nevylúčil možnosť, že si vyšetrovatelia predvolajú samotného Blattera i jeho pravú ruku - generálneho sekretára FIFA Jeromea Valckeho.

Súvisiace články