Fialkové sa poučili z minulej sezóny. Paulína nechce myslieť na umiestnenia

Paulína a Ivona Fialkové. (Autor: slovenskybiatlon.sk)
TASR, SITA|26. nov 2021 o 15:48

Biatlonisti začínajú novú sezónu Svetového pohára.

ÖSTERSUND. Olympijská sezóna Svetového pohára v biatlone odštartuje v sobotu vo švédskom Östersunde.

Na štarte sa predstavia aj slovenskí reprezentanti, ktorých čaká v nasledujúcich dvoch mesiacoch boj o individuálne miestenky do Pekingu ako aj o účasť v štafetách pod piatimi kruhmi.

Vo švédskom stredisku sú cez víkend na programe vytrvalostné preteky a šprinty žien a mužov. Isté miesto na podujatiach SP mali sestry Paulína a Ivona Fialkové, ktoré budú aj tento rok patriť medzi najväčšie slovenské nádeje na dobré výsledky.

Na úvodnom podujatí SP v Östersunde ich doplní Henrieta Horvátová, ktorá uspela na nominačných pretekoch v Idre. Medzi mužmi bojovali o tri miesta piati pretekári, pričom v 1. kole sa predstavia Michal Šima, Matej Baloga a Tomáš Sklenárik, ktorý si odkrúti debut v najvyššej lige.

Na štarte ročníka budú chýbať dlhoročný reprezentant Tomáš Hasilla i Šimon Bartko.

Boje o olympiádu

Slovenskí muži i ženy vypadli pred dvoma rokmi z Top 17 rebríčka národov a teda už dva roky môžu nasadzovať na individuálne súťaže SP len troch pretekárov.

Na štafety, ktoré budú súčasťou 2. kola seriálu taktiež v Östersunde, ich doplní ďalší muž a žena podľa výsledkov z Pohára IBU.

Vrcholom tejto sezóny sú zimné olympijské hry v Pekingu, na ktorých budú biatlonisti bojovať o cenné kovy od 5. do 19. februára. O kvalifikačné body sa bude bojovať až do 6. kola SP, ktoré je na programe v polovici januára v Ruhpoldingu.

Isté miesto v slovenskej nominácii nemá podľa prezidenta SZB Petra Vozára nik, no dá sa predpokladať, že do Pekingu by mali ísť obe Fialkové. O tom, či Slovensko postaví až štyroch pretekárov a tým aj štafety, rozhodne poradie olympijskej kvalifikácie.

Do nej sa počíta 12 najlepších výsledkov zo sezón 2020/2021 a 2021/2022 (6x šprint, 1x vytrvalostné preteky, 3x štafety a 1x mix štafeta a 1x mix dvojíc).

Tímy na 11.-20. mieste získajú štyri miestenky, od 21. pozície len dve. Slovákom patrí v rebríčku 19. a ženám 18. miesto.

"Momentálne sme na pozíciách pod 20. miestom a verím, že sa na nich udržíme. Čo sa týka záverečnej nominácie, môže ju ovplyvniť veľa vecí, či už zdravie, zranenia, takže ju budeme riešiť v druhej polovici januára po záverečných pretekoch SP.

Pred štartom sezóny máme viacero cieľov, medzi hlavné patria dostať mužskú i ženskú štafetu na zimnú olympiádu, ale sú aj ďalšie. Každý z pretekárov má okrem toho aj vlastné ambície, pri sestrách Fialkových sú tie najvyššie," uviedol pre TASR Vozár.

Necítia na seba tlak

Formu na ZOH budú pochopiteľne ladiť aj sestry Fialkové, no po skúsenostiach z uplynulej sezóny sa nezamerajú iba na Peking.

"Formu sa budeme snažiť, samozrejme, smerovať k olympiáde. No po vlaňajších skúsenostiach sa budem snažiť ísť od pretekov k pretekom, každé na SP sú pre mňa veľmi dôležité.

Určite je lepšie, keď na olympiádu prídeme s tým, že už sme mali nejaké výsledky vo Svetovom pohári," uviedla pre Slovenský biatlon Ivona Fialková.

Vlaňajšia sezóna sa sestrám nevydarila, keď ich ešte pred štartom zasiahol koronavírus, prišli o formu a chýbali im výkony i výsledky.

"Necítim na sebe tlak, možno to príde, až keď budem na štarte. Momentálne sa ale cítim v pohode, som rada, že sme zdravé a že môžeme začať sezónu tak, ako máme.

Ideme do toho a budem sa snažiť, aby sa moje pocity postupne zlepšovali a uvidíme, kde sa budeme pohybovať. Östersund mám rada, i keď je to sychravé Švédsko. V posledných pretekoch som sa tu rozlúčila dobrým výsledkom, takže som rada, že začíname práve tu," povedala Ivona.

Nechce myslieť na výhru

"Z minulej sezóny sme sa veľmi poučili. Nechcem povedať, že sme ju vymazali, pretože všetko, čo som sa naučili, by som teraz nechcela stratiť. Chceme dopadnúť lepšie a pretekať lepšie.

Nevydarená sezóna mala vplyv na prípravu, všetci športovci pretekajú s tým, aby boli úspešní, čo znamená aj financie od sponzorov a prémie. Ale siahli sme do rezerv a dúfam, že to dopadne dobre," dodal pre Slovenský biatlon Paulína.

Na konkrétnu otázku, či túži po víťazstve v pretekoch SP, ktoré jej stále uniká, odpovedala: "Najprv sa musím rozpretekať a dostať sa do poriadneho tempa. A myslím si, že po minulej sezóne sa treba aj trochu uskromniť.

Nechcem teda hovoriť o možnom prvom, desiatom či pätnástom mieste. To je v tejto chvíli predčasné."

Súvisiace články