Slovensko by malo mať mnohopočetné zastúpenie na atletických šampionátoch

(Autor: TASR)
SITA|29. jún 2022 o 11:30

Slovensko by malo na MS reprezentovať aspoň päť atlétov, na ME možno až dvadsať.

BRATISLAVA. Tohtoročné atletické majstrovstvá Slovenska v Trnave priniesli niekoľko rekordných zápisov a predstavili sa na nich aj viaceré hviezdy.

Okrem zisku medaily sa usilovali aj o splnenie limitov na júlové majstrovstvá sveta v americkom Eugene alebo na augustové majstrovstvá Európy v nemeckom Mníchove.

Na domácom šampionáte zažiarili aj menej známi slovenskí atléti, ktorých mená a výkony pripomenul šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) Martin Pupiš.

Majster Volko úraduje

Šprintér Ján Volko pri súťažnom návrate získal dva tituly majstra Slovenska, triumfoval v pretekoch na 100 m s časom 10,36 s aj na 200 m s časom 21,04 s.

Dve zlaté medaily si vybojovala aj Viktória Forster, ktorá si v rozbehu na "stovke" zlepšila osobné maximum na 11,46 s a vo finále zabehla za 11,51 s. V šprinte na 100 m prekážok zvíťazila s časom 13,36 s.

Kladivár Libor Charfreitag sa po piatich rokoch vrátil do akcie a tešil sa zo striebra vďaka výkonu 57,66 m.

Daniela Ledecká uspela na 400 m prekážok s výkonom 56,40 s, Martin Kučera triumfoval v rovnakej disciplíne medzi mužmi (50,56 s).

Šimon Bujna zvíťazil v behu na 400 m v najlepšom výkone sezóny 46,60 s, Gabriela Gajanová obhájila zlato na 800 m (2:07,37 min).

Viktória Forster.
Viktória Forster. (Autor: TASR - Lukáš Grinaj)

Želiezka v ohni

"Napríklad v behu na 100 m finišoval vo finále za Volkom vekom ešte junior Jakub Nemec (AO Patrizánske) a dosiahol čas 10,69. Vo svojom treťom rozbehu bežal rýchlejšie ako limit pre účasť na MS kategórie U20 v Cali. Žiaľ, s nedovolenou podporou vetra (+2,9 m/s).

V ženskej stovke, tak ako aj na dvojstovke, sa vo výbornom svetle ukázala napríklad Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra). Na ženskej stovke, resp. dvojstovke potešili návraty Moniky Weigertovej a Alexandry Bezekovej.

V behu mužov na 5000 m potešil fakt, že aspoň prví štyria zlomili 15 minútovú hranicu," uviedol Pupiš.

"Pri neúčasti Škvarkovej a výbornom výkone Forster na 100 m prekážok zanikli výkony Simony Takácsovej (ŠK ŠOG Nitra) a stále ešte len dorastenky Rebeccy Slezákovej (AK AC Malacky).

Takácsová finišovala druhá aj na 400 m prekážok a pokorila hranicu jednej minúty (59,40 s).

Potešil Matúš Blšták (AK AŠK Slávia Trnava), ktorý doletel až do vzdialenosti 747 cm, pričom aj ženská diaľka priniesla tri výkony nad 6 metrov.

Adrián Barana atakoval 18-metrovú métu, ktorá mu tentoraz odolala len o 2 centimetre.

V mužskom oštepe pre zmenu výkonom potešil trnavský oštepár Maximilán Slezák.

Hneď vo svojom prvom pokuse hodil 75,67 m vďaka čomu z veľkým prehľadom vyhral a zostal v hre o účasť na ME 2022. Medzi ženami potešila osobákom Petra Hánuliaková," pokračoval Pupiš.

Slováci na MS a ME

Slovensko by mali na MS v Eugene reprezentovať chodci Miroslav Úradník, Dominik Černý, Hana Burzalová a Ema Hačundová a prekážkárka Daniela Ledecká.

Na ME by sa mohlo predstaviť až 20 Slovákov.

"Teoretickú šancu by mohli mať ešte kladivárka Veronika Kaňuchová a bežec na 400 m prekážok Martin Kučera. Ešte o niečo väčšiu šancu by mohla mať Gabriela Gajanová, ktorá však po dohode s trénerom Louisom Heyerom avizovala, že by aj v prípade postupu do Eugene necestovala.

Okrem nich mali právo štartu na MS aj Emma Zapletalová a Michal Morvay, ktorým účasť znemožnili zdravotné komplikácie. Samozrejme, v prípade, že by nepostihli zdravotné problémy Martinu Hrašnovú, Marcela Lomnického či Jána Volka, zrejme by na MS cestovali aj oni," dodal Pupiš.

Nachádzate sa tu: