Hráči z NHL a tí druhí. Pastrňák rozhodol, Fiala bol najužitočnejší, Nemec viedol Slovákov

David Pastrňák oslavuje výhru titulu majstra sveta na MS v hokeji 2024.

Hráči z NHL a tí druhí. Pastrňák rozhodol, Fiala bol najužitočnejší, Nemec viedol Slovákov

David Pastrňák oslavuje výhru titulu majstra sveta na MS v hokeji 2024. (Autor: TASR/AP)
David Pastrňák oslavuje výhru titulu majstra sveta na MS v hokeji 2024.
David Pastrňák oslavuje výhru titulu majstra sveta na MS v hokeji 2024. (Autor: TASR/AP)
Šimon Čop|27. máj 2024 o 19:30

Hoci bolo hokejistov z NHL menej, na MS v hokeji zanechali výraznejšiu stopu.

PRAHA. Lukáš Dostál, Roman Josi, Erik Karlsson, Kevin Fiala, Dylan Cozens, Roman Červenka. 

Týchto šesť hokejistov sa dostalo do All-Star tímu majstrovstiev sveta v hokeji 2024. Najlepší brankár bol Čech Dostál, najlepší obranca Švajčiar Josi a jeho krajan Kevin Fiala dostal cenu pre najužitočnejšieho hráča šampionátu. 

Piati zo šiestich zvolených prišli na svetový šampionát zo severoamerickej NHL, pričom len jeden z nich hrával za zámorskú reprezentáciu. 

Hráči spoza veľkej mláky úplne opanovali šampionát. V najproduktívnejšej desiatke nebol ani jeden hráč z Európy.

Polemika o tom, či robia hokejisti z NHL na majstrovstvách sveta rozdiel a či by mali dostávať vo väčšine prípadov prednostné právo, je v podstate zbytočná. Ukazujú to čísla.

Posily z play-off boli zlaté

Stačí sa pozrieť na víťazné mužstvo. Česi po 14 rokoch získali titul, a to rovno v prostredí, kde sa vyhráva najťažšie, ale chutí najsladšie - doma. 

Iste, bez tímového ducha, zápalu a obetavosti by sa majstrami sveta neboli stali. Ale predsa v ich mužstve boli individuality, ktoré vytŕčali. Prišli po dlhej sezóne rovno z NHL, aby pre rodnú krajinu vyhrali zlato.

David Pastrňák z Bostonu sa majstrovským gólom v 50. minúte finálového zápasu zaradil medzi nesmrteľné legendy českého hokeja. Do tohto zápasu nemal ani bod a potom udrel svojou povestnou strelou z prvej, aby pred národ predstúpil s vysnívaným pohárom. 

Jeho kolega Martin Nečas z Caroliny má asi len tú smolu, že nestihol viac ako 5 zápasov, inak by mu účasť v All-Star tíme pravdepodobne neušla. Pozbieral sedem bodov, z toho štyri v semifinále proti Švédsku, čo sa mu podarilo ako prvému hráčovi po 30 rokoch.

Martin Nečas oslavuje gól so spoluhráčmi.
Martin Nečas oslavuje gól so spoluhráčmi. (Autor: TASR/AP)

S piatimi gólmi bol najlepším strelcom “levov” na šampionáte Dominik Kubalík. Hoci prišiel po nevydarenej sezóne v Ottawe, na medzinárodnom turnaji roka zažiaril s piatimi gólmi. 

Povesť úchvatného centra do defenzívy a na oslabeniach potvrdil David Kämpf z Toronta. S deviatimi “pluskami” bol najlepším Čechom na turnaji. 

V obrane sa preslávenou tvrdosťou odprezentoval Radko Gudas. Presne vedel, čo platí na súperov a najlepšie to ukázal vo štvrťfinále proti Spojeným štátom. 

No a nezabúdajme ani na brankára šampionátu. Lukáš Dostál vychytal v 23 rokoch pod obrovským tlakom neuveriteľné veci. Anaheimu v ňom vyrástol brankársky klenot.

Hoci si každý jeden Čech na turnaji zaslúži pochvalu za odvedenú prácu, keď sa lámal chlieb, najviac potiahli práve tí, na ktorých bola ťarcha tlaku práve pre súťaž, v ktorej pôsobia. NHL nie je len nálepka. Je to záruka kvality a pre Čechov očividne aj víťazných gólov v medailových dueloch. 

Fíni s európskou súpiskou sklamali

Bez posíl z Ameriky a Kanady by sa do finále zrejme neboli dostali, čo môžeme povedať aj o Švajčiaroch.

Nachádzate sa tu:
Domov»MS v hokeji 2024»Hráči z NHL a tí druhí. Pastrňák rozhodol, Fiala bol najužitočnejší, Nemec viedol Slovákov