Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Americkým kandidátom na olympiádu v roku 2024 bude Boston

Panoráma Bostonu. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 9. jan 2015 o 08:08

Los Angeles, San Francisco ani Washington s projektami neuspeli, zdolal ich Boston.

DENVER. Spojené štáty americké vyrukujú do boja o usporiadanie olympijských hier 2024 s Bostonom, ktorý nečakane odsunul na vedľajšiu koľaj konkurentov z Los Angeles, San Francisca a Washingtonu.

Kandidáta vybrala rada Olympijského výboru USA (USOC). "Toto rozhodnutie vnímam ako začiatok neuveriteľnej príležitosti pre celý Boston," vyhlásil šéf kandidatúry John Fish.

Boston podporuje aj Obama

Zo štvorice amerických uchádzačov boli favoritmi dvaja kalifornskí. Los Angeles sa javila ako najbezpečnejšia voľba, San Francisco ako najviac "sexi". Napokon zvíťazil kompaktný a finančne úsporný projekt Bostonu vedený stavebným magnátom Fishom.

Členov rady USOC neodradili ani protesty Bostončanov proti iniciatíve. Mesto má navyše za sebou silný príbeh spojený s bombovým útokom počas Bostonského maratónu 2013, ktorý si vyžiadal tri obete na ľudských životoch.

"Boston nás všetkých naučil, čo je to sila mesta. Pán prezident a prvá dáma nemôžu byť viac hrdí na jeho úspech a maximálne podporujú jeho úsilie priviesť v roku 2024 do Spojených štátov olympijské a paralympijské hry," reagoval na výber Biely dom.

Hry za päť miliárd

Boston ponúka podujatie bez potreby zdolávať veľké vzdialenosti medzi športoviskami, z ktorých 70 percent bude permanentných. Hlavný štadión by sa mohol stať domovom futbalového klubu.

Počíta sa s tým, že po skončení OH športoviská prejdú do vlastníctva univerzít, ktoré sa budú podieľať na financovaní ich výstavby. Samotné OH by mali stáť 5 miliárd dolárov.

Súperi v Európe

Američania boli rozčarovaní z neúspechov dvoch predchádzajúcich kandidatúr. Aj preto rezignovali na snahu usporiadať OH 2020. Štvrté a nateraz posledné OH sa v USA konali v roku 1996 v Atlante. Olympijskú minulosť má aj St. Louis (1904) a najmä Los Angeles (1932 a 1984). Zimné olympijské hry hostila športová veľmoc tiež štyrikrát, naposledy v Salt Lake City 2002.

O tom, že sa Spojené štáty po 28 rokoch a neúspešných kampaniach New Yorku (OH 2012) a Chicaga (OH 2016) pokúsia získať letnú olympiádu, sa rozhodlo už v decembri. Konkurencia sa formuje predovšetkým v Európe. Veľké plány má Rím, Nemecko môže postaviť Hamburg alebo Berlín, Francúzsko uvažuje nad Parížom, Maďarsko nad Budapešťou. Organizátora vyberie Medzinárodný olympijský výbor v roku 2017.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.