Boľšunov odmietol medailu. Súboj najväčších hviezd sa skončil plačom a diskvalifikáciou

Johannes Hofslot Kläbo (vľavo) prechádza ako prvý cieľom v pretekoch na 50 km na MS. Alexandra Boľšunova ešte predbieha aj druhý Nór Emil Iversen (vpravo).
Johannes Hofslot Kläbo (vľavo) prechádza ako prvý cieľom v pretekoch na 50 km na MS. Alexandra Boľšunova ešte predbieha aj druhý Nór Emil Iversen (vpravo). (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|7. mar 2021 o 21:55

Pôvodného víťaza maratónu diskvalifikovali.

OBERSTDORF, BRATISLAVA. Absolútny chaos na majstrovstvách sveta, napísal fínsky denník Iltalehti.

Bezmála hodinu po skončení pretekov nebolo isté, či výsledky v behu na 50 kilometrov klasickou technikou platia a či získal Johannes Hösflot Kläbo v nemeckom Oberstdorfe štvrtý titul majstra sveta.

Nórsky bežec dlho vysvetľoval, čo sa stalo na cieľovej rovinke. Keď mu po dlhej debate rozhodcovia oznámili výsledok, zbalil sa a v tichosti odišiel.

O titul svetového šampióna prišiel, hoci tvrdil, že ho získal čestne a bez porušenia pravidiel. Lenže sa zdá, že hoci Kläbo prišiel o zlatú medailu, on nie je tým, kto prežíva najväčšie sklamanie v kariére.

Čo sa stalo na cieľovej rovinke svetového šampionátu v kráľovskej bežeckej disciplíne?

Finišoval s jednou paličkou

Z poslednej zákruty vychádzala s výrazným náskokom skupinka troch lyžiarov. Dvaja Nóri a Rus. Medzi nimi dvaja najväčší favoriti pretekov aj výrazné osobnosti.

Alexander Boľšunov a Johannes Kläbo. Nór je vyhláseným šprintérom a v zrýchlení sa mu môže málokto rovnať. Je trojnásobný olympijský víťaz a deväťnásobný majster sveta.

Boľšunov je zase univerzál mimoriadne silný aj na dlhších tratiach. Vlani sa stal celkovým víťazom Svetového pohára.

Na cieľovú rovinku vchádzal s minimálnym náskokom Boľšunov. Kläbo sa pokúšal cez neho dostať po vonkajšej strane. Keďže bol Rus o pár centimetrov vpredu, podľa pravidiel mal mať on právo výberu dráhy.

Snažil sa vybrať si tú, čo je najviac vpravo a Nóra sa pri tom pokúšal vyviesť z miery a vytláčal ho doprava.

V rámci tohto súboja však zavadil o súperovu ruku a následne sa Boľšunovovi zlomila palička. Miesto toho, aby smerovala vedľa tela, ju totiž zapichol medzi lyže a následne sa mu zlomila.

S jednou paličkou bol Boľšunov bez akejkoľvek šance bojovať o titul. Pokúšal sa ešte zrýchliť, ale súpera už nemohol dobehnúť. A zozadu ho vzápätí predbehol aj druhý nórsky bežec Emil Iversen.

Boľšunov: Pre medailu si nejdem

V cieli sa, prirodzene, ukazujú emócie. Kläbo oslavuje, Boľšunov je zlomený. Nie smutný, ale potupený. Tečú mu slzy a dlho si schováva tvár zaborenú v ľavej ruke.

Neskôr sedí pod bannerom a neveriacky hľadí pred seba. Kläbo k nemu prišiel, aby ho povzbudil, ale ruský lyžiar na nič nereaguje.

To už rozhodcovia riešia protest ruskej strany.

„Každý to videl. Nech si robia, čo chcú. Ak nám robia len prieky, nech nás aj diskvalifikujú. Čo mi hovoril Kläbo? Ani neviem, nevnímal som ho. Na medailový ceremoniál ani nepôjdem. Bolo to celé nečestné,“ vravel Boľšunov v návale frustrácie pre ruskú televíziu Matč TV.

Ruskí reprezentanti aj tréneri sa zastávajú lídra Svetového pohára. Podľa nich ich krajan vchádzal na rovinku z prvej pozície, mal právo vybrať si líniu na šprint a Kläbo sa mu plietol do cesty.

Mal si vybrať inú dráhu.

„Takto ho Nór na sto percent pripravil o titul na šampionáte. Nemal právo ísť v línii za ním,“ tvrdil pre Sport-express tréner Boľšunova Jurij Borodavko.

Dokonca sa objavil názor, že situáciu by nevyriešila diskvalifikácia, ale udelenie dvoch zlatých medailí. Pre Kläba a aj Boľšunova. 

Sklamaný Alexander Boľšunov a jeho rival Johannes Kläbo.
Sklamaný Alexander Boľšunov a jeho rival Johannes Kläbo. (Autor: TASR/AP)

Rus to urobil zámerne. Je tým známy, vraví šampión

Po tom, čo jury rozhodla o diskvalifikácii nórskeho šprintéra a triumfe Iversena napokon Boľšunov na slávnostný ceremoniál šiel.

Medailu si aj prevzal, ale odmietol si ju dať na krk a počas celého ceremoniálu mal neprítomný výraz.

„Víťazom pretekov som mal byť ja alebo Kläbo. Ale rozhodne nie Iversen. Rozhodnutie o diskvalifikácii ma neuspokojilo. Nemá žiadny význam. A aké riešenie mali rozhodcovia prijať? Netuším,“ dodal Boľšunov pre Matč TV.Čo hovorí na celú situáciu trojnásobný majster sveta z Oberstdorfu Kläbo?

„Boľšunov ma vytláčal, hoci mal sám dosť miesta na ľavej strane. V cieli mi povedali, že som vyhral. Bude teraz ťažké vyrovnať sa s tým,“ komentoval svoju diskvalifikáciu.

Nový šampión Iversen si však myslí, že incident nebol náhodný a víťaz Svetového pohára doň išiel zámerne. 

„Často porušuje pravidlá. Podla mňa to urobil zámerne. Naháňa ostatným lyžiarom strach. Už som to povedal a stojím si za tým,“ hovoril Iversen pre denník Dagbladet.Podobný názor má aj nórsky reprezentačný tréner Eirik Myhr Nossum.

„Viac sa sústredil na to, aby vytlačil Johannesa, ako na to, aby si zvolil líniu pre šprint. Je prirodzené, že chcete súperovi skomplikovať jeho pozíciu, ale sú situácie, kedy to už je za hranicou. Je niečo ako zvolenie si prirodzenej trajektórie a to sa v tomto prípade nestalo. Johannesa je mi ľúto,“ tvrdí Nossum.

Rus zo zákruty vyšiel viac doprava ako by podľa neho bolo normálne. Nórsky tím ešte zvažuje odvolanie sa proti výsledkom. 

Hviezdou šampionátu je však bez pochýb Kläbo, ktorý získal tri tituly majstra sveta. Ruský reprezentant a líder Svetového pohára Boľšunov získal jednu zlatú medailu, dve strieborné a jeden bronz.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Beh na lyžiach»Boľšunov odmietol medailu. Súboj najväčších hviezd sa skončil plačom a diskvalifikáciou