BRATISLAVA. Jeho majetok v deväťdesiatych rokoch minulého storočia odhadovali na niekoľko miliárd korún. Neuveriteľne zbohatol na divokej privatizácii, ovládol Východoslovenské železiarne v Košiciach (VSŽ) a bol aj ministrom.
Slovenské kluby vlastnilo niekoľko zbohatlíkov, ale žiadny z nich nemal také megalomanské plány ako kontroverzný oligarcha Alexander Rezeš.
Bol veľký priateľ Vladimíra Mečiara, manažér volebnej kampane HZDS a z toho ťažil.
Na koho Rezeš na Slovensku vtedy ukázal, toho si kúpil. Najlepších Slovákov zhromaždil vo svojom 1. FC Košice.
Sú navždy zapísané ako prvý slovenský klub, ktorý sa prebojoval do skupinovej fázy Ligy majstrov. Stalo sa to v lete 1997.
Väčšina z výnimočnej partie má dnes okolo päťdesiatky, iba jeden z nich presiahol šesťdesiat. 1. FC Košice tak trochu pripomínajú dnešný Slovan.
Na slovenské pomery mali megalomanské platy, väčšina hráčov z kádra boli reprezentanti. Mnohí z nich však pochádzali z východu Slovenska či Banskej Bystrice.
Kým futbalový Slovan o najlepšej klubovej súťaži stále iba sníva a teraz má už desiaty pokus, Košiciam vyšiel ihneď prvý.
Mali aj ľahšiu cestu, stačilo im vyradiť dvoch súperov. V prvom predkole pokorili islandský IS Akranes a v druhom Spartak Moskva.
V skupine potom čelili Manchestru United a Juventusu Turín, v tej dobe najlepším tímom sveta, ktorých dopĺňal Feyenoord Rotterdam.
V Košiciach sa predstavili svetového hviezdy ako Zidane, Beckham, Scholes, Inzaghi. Andy Cole, Neville, či Del Piero.
Ako sa vyvíjala kariéra hlavných hrdinov 1. FC Košice? Aké mali osudy? Sportnet v prvej časti seriálu rozoberá prvú polovicu hráčov.
Dvaja z nich zomreli. Jeden z nich je dozorca vo väznici, ďalší zapríčinil vážnu nehodu. Jeden z nich je poisťovací agent a chodí radšej električkou. Ďalší má v Nemecku parkovaciu firmu.
Ladislav Molnár (62)
Brankár. Volali ho hadica, odchytal všetky zápasy Ligy majstrov, vrátane kvalifikácie. Mal plnú minutáž.
Známy búrlivák získal už predtým dva tituly so Slovanom (1995, 1996) a s Košicami pridal ďalšie dva (1997, 1998).
Strelil jediný ligový gól, z penalty na ihrisku Prievidze. Za Československo odchytal jeden zápas, Slovensko (24).
"Napriek všetkému bola účasť v Lige majstrov mojim najväčším úspechom. A prišla v pravý čas," priznal Molnár v rozhovore pre Sportnet.
V tej dobe mal už tridsaťsedem.
"Na jar som sa vážne zranil. Zlomil som si členok a dlhší čas som pauzoval. Aj preto prišiel pomerne rýchly koniec mojej kariéry," dodal Molnár. Bolo to v roku 1999.
"Mal som nejaké ponuky z nižších súťaží, ale nechcel som byť atrakcia na dedinách. Radšej som preto úplne skončil," vysvetlil.
Mal aj bohatú trénerskú kariéru. Pôsobil trebárs v Košiciach, v Trnave, v Banskej Bystrici, Petržalke i v maďarskom Újpest FC. S druholigovom Sencom vyhral Slovenský pohár a v roku 2003 sa stal trénerom roka.
Neskôr mal aj finančné problémy, tvrdil že zle investoval.