Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Strelil najrýchlejší gól. Zomrel bývalý futbalový reprezentant Obert

Pri jubileu na pôde SFZ Jozef Obert v strede, gratulanti vľavo Milan Lešický, vpravo Ladislav Petráš. (Autor: ROMAN FERSTL, zdroj: SFZ)
Ivan Mriška|Publikované 19. okt 2020 o 11:00

Zomrel vo veku 82 rokov.

BRATISLAVA. Zapísal sa do histórie federálnej ligy, keď 21. marca 1964 prekonal v drese Slovana Bratislava brankára pražskej Sparty už v šiestej sekunde.

Jozef Obert bol bývalým reprezentantom Československa a jediným Slovákom, ktorý obliekal reprezentačný dres vo všetkých vekových kategóriách.

Úspechy

Víťaz Česko-slovenského pohára: 1962, 1963, 1968

Majster Rakúska: 1971, 1972

Víťaz Rakúskeho pohára: 1970

„V nedeľu 18. októbra v Ružinovskej nemocnici v Bratislave zomrel po dlhej chorobe Jozef Obert. Výborný futbalista, výnimočný kanonier a skvelý človek,“ informoval Slovenský futbalový zväz na svojej webovej stránke.

Jozef Obert sa narodil 4. januára 1938 vo Veľkých Bieliciach.

Do Slovana prišiel už ako reprezentant, trikrát s ním triumfoval v domácom pohári, pričom pri finálovej výhre nad Slaviou Praha (9:0) strelil päť gólov.

Doma sa vicemajstrom stal viackrát, no na titul dosiahnuť nevedel. Podarilo sa mu to až v rakúskej lige v klube Wacker Innsbruck. Strelil zaň 15 gólov.

Vo federálnej súťaži zaznamenal celkovo 92 presných zásahov a v kombinácii s rakúskou súťažou sa stal členom Klubu ligových kanonierov.

„Góly som nepočítal, na prekonanú stovku ma upozornili až novinári. Členstvo v Klube ligových kanonierov ma potešilo. V našich časoch sa hralo v lige oveľa menej zápasov, čiže bolo náročnejšie prekonať stogólovú hranicu. Mne sa to podarilo, z čoho sa aj po rokoch teším,“ povedal pri prijímaní dokladu o členstve vo vybranej spoločnosti československých kanonierov.

(Autor: ARCHÍV JÁNA SÚKUPA, zdroj: SFZ)

V slovenskom Klube ligových kanonierov má členské číslo 12, v československom mu patrí odznak číslo 66.

Hoci potrebný počet gólov na otvorenie dverí do elitnej streleckej spoločnosti dosiahol v roku 1969 ako hráč Wackeru Innsbruck, vstúpil doň až v predvianočnom čase roku 2017.

„Hovorilo sa o ňom, že pohybom i gólmi pripomína legendárneho Ladislava Kubalu. Góly strieľal od dorastu v každom tíme, aj národnom,“ píše o ňom web zväzu.

Celkovo je Jozef Obert dvojnásobným šampiónom Rakúska, k tomu pridal jeden rakúsky pohár a tri československé. Okrem Slovana a Innsbrucku hrával za Tatran Prešov, RH Brno a ČH Bratislava.

Do pamätí fanúšikov sa však vryl najmä v belasom drese. „Obert patrí Tehelnému poľu,“ napísali v pamätnici Slovana.

„Strávil som tu ako hráč i tréner viac než dvadsať rokov, ktoré sú nezabudnuteľné. Vždy na to rád spomínam a k Slovanu mám silný vzťah,“ vyhlásil.

„Už roky som len fanúšik, lebo zdravie ma v aktivite výrazne obmedzuje. Ale na mojej láske k futbalu nemôžu žiadne šrámy nič ubrať,“ povedal Jozef Obert pri poslednom stretnutí s novinármi.

Ivan Mriška sa špecializuje sa najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.