Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Zo 750 detí sa profesionálom stane jedno, vraví viceprezident tenisového zväzu

Viceprezident STZ Július Bacsó počas žrebu Davisovho pohára v roku 2016. (Autor: TASR)
Vladimír Mezencev|Publikované 22. máj 2020 o 22:00

Tenis je drahý šport. Platí to aj na východe.

Július Bacsó - fotogaléria: fotogaléria

22.5.2020

Tenis patrí medzi najsledovanejšie športové odvetvia. O jeho bohatej minulosti, tradíciách, ale aj prítomnosti na východe Slovenska sme sa porozprávali s viceprezidentom Slovenského tenisového zväzu (STZ) a predsedom Východoslovenského tenisového zväzu (VsTZ) JÚLIUSOM BACSÓOM.

Začnime tradíciami. Kde všade na východe Slovenska môžu byť na ne hrdí?

„Predovšetkým v Košiciach a Prešove, ale aj na Spiši a hornom a dolnom Zemplíne či pod Tatrami. Napríklad v Levoči hrávali tenis už v roku 1899, o čom svedčia aj písomné podklady. Medzi vojnami sa tenisu darilo v Spišskej Novej Vsi, Tatranskej Lomnici. Tenis nikdy nepatril medzi masové športy, ale vždy bol u nás dobre organizovaný.“

Vy sám ste v Košiciach ako hráč a funkcionár pôsobili v dvoch oddieloch, v ďalších ste tiež zastávali významné funkcie. Tenis v tomto meste poznáte dokonale. Na čo si najradšej spomínate?

„Na dennodenne zaplnené kurty. Od jari do neskorej jesene a na miestach, ktoré už veľmi málo pripomínajú ich slávnu minulosť. Snáď už iba pamätníkom. Bez ohľadu na to, či išlo o terajší Mestský park alebo areál Lokomotívy v Čermeli. Na hru takých tenistov akými boli v jednotlivých generáciách Vladimír Mačuha, Juraj Bartoš, člen siene slávy Slovenského tenisu, Ladislav Kmetz, Imrich Kmetz, Milan Kňazovický, Karol Krizso, Magdaléna Kmetzová a mnohí ďalší, na ktorých sa chodilo dívať veľa fanúšikov. Tých mien je naozaj veľa a sú dôkazom toho, že z každej generácie na východnom Slovensku vyšlo množstvo kvalitných tenistov, ktorí sa presadili v celom Československu. Košice sa v tých rokoch mohli chváliť aj vynikajúco zorganizovaným a obsadeným turnajom O štít mesta Košice. Zanikli síce telovýchovné jednoty VSS a VSŽ, tenisové dvorce a oddiel už neexistujú ani v Čermeli, ale košická tenisová škola má stále závideniahodné úspechy. Veď v roku 2019 v ankete o tenistku roka sa na prvých troch miestach umiestnili Viktória Kužmová, Anna Karolína Schmiedlová a Jana Čepelová, všetky pritom vyrástli na dvorcoch v Košiciach. Nemôžem nespomenúť ani niektorých z tých, ktorí šírili slávu prešovského tenisu, napríklad Peter Frič, Anton Frič, Juraj Lyach, Jozef Lyach, Branislav Breza a ďalší, z Levoče Róbert Felber, z Vranova Bartolomej Feník.“

Tento šport si vyžaduje kvalitné kurty i haly. Tie prvé skôr ubúdajú, aspoň v Košiciach. Tie, ktoré sa nachádzali v mestskej časti Košice–Západ sa zmenili na neveľké golfové ihrisko.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Vladimír Mezencev

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.