Zápasenie spasí už len ikona Karelin. A mohol by aj Putin a Obama

Sportnet|17. feb 2013 o 22:22

Zápasenie môže zachrániť už len ikona ako Karelin alebo Obama s Putinom, tvrdí KAROL LENGYEL, tréner gréckorímskej reprezentácie a majstra Európy Istvána Lévaia.

Čo hovoríte na to, že tri dni po návrhu exekutívy Medzinárodného olympijského výboru vyradiť zápasenie z programu OH odstúpil šéf jeho svetovej federácie Raphaël Martinetti?

„No, odstúpil. Pokiaľ viem, na mimoriadnom zasadaní výkonného výboru FILA požiadal o vyslovenie dôvery a hlasovanie sa skončilo 10:11. Vzhľadom na situáciu automaticky padla najvyššia hlava. Viacero národných zväzov vinu za ňu dáva práve Martinettimu.“

A právom?

„Právom.“

Federáciu dočasne povedie Srb Nenad Lalovič. Dokáže zvrátiť vývoj?

„Bol by som veľmi rád, ale od utorka som veľký pesimista. Neviem si predstaviť, že by tí, čo sedia v olympijskej exekutíve, to otočili – vo februári povedali A a v máji B. Lobing niektorých ohrozených športov musel byť ohromne silný. Jediná šanca zápasenia je zapôsobiť na členov MOV, ktorí budú mať konečné slovo, a to dokáže len rešpektovaná ikona, ako je Aleksander Karelin.“

Trojnásobný olympijský šampión Karelin figuruje v krízovom štábe FILA.

„Aspoň nejaká dobrá správa. Ja to celé nevidím len ako problém zápasenia. Olympizmus sa zbavuje niečoho, čo k nemu odjakživa bytostne patrilo. Argumentuje pritom potrebou modernizácie. Keď sa však zbaví zápasenia, bude len otázkou času, kedy vyženie aj iné tradičné športy. S rovnakým odôvodnením. A nahradí ich – keď sa dostane do módy schovávačka, tak schovávačkou.“

Vnímate to ako otvorenie Pandorinej skrinky?

„Nechcem útočiť ani na jeden šport, lebo mám rád každý, ktorý mladých inšpiruje k niečomu inému ako stať sa následníkom idiota z televíznej farmy. Morálka by však mala mať prednosť pred módou. Čo je atraktívne, je veľmi relatívne. Zápasenie urobilo vážne zmeny, ale ukázalo sa to ako dvojsečná zbraň. Rusi už všetko nevyhrávajú, špička sa vyrovnala až tak, že namiesto troch jasných kandidátov na medaily máte pätnásť možných víťazov, ale na vyrovnanosť vlastne dopláca.“

Nebolo zmien pravidiel až primnoho, keď má divák problém odhadnúť, kto vyhrá?

„Aj ja sa prikláňam k názoru vrátiť sa k niektorým pravidlám z minulosti, ale nečakajme od toho zázraky. Výhodu majú športy, kde je štart a cieľ. A smolu tie, kde do rozhodovania zasahuje ľudský faktor. Iste, treba sa snažiť ho obmedzovať. Ale v džude, boxe či v zápasení sa úplne vylúčiť nedá.“

Ako reagoval európsky šampión István Lévai?

„Bol z toho smutný ako všetci. Väčšina slovenskej reprezentácie bude mať počas olympiády 2016 v Riu de Janeiro okolo 25 – 26 rokov. Ak sa nič nezmení, pre tých chlapcov to bude prvá i posledná olympijská šanca, lebo druhú okolo tridsiatky už nedostanú. A ktovie, či dostanú aj tú prvú, lebo len čo sa potvrdí, že zápasenie na olympijských hrách končí, ministerstvo mu stopne alebo výrazne zníži dotácie.“

Aká je situácia v iných krajinách?

„V maďarskej Tate sú momentálne na sústredení zápasníci z 12 európskych krajín. Keďže vo všetkých je náš šport odkázaný najmä na dotácie z verejných zdrojov, zápasenie v Európe skončí. S výnimkou Ruska, kde ho budú podporovať ďalej. A ešte Iránu, možno Japonska a určite Spojených štátov, kde je základným športom stredného a univerzitného školstva. Takže nielen Karelin, aj Obama s Putinom by ešte mohli zvrátiť čiernu budúcnosť zápasenia.“

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Zápasenie spasí už len ikona Karelin. A mohol by aj Putin a Obama