Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Za vylúčenie zápasenia hlasoval aj zástupca moderného päťboja

(Autor: Ilustračné - SITA/AP)
Sportnet|14. feb 2013 o 18:36

Vylúčenie zápasenia odhlasovala exekutíva MOV podľa svetového šéfa športovej tlače s podozrením na konflikt záujmov.

BRATISLAVA. Návrh exekutívy Medzinárodného olympijského výboru vylúčiť zápasenie z programu hier nevyvolal pobúrenie len v postsovietskych krajinách, ale aj v Spojených štátoch a v Ázii.

Američania získali viac olympijských medailí než v zápasení (113) len v plávaní a atletike. Legendárny Rulon Gardner označil verdikt za „trest smrti z ničoho nič“ a vyzval krajanov na kampaň za zachovanie zápasenia v olympijskom programe.

„Zabili olympijského ducha,“ tvrdí šéf gréckeho zápasenia Kostas Thanos a olympijským šéfom sa vysmieva, že nepoznajú ani text svojej hymny, v ktorej sa spomína zápasenie.

Šéf Medzinárodnej asociácie športovej tlače (AIPS) Gianni Merlo konštatuje, že v hlasovaní exekutívy MOV malo zápasenie od začiatku najviac negatívnych preferencií a v záverečnom kole dostalo osem hlasov, kým moderný päťboj a pozemný hokej po tri. Možno aj preto, že jeho šéfovia boli práve v Bangkoku na kongrese a do Lausanne neposlali ani lobistov.

Merlo však v komentári hovorí o „náznaku kofliktu záujmov“. O vylúčení totiž hlasoval aj „Juanito“ Samaranch, syn bývalého šéfa MOV a viceprezident Medzinárodnej federácie moderného päťboja.

Keby sa hlasovalo o dejisku OH, kým by bolo v hre španielske mesto, nemal by právo. Merlo sa čuduje, že v tomto prípade zásada neplatila.

Navyše sa pýta, ako mohla exekutíva zaradiť zápasenie na listinu nových športov, keď jeho vylúčenie ešte nie je ratifikované plénom MOV. „To je celkom nepochopiteľné,“ konštatuje.

Podľa neho členovia exekutívy predpokladajú, že plénum MOV v septembri „nebude chcieť spôsobovať Jacquovi Roggemu ťažkosti v závere jeho olympijského dobrodružstva, pretože to bol jeho nápad otvoriť olympijský program novým športom“.

Podľa MOV sa už Rogge spojil so šéfom FILA Raphaelom Martinettim, dohodli sa na stretnutí a vyjadril potešenie nad ochotou federácie zmodernizovať šport.

Súvisiace články