Volejbal: muži, štvrťfinále

Sportnet|26. aug 2004 o 09:34

Výsledky štvrťfinálových zápasov vo volejbale mužov na OH

Volejbalisti Srbska a Čiernej Hory už olympijské zlato zo Sydney 2000 neobhája. Vo
štvrťfinále turnaja v rámci Hier XXVIII. olympiády v Aténach, ktoré bolo reprízou sydneyského finále, prehrali po
nesmierne dramatickom vývoji s Ruskom za 116 min 1:3 (-27, 23, -25, -26) a z ďalších bojov sú vyradení. Od prvej do poslednej lopty to bol maximálne vyrovnaný súboj špičkovej kvality. V záverečnom sete vicemajstri sveta zo šampionátu 2002 v Argentíne - Rusi premenili až svoj štvrtý mečbal, keď krátko predtým odvrátili setbal súpera. Výkon reprezentantov Srbska a Čiernej Hory poznačili choroby a zranenia. Od pondelka je v nemocnici jeden z ich najlepších hráčov Ivan Miljkovič. Vasa Mijič a Milan Vasič hrali po zvýšenej teplote, pre ktorú netrénovali a držali špeciálnu diétu. Problémy mali aj Goran Vujevič a Nikola Grbič, ktorý po problémoch s kolenami na zápas nastúpili len vďaka injekciám.

Rusi mali starosti v základnej B-skupine, keď sa po prehrách s Holandskom a Brazíliou museli strachovať o postup a nakoniec skončili štvrtí. Štvrťfinálový súboj vyšiel najmä Sergejovi Teťuchinovi a Sergejovi Baranovovi,
ktorí získali 22, resp. 17 bodov. Rusi sa v semifinále stretnú s víťazmi tohtoročnej Svetovej ligy Talianmi. Tí
prehrali s Argentínou prvý set, no dokázali sa spamätať a zvíťazili 3:1. "Na začiatku zápasu sme boli ako auto, ktoré
sa pohýna so zatiahnutou ručnou brzdou. No začali sme plniť náš taktický plán. Dali sme do zápasu srdce a dušu a urobili sme mimoriadny obrat," povedal taliansky kouč Gianpaolo Montali. Argentínčanom nepomohlo ani publikum, v ktorom boli aj futbaloví reprezentanti tejto juhoamerickej krajiny. Tí sa po semifinálovom víťazstve práve nad Talianskom predrali do olympijského finále, v ktorom nastúpia proti Paraguaju.

Tretími semifinalistami mužského volejbalového turnaja sú reprezentanti USA, ktorí si v stredajšom štvrťfinále
poradili po tuhom boji s domácim Gréckom 3:2. Američania vyhrali prvý set, v ďalších dvoch však ťahali za kratší
koniec povrazu. V koncovke štvrtého setu sa však opäť chytili a v dramatickom tajbrejku najskôr dotiahli
dvojbodový náskok Grékov a napokon sa po 136 minútach drámy tešili z víťazstva.

Súperom USA v semifinále bude Brazília, ktorá si v stredajšom štvrťfinále ľahko poradili s Poľskom za 82 minút
3:0. Poliaci dokázali kanárikom zdorovať len v druhom sete, v ktorom mali dokonca setbal. Ďalšie dve dejstvá boli