Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

Kanál v Čunove patrí medzi najťažšie na svete, Slovákom by však mal vyhovovať

Jakub Grigar. (Autor: TASR - Pavel Neubauer)
TASR|21. sep 2021 o 14:20

Slováci sa chcú na MS vo vodnom slalome 2021 ukázať v dobrom svetle.

BRATISLAVA. Prípravy majstrovstiev sveta vo vodnom slalome v čunovskom areáli sprevádzali komplikácie s financiami, ale šampionát sa napokon uskutoční.

Organizátori však stále vykazujú veľkú stratu, ktorá sa podľa predsedu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky Richarda Galoviča pohybuje okolo sumy 150.000 eur.

MS v kanoistike na divokej vode sa v bratislavskom Čunove uskutočnia od 22. do 26. septembra.

Slovensku pôjde aj o reputáciu

Komplikácie organizátorov pomohlo sčasti vyriešiť, že sa vodné dielo Gabčíkovo stalo generálnym partnerom podujatia.

Šampionát sa bude niesť v znamení niekoľkých opatrení. Všetci športovci spoločne bývajú, na MS ich bude 800 z 50 krajín sveta. Majú spoločný transport a koordinované tréningy.

"Je to pre nás veľká zodpovednosť zvládnuť to. Chceme si zachovať dobrú reputáciu, Slovensko je jedným z lídrov tohto športu na svete," dodal Galovič.

V slovenskom tíme je viacero vodných slalomárov, ktorí si robia zálusk na najvyššie priečky. Jedným z nich je strieborný medailista z OH v Tokiu Jakub Grigar.

"Veľmi sa na to teším. Sú to preteky na domácej vode a v prostredí, ktoré si užívame. Už nech sa to začne," uviedol Grigar.

Kanál prešiel rekonštrukciou

Kanál v Čunove prešiel tento rok rekonštrukciu, Grigar a ďalší pretekári zo Slovenska si ho už odskúšali niekoľkokrát:

"Po rekonštrukcii je to jeden z najťažších kanálov vôbec, ale nám Slovákom by to mohlo vyhovovať, sme technickejší pretekári. Vždy je krásne sa predstaviť doma, pre nás je to skvelé."

Jeden z favoritov bude v C1 aj Alexander Slafkovský. V tomto ročníku Svetového pohára skončil celkovo štvrtý, na bronz mu chýbalo len málo. V záverečných pretekoch "ťukol" poslednú bránku.

"Verím, že na MS ukážem všetko, čo je vo mne. Chcem ukázať, že som stále konkurencieschopný a že moje umenie na vode dokáže pre Slovensko získať nejakú medailu. Tým, že to bude doma, budú emócie o niečo väčšie," povedal Slafkovský.

Mintálová pôjde cez zranenie

V K1 žien sa bude o úspech snažiť Eliška Mintálová, ktorá tiež označila novú trať v Čunove za veľmi náročnú. Podľa nej budú rozhodovať detaily.

Mintálová utrpela na OH v Tokiu zlomeninu palca, zranenie ju stále obmedzuje.

"Chodím už normálne, ale niekedy ma to bolí. Neviem si ešte predstaviť, že by som mala ísť behať. V Čunove chcem predviesť solídne a vyrovnané jazdy. Robím zbytočné chyby, teraz chcem ukázať viac vyrovnanosti. Keď tu boli MS juniorov, tak som tu získala prvú medailu, preto sa neviem dočkať pretekov," uviedla slovenská reprezentantka.

Súvisiace články