Od atletiky prešla na boby. Slovenka bude v Pekingu najmladšia

Viktória Čerňanská. (Autor: TASR/AP)
TASR|28. jan 2022 o 00:00

Slovenská pretekárka je od druhej najmladšej súperky mladšia o jeden celý olympijská cyklus.

BRATISLAVA. Viktória Čerňanská sa zapíše do archívu slovenského olympizmu ako prvá bobistka pod piatimi kruhmi. Predstaví sa v novej disciplíne monoboby.

Vo veku 19 rokov sa od nej v Pekingu nič nečaká, bude suverénne najmladšou pretekárkou v štartovej listine.

Boby budú mať v slovenskej výprave na zimnej olympiáde zastúpenie opäť po ôsmich rokoch a celkovo po piatykrát v histórii. Slovenskí muži postavili posádky v Salt Lake City, Turíne, Vancouveri i v Soči.

Začala atletikou

TASR pripomína, že tréningové jednotky v ľadovom koryte nemali kde doma absolvovať. "Podmienky nemáme na Slovensku žiadne. Za tréningom som odchádzala aj do Prahy, kde sa ma ujal bývalý český brzdár Roman Gomola, dvojnásobný účastník hier.

Veľmi mi v letnej príprave pomohol, štart som si vylepšila o jednu desatinu sekundy. Môj slovenský tréner Milan Jagnešák bol na hrách štyrikrát, takže skúsených ľudí mám okolo seba dostatok," predstavila svoje zázemie Čerňanská.

Mladá Slovenka prezradila, že titul priekopníčky ženských bobov by nikdy nezískala, ak by neprišiel prvotný impulz od iných ľudí. "Vyskúšať boby nebolo úplne moje rozhodnutie. Robila som atletiku a môjho trénera Andreja Biciana oslovil Slovenský zväz bobistov.

Hneď po prvej jazde mi tento šport učaroval. Mala som šancu predstaviť sa na olympijských hrách mládeže v Lausanne a získala som tam striebornú medailu," popísala svoje začiatky Čerňanská, ktorá sa venovala aj osem rokov gymnastike a v atletike získala mládežnícke tituly vo viacbojoch i v skoku o žrdi.

Najmladšia pretekárka

Čerňanská v novej disciplíne zbiera úspechy, uplynulý víkend si z mládežníckych MS v Innsbrucku odniesla tri medaily, tú najcennejšiu z monobobov v kategórii do 23 rokov.

Lenže tak ako sú v mužských boboch prestížnejšie preteky štvorčlenných posádok pred dvojčlennými, je medzi ženami oveľa väčšia výzva a prestíž uspieť v etablovanej disciplíne dvojbobov.

Mladá Slovenka si to uvedomuje, pripomína však, že postaviť kvalitnú dvojčlennú posádku je momentálne náročné.

"Na Slovensku som rarita už v monoboboch, je ťažké nájsť brzdárku, s ktorou by sme dostatočne konkurovali ostatným. V Innsbrucku sme spoločne s Patríciou Tajcnárovou získali strieborné medaily v kategórii do 23 rokov, boli to však naše jediné spoločné preteky v sezóne.

V tejto chvíli netuším, ako sa bude vyvíjať naša ďalšia spolupráca. Ak sa však každý niečomu venuje s dostatočným záujmom, môže v tom napredovať," povedala pre TASR Čerňanská.

Ak sa Slovenke podarí udržať si dobré zdravie, môže byť Peking 2022 pre ňu iba začiatkom dlhej série olympijských účastí.

"V boboch je vekový priemer športovcov 28-30 rokov. Na olympiáde budem výrazne najmladšia, druhá najmladšia súperka bude staršia o celý jeden olympijský cyklus, má 23 rokov. Už to, že som sa dostala na olympiádu do Pekingu je úspech. Vynasnažím sa tam zajazdiť štyri dobré jazdy," prezradila svoje predsavzatie Čerňanská.

Súvisiace články