Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

V Toronte budú testovať zmeny pravidiel

SITA|12. aug 2011 o 11:38

Na budúci týždeň sa v Toronte uskutoční každoročný hokejový kemp zameraný na rozvoj talentov, na ktorom sa zúčastní 36 hráčov z júnového drafu NHL.

TORONTO. Na starosti ich budú mať dvaja renomovaní tréneri tímov NHL - Dan Bylsma z Pittsburghu a Dave Tippett z Phoenixu.

Rovnako ako pred rokom to bude šanca pre viceprezidenta NHL pre bezpečnosť hráčov a hokejové operácie Brendana Shanahana na otestovanie niekoľkých možných zmien pravidiel priamo v súbojoch mladých hokejistov.

Prvým zo Shanahanových návrhov je tzv. hybridné zakázané uvoľnenie. Čiarový rozhodca by hru neprerušil v prípade, ak je presvedčený, že útočiaci hráč bude pri puku skôr ako brániaci. Ak bude mať väčšiu šancu brániaci hráč, čiarový rozhodca hru preruší a bude nasledovať klasické vhadzovanie v pásme tímu, ktorý sa vyhodením puku cez všetky čiary previnil.

Aj ďalší experiment sa týka zakázaného uvoľnenia. Podľa návrhu zmeny by tím hrajúci v oslabení nesmel vyhodiť puk cez všetky čiary, inak ho arbitri potrestajú ďalším vylúčením.

V súčasnosti sa v NHL zápasy, ktoré sa skončia v riadnom hracom čase remízou, predlžujú o 5 minút, ak nepadne gól rozhodujú samostatné nájazdy. Na rozdiel od európskych súťaží, kde v predĺžení hrajú tímy so štyrmi hráčmi v poli, v zámorí sa počet hokejistov na ľade zatiaľ v predĺžení neredukuje. V Toronte si mladí hráči vyskúšajú predĺženia v dvoch iných formátoch: 4 na 4 v trvaní 4 minút a 3 na 3 v trvaní 3 minút.

Ďalšie dve zmeny sa týkajú postavenia mimo hry. Ako neželateľný moment zbytočne prerušujúci hru by ich mohlo zredukovať pravidlo o zákaze striedania v následnom prerušení hry pre tím, ktorý sa takto previnil. Navyše by sa nasledujúce vhadzovanie nekonalo na bode pri modrej čiare, kde došlo k postaveniu mimo hry, ale v obrannom pásme tímu, ktorý sa ho dopustil.

Klasickou, každý rok skúšanou zmenou je zrušeniu tzv. trapezoidu za bránkami. Ide o priestor za bránkou, kde gólman smie rozohrávať hokejkou puk.

Vysokú pravdepodobnosť rýchleho nasadenia v NHL má minikamera v bránke, ktorá bude "strážiť" bránkovú čiaru. Jej pohľad by mal pomôcť pri rozhodovaní videorozhodcovi v prípadoch, kedy nie je jasné, či puk prešiel bránkovú čiaru celým objemom.

Testami prejdú aj samostatné nájazdy, kde by sa mohlo prejsť od "európskeho" systému 3 úvodných exekútorov na každej strane k pôvodným piatim úvodným exekútorom z oboch tímov. K prerušeniu hry pri signalizovanom treste by nedošlo už pri dotyku s pukom hráčom z tímu, ktorý sa previnil, no tento tím by musel vyviezť puk zo svojho obranného pásma. Zrýchliť hru by mohlo zakázanie striedaní v prerušeniach hry, okrem prerušení po góle a pri vylúčení, či povolenie prihrávky rukou vo všetkých pásmach, nielen v obrannom ako doteraz.

Informáciu priniesol server TSN.

Súvisiace články