Nedeľa, 28. novembra, 2021Meniny má Henrieta

V premiérovom ročníku NHL hrali štyri tímy

Sportnet|7. okt 2003 o 00:00

Zajtra sa v zámorí začína tromi zápasmi 87. ročník kanadsko-americkej Národnej hokejovej ligy. Aké boli jej začiatky? Hokej má bohatú históriu. Korene prvého stretnutia dvoch tímov na ľadovej ploche siahajú až do obdobia okolo roku 1860. Kde inde ako ...


FOTO – ARCHÍV

Zajtra sa v zámorí začína tromi zápasmi 87. ročník kanadsko-americkej Národnej hokejovej ligy. Aké boli jej začiatky? Hokej má bohatú históriu. Korene prvého stretnutia dvoch tímov na ľadovej ploche siahajú až do obdobia okolo roku 1860. Kde inde ako v Kanade. Najdôležitejší krok vo formovaní súťaže v zámorí však urobil až v roku 1892 kanadský guvernér Frederic Arthur Lord Stanley of Preston. Tesne pred svojím odchodom do rodnej Británie venoval stále populárnejšiemu hokeju trofej, ktorá niesla jeho meno a mala byť každoročne udeľovaná najlepšiemu mužstvu v Kanade. Na jar 1893 získal majstrovský titul Amatérskej hokejovej asociácie tím Montreal Amatheur Athletic Association (AAA) a zároveň sa tak stal prvým držiteľom Stanley Cupu.

Podľa pôvodných podmienok určených patrónom mal byť Stanley Cup trofejou, o ktorú mohlo bojovať ktorékoľvek mužstvo z ľubovoľnej súťaže. Popularita hokeja však stále rástla, v roku 1910 sa preto pohár dostal pod patronát kanadskej National Hockey Association (NHA). V roku 1924 prešla trofej do vlastníctva National Hockey League (NHL). Od tejto chvíle mohli do boja o hokejový grál zasiahnuť výhradne mužstvá z tejto ligy.

Založenie novej súťaže

NHA sa nedokázala dostatočne vyrovnať s neserióznosťou a osobnými záujmami niektorých predstaviteľov. Majitelia klubov sa stretli 22. novembra 1917, aby sa dohodli na riešení problémov, ktoré mali spoločného menovateľa - Eddieho Livingstona, vlastníka torontského klubu. Keďže ho nemohli vylúčiť z NHA, dohodli sa na založení vlastnej súťaže. Tak došlo k zrodu dnes už veľmi slávnej - National Hockey League.

Bývalý predseda NHA, major Frank Robinson, nesúhlasil s takýmto vývojom a odmietol funkcionárske miesto vo vedení novoformujúcej sa súťaže. Miesto predsedu NHL tak prijal vtedajší sekretár NHA Frank Calder.

Pred vstupom do prvého roku svojej existencie udelila NHL licencie piatim tímom - Ottawa Senators, Montreal Canadians, Toronto Aeros, Montreal Wanderers a Quebec. Nová liga sa však nevyhla komplikáciám. Quebec zápasil s vážnymi finančnými problémami, a tak sa majitelia mužstva rozhodli prvú sezónu vynechať.

Premiérový ročník NHL mal iba štyroch účastníkov. Tri tímy predtým pôsobili vo WHA. Nováčikom bol zástupca z Toronta. Mužstvo Aeros sa sformovalo na troskách Livingstonovho tímu. Bol postavený prevažne na hráčoch, ktorí si plnili brannú povinnosť. V Európe zúrila I. svetová vojna. Keď napokon 228. batalión v roku 1917 odvelili na európsky front, mužstvo Toronta sa definitívne rozpadlo. Hokejový život v zámorí však pokračoval ďalej.

1917/1918 - prvá sezóna

Prvý zápas v histórii NHL zohrali 19. decembra 1917 v montrealskej hale Westmount Arena domáci Canadiens a Ottawa Senators. Montreal vyhral 7:4. V stretnutí sa naplno prejavil Joe Malone, autor piatich gólov. Sezónu napokon ukončil so 44 zásahmi v 20 dueloch. Výsledný priemer 2,2 gólu na zápas v základnej časti je dodnes historicky najvyšším.

Najväčšie nástrahy však mala súťaž ešte pred sebou. Po šiestich kolách vyhorel domovský štadión Canadiens - Westmount Arena. Pre zápasy NHL ho Canadiens využívali spolu s konkurenčnými Wanderers. Štadión bol postavený ešte v roku 1989 a na to obdobie patril k najmodernejším. Náklady na jeho vybudovanie dosiahli 32 000 dolárov. Aréna mala na tie časy úctyhodnú kapacitu 8500 divákov.

Canadiens sa so vzniknutou situáciou dokázali relatívne rýchlo vyrovnať a našli si náhradné klzisko v Jubilee Arene s kapacitou 3 000 ľudí. Wanderers však neboli takí úspešní. Po šiestich zápasoch v NHL to pre klub znamenalo lúčenie sa s ligou.

Sezóna pozostávajúca z 22 kôl bola rozdelená na dve polovice. Víťazi oboch častí postúpili do finále, v ktorom sa rozhodlo o ligovom šampiónovi. V prípade, že by v oboch častiach zvíťazil jeden tím, automaticky by získal ligový primát. S tým sa však ešte nespájal zisk Stanley Cupu, ako je to dnes. Víťaz NHL musel o pohár bojovať s víťazom Pacific Coast Hockey Association (PCHA).

Úvod základnej časti prvého ročníka NHL patril Montreal Canadiens, v druhej polovici súťaže však nazbieralo viac bodov Toronto Aeros. Vo dvoch finálových stretnutiach mali navrch Aeros a postúpili do bojov o Stanleyho Cup. Ich súperom bol Vancouver Millionares s obávaným Cyclonom Taylorom. Vo finálovej sérii hranej na tri víťazné zápasy však vynikol iný hráč, Jack Adams, neskôr úspešný kouč. Dnes je po ňom pomenovaná trofej pre najlepšieho trénera NHL.

O historicky prvom držiteľovi Stanley Cupu z NHL sa muselo rozhodnúť až v piatom zápase. Aeros v ňom po dramatickom priebehu zvíťazili 2:1, autorom rozhodujúceho gólu bol Corbett Dennenny.

Zajtra rozohrajú v zámorí tromi duelmi v poradí už 87. ročník NHL. V boji o najstaršiu športovú trofej - Stanleyho pohár v ňom zohrá svoju úlohu vyše 900 hráčov z tridsiatich tímov, zoradených do šiestich konferencií.

MILOSLAV ŠEBELA

Konečná tabuľka základnej časti NHL - 1917/18

Montreal Canadiens 22 13 0 9 115:84 26

Toronto Aeros 22 13 0 9 108:109 26

Ottawa Senators 22 9 0 13 102:114 18

Montreal Wanderers 6 1 0 5 17:35 2

Súvisiace články