V Lahti triumfovali skokani Rakúska

SITA|12. mar 2011 o 17:54

LAHTI. Reprezentanti favorizovaného Rakúska zvíťazili v sobotňajšej podvečernej súťaži družstiev v rámci Svetového pohára (SP) v skokoch na lyžiach 2010/2011, ktorá sa uskutočnila na mostíku HS-130 vo fínskom Lahti. Druhé miesto obsadilo Nórsko, tretie bolo Poľsko.

Kvarteto Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler a Thomas Morgenstern viedlo už po 1. kole a po absolvovaní ôsmich pokusov triumfovalo vďaka vyrovnanosti výkonov všetkých členov tímu s celkovým súčtom 1086,0 bodu.

Prvenstvo Rakúska (v tomto zložení si vybojovalo zlaté medaily aj na nedávnych MS v Osle na strednom i veľkom mostíku, pozn.), ktoré zvíťazilo aj v predchádzajúcich troch tohtosezónnych súťažiach družstiev v rámci SP - v Kuusame, Willingene a Oberstdorfe - definitívne spečatil suverén tejto zimy Thomas Morgenstern, už istému celkovému víťazovi Svetového pohára namerali vo finálovom 2. kole 127,5 metra.

"Rád by som mojim zverencom poďakoval a zagratuloval im k dnešnému výkonu. Aj po vynikajúcom vystúpení na svetovom šampionáte v Osle sa dokázali skoncentrovať, nestratili motiváciu a naďalej pracujú ako praví profesionáli," uviedol šéftréner rakúskych skokanov na lyžiach Alexander Pointner.

Zlatí medailisti zo ZOH 2010 v kanadskom Whistler Olympic Parku mali pred druhým v poradí Nórskom náskok 20,7 bodu. "Vikingovia" štartovali so štvoricou Anders Bardal, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen a Tom Hilde.

Nóri dokázali s Rakúšanmi dlho držať krok, po 1. kole boli druhí iba s minimálnym odstupom 0,7 bodu a po piatej sérii, keď svoje pokusy absolvovali Schlierenzauer a Bardal, mali dokonca rovnaký súčet bodov ako favorit súťaže (663,8 b). Potom však ďalšie dve vzájomné konfrontácie (Koch 130,5 m - Evensen 125 m, resp. Kofler 125,5 m - Jacobsen 119 m) vyzneli jednoznačne pre Rakúšanov, ktorí mali pred záverečnou 8. sériou veľký 23-bodový náskok a bolo rozhodnuté.

V konkurencii deviatich prihlásených krajín klasifikovali v Lahti na 3. mieste Poľsko (1028,3 b), a to najmä zásluhou Adama Malysza, ktorý v záverečnej sérii dosiahol najdlhší pokus dňa - 131,5 metra. Tridsaťtriročný veterán po tejto sezóne končí s aktívnou činnosťou, v sobotu však dokázal, že by ešte nemusel - bol totiž najúspešnejší medzi jednotlivcami (288,9 bodu - 126,5 m/131,5 m).

Štvrté skončilo Nemecko (1017,9 b), piata pozícia patrila Slovinsku (999,7 b) a domáce Fínsko vo svojich radoch aj s lúčiacim sa Jannem Ahonenom obsadilo 6. miesto (960,1 b).

V nedeľu 13. marca je v Lahti na programe súťaž jednotlivcov, prvé kolo má začiatok o 15.00 h SEČ. Slovensko nemá na severe Európy zastúpenie. Skokani na lyžiach uzavrú túto sezónu Svetového pohára na budúci týždeň (18. - 20. marca) na mamuťom mostíku HS-215 v slovinskej Planici.

Svetový pohár v skokoch na lyžiach 2010/2011 - Lahti (Fín.), mostík HS-130 - sobotňajšie výsledky:

Súťaž družstiev: 1. Rakúsko (Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern) 1086,0 bodu, 2. Nórsko (Anders Bardal, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen, Tom Hilde) 1065,3, 3. Poľsko (Tomasz Byrt, Piotr Zyla, Kamil Stoch, Adam Malysz) 1028,3, 4. Nemecko (Martin Schmitt, Michael Neumayer, Richard Freitag, Severin Freund) 1017,9, 5. Slovinsko (Jernej Damjan, Jurij Tepeš, Peter Prevc, Robert Kranjec) 999,7, 6. Fínsko (Matti Hautamäki, Jarkko Määttä, Anssi Koivuranta, Janne Ahonen) 960,1, 7. Japonsko (Fumihisa Jumoto, Taku Takeuči, Noriaki Kasai, Daiki Ito) 939,6, 8. Česko (Roman Koudelka, Borek Sedlák, Jan Matura, Lukáš Hlava) 937,7 - týchto osem krajín absolvovalo dve súťažné kolá, 9. Estónsko 249,1 - nepostúpilo do finálového 2. kola.

Poradie v Pohári národov (po 27 z 31 pretekov /dosiaľ sa uskutočnilo 23 súťaží jednotlivcov a 4 súťaže družstiev/):

1. Rakúsko 6441 bodov, 2. Nórsko 3960, 3. Nemecko 2806, 4. Poľsko 2703, 5. Fínsko 2257, 6. Japonsko 1619, 7. Švajčiarsko 1209, 8. Slovinsko 1166, 9. Česko 845, 10. Rusko 419.