V Kitzbüheli v slalome víťazne Deville, v kombinácii Kostelič

SITA|22. jan 2012 o 14:53

Talian Cristian Deville sa prvýkrát v kariére stal víťazom pretekov Svetového pohára, keď vyhral prestížny slalom v rakúsku Kitzbüheli.

KITZBÜHEL. Talian Cristian Deville sa prvýkrát v kariére stal víťazom pretekov Svetového pohára, keď vyhral prestížny slalom v rakúskom Kitzbüheli. Tridsaťročný slalomár sa len tretíkrát v kariére postavil na stupne pre víťazov (bilancia 1 - 1 - 1).

V súčte dvoch jázd mal Deville náskok pred domácim Mariom Mattom 72 stotín sekundy. Tretí skončil Chorvát Ivica Kostelič, ktorý sa stal novým lídrom hodnotenia Svetového pohára. Slovák Adam Žampa nedokončil prvé kolo.

Deville získal za prvenstvo lukratívnu finančnú prémiu vo výške 70-tisíc eur. V Kitzbüheli predviedol životnú druhú jazdu. Po prvom kole bol štvrtý s odstupom 73 stotín sekundy na Maria Matta. V druhom však išiel skvele, Rakúšana zdolal v tejto jazde o vyše 1 sekundu.

"Je to šialenstvo! Nebol som v takej dobre forme, ako v úvode sezóny. V prvom kole som nezajazdil ideálne, ale čo som predviedol v druhom, bolo neuveriteľné. Od prvej bránky som chytil správny rytmus, veľa som riskoval a jazdil som rýchlo a bez chýb. Mám ešte len 31 rokov, prosím, nie až 31 rokov. Trénoval som ako po iné roky, neviem, čo sa teraz stalo. Možno je to skúsenosťami. Zvíťaziť v Kitzbüheli je kariérnym cieľom každého lyžiara. Musím si dať zopár drinkov," povedal v cieli Deville.

Keďže slalom v Kitzbüheli sa započítava do kombinácie zo sobotňajším zjazdom, do 2. kola tak nastúpili aj pretekári, ktorí neboli v elitnej tridsiatke po prvej jazde. V súčte časov zo slalomu a zjazdu bol takisto ako pred rokom najlepší Chorvát Ivica Kostelič, ktorý Beata Feuza zo Švajčiarska zdolal o 4,55 s. Tretí skončil ďalší švajčiarsky pretekár Silvan Zurbriggen. Chorvátsky reprezentant dostal za kombinačné víťazstvo odmenu 50-tisíc eur.

Kostelič sa po víkende dostal už na čelo celkového hodnotenia Svetového pohára, pred doterajším lídrom Marcelom Hirscherom z Rakúska vedie o 130 bodov.

Víťaz nedeľňajšieho slalomu Cristian Deville zase predstihol Hirschera v klasifikácii tejto najtočivejšej disciplíny. Aj v nej vedie Kostelič, rovnako ako aj v poradí superkombinácie.

ico

Výsledky - SP v zjazdovom lyžovaní mužov v Kitzbüheli:

Slalom mužov: 1. Cristian Deville (Tal.) 1:39,19, 2. Mario Matt (Rak.) +0,72, 3. Ivica Kostelič (Chor.) +0,78, 4. Steve Missillier (Fr.) +0,95, 5. Jens Byggmark (Švéd.) +1,44, 6. Andre Myhrer (Švéd.) +1,91,... Adam Žampa (SR) nedokončil 1. kolo

Kombinácia (zjazd + slalom): 1. Ivica Kostelič (Chor.) 2:55,27 min, 2. Beat Feuz (Švaj.) +4,55 s, 3. Silvan Zurbriggen (Švaj.) +4,80, 4. Adrien Théaux (Fr.) +5,09, 5. Ted Ligety (USA) +5,46, 6. Romed Baumann (Rak.) +5,48

Celkové hodnotenie vo Svetovom pohári (po 22 pretekoch):

1. Ivica Kostelič (Chor.) 855 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 725, 3. Beat Feuz (Švaj.) 665, 4. Ted Ligety (USA) 538, 5. Aksel Lund Svindal (Nór.) 534, 6. Bode Miller (USA) 450.

Poradie v hodnotení slalomu po 7 pretekoch:

1. Ivica Kostelič (Chor.) 545 bodov, 2. Cristian Deville (Tal.) 370, 3. Marcel Hirscher (Rak.) 360, 4. Andre Myhrer (Švéd.) 335, 5. Felix Neureuther (Nem.) 261, 6. Mario Matt (Rak.) 222

Poradie v hodnotení superkombinácie po 2 pretekoch:

1. Ivica Kostelič (Chor.) 200 bodov, 2. Beat Feuz (Švaj.) 160, 3. Ted Ligety (USA) 85, 4. Silvan Zurbriggen (Švaj.) 82, 5. Natko Zrnčič-Din (Chor.) 74, 6. Adrien Théaux (Fr.) a Kjetil Jansrud (Nór.) po 65

Domov»Zimné športy»V Kitzbüheli v slalome víťazne Deville, v kombinácii Kostelič