Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

V Banskom sa predstaví bežkyňa z amerického Clevelandu

Sportnet|Publikované 9. okt 2013 o 22:00

V prostredí Slanských vrchov čaká na bežcov 6,4 km s prevýšením 346 m.

Beh do vrchu Banské – Mláčky si túto nedeľu pripíše na konto v poradí 5. ročník.

BANSKÉ. Keďže podujatie je súčasťou Slovenského pohára behu do vrchu a viacerých regionálnych bežeckých líg (Patriot Vranovská, Východoslovenská mládežnícka, Oblastná Michalovce – Sobrance), organizátori očakávajú rekordnú účasť.

Samostatnou kapitolou bude Bančanský pohár, ktorý organizátori zaviedli na podnet R. Stohla. Pohár pre víťaza pripadne tomu, kto po sčítaní časov zo všetkých troch pretekov organizovaných v tomto roku ŠK Banské bude mať najlepší výsledok.

Po prvých dvoch akciách je v hre osmička športovcov, pričom pozícia lídra patrí Michalovi Ivančovi.

„V tomto roku sme organizovali Bančanskú desiatku a cyklistickú časovku Banské – Mláčky. V obidvoch prípadoch sme mali rekordný počet súťažiacich a bol by som rád, keby to platilo aj do tretice. V roku 2009 nám pár dní pred štartom napadlo 30 cm snehu, no teraz hlásia pekné počasie, navyše je koniec sezóny, preto by som chcel pozvať k nám do Banského naozaj všetkých,“ uviedol riaditeľ pretekov Michal Ivančo.

Americká bežkyňa

Z prihlásených účastníkov potvrdili svoju prítomnosť na štarte pretekári z Myjavy, Žiliny či východného Slovenska, medzi ktorými nebude chýbať napr. ani viacnásobný majster SR v behu na 800 a 1 500 m Jaroslav Szabo a dokonca sa prihlásila aj jedna bežkyňa z amerického Clevelandu.

„Neviem, či je tu na návšteve alebo je rodáčka zo Slovenska, no ako občianstvo si uvádza americké, teda môžeme povedať, že sme svetovou súťažou,“ usmieval sa organizátor Michal Ivanko.

O zážitku

Rekord v behu do vrchu Banské – Mláčky drží časom 23:30 víťaz spred troch rokov, Ukrajinec Andrej Dlugoš.

„Naša trať nie je extrémna. Hoci viacerí z prihlásených bežali počas uplynulého víkendu v Košiciach, nemali by mať s naším prevýšením problém. Samozrejme, ide o inú techniku, pretože pohyb a záťaž na svaly sa od behu po rovine líšia. Kopec brzdí krok, čo znamená menšiu frekvenciu nôh, viac energie a úsilia, no zážitok za tú námahu stojí,“ dodal M. Ivančo.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.